DOLAR 9,60531.09%
EURO 11,19210.88%
ALTIN 553,271,49
BITCOIN 608993-1,60%
Ankara
13°

AÇIK

12:54

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Mecliste “Arsa Satışı” Polemiği

Mecliste “Arsa Satışı” Polemiği

ABONE OL
3 Eylül 2019 13:47
Mecliste “Arsa Satışı” Polemiği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yıldızkaya: “Satmayıp turşu mu kuracağız?”

Polatlı Belediye Meclisi Haziran ayı ikinci birleşim birinci oturum toplantısında gündem maddeleri arasında yer alan arsa satışı konusu, mecliste yine tartışma konusu oldu.

Polatlı Belediye Meclisi Haziran ayı ikinci birleşim birinci oturum toplantısında gündemin 8.maddesinde yer alan mülkiyeti Polatlı Belediyesine ait Zafer Mah. 140114 Ada 13 Parsel 833 metrekarelik arsa satışı konusunun görüşülmesi esnasında mecliste tansiyon yükseldi. Arsa satışı ve borçlanma konuları meclise geldiğinden sürekli tepkisini ve itirazını dile getiren CHP Meclis Üyesi İhsan Şıracı, konuya ilişkin söz alarak kürsüye çıktı. Şıracı’nın konuşmasına cevap veren Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, bu konunun sürekli dile getirilmesinden duyduğu rahatsızlığı ifade ederek tepkisini dile getirdi.

“Belediye geçtiğimiz 5 yıl 150 trilyonluk arsa satmış”

Şıracı, yaptığı konuşmada; “Sayın Başkan baktım bir gün meclis aritmetiği benim lehime, yani iki Ak Partili arkadaşımız yok mecliste demek istiyor. Sümenin altından çıkardım ve bu arsa satışlarını geçirdim, diyor. Yani bir Belediye Başkanı Meclis iradesinin tezahürünü değiştirmeye yönelik bir çaba içerisinde olduğunu ifade ediyor. Belediye Başkanı diyor ki; ben siyaset yapıyorum, baktım iki Ak Partili üye yok çıkarıp meclisten geçirdim, diyor. Ve o meclis kararına dayanak olan arsa satışları hala belediyemizde devam ediyor. Bunları ben söylemiyorum, sayın başkanın faaliyet raporlarında geçiyor. Aynı faaliyet raporunda 2015 yılında 25 trilyon 845 milyar lira, 2016 yılında 21 trilyon 609 milyar lira, 2017 yılında 42 trilyon 130 milyar lira, 2018 yılında 37 trilyon 293 milyar liralık arsa sattım diyor. Bunların toplamı 130 trilyon yapıyor. 20 trilyon da 2014’te satıldıysa belediye geçtiğimiz 5 yıl 150 trilyonluk arsa satmıştır. Sayın Başkan geçen mecliste 78 trilyonluk arsa sattık demişti. Faaliyet raporunda ayrıca belediyenin elinde 110 trilyonluk arsa var yazıyor. Arsa üretilmemiş sürekli stoktaki arsalar satılmış ve belediye halen borçlanmaya ve arsa satmaya devam ediyor. Belediyenin elinde sadece 2019’u karşılayacak kadar arsası kalmış. Mevcut borçlarımız da ortada, belediye bunları sattıktan sonra da elinde arsa filan kalmıyor.”ifadelerini kullandı.

“Salı Pazarının olduğu yer belediyenin en değerli arsasıydı”

Yakup Çelik döneminde CHP grubu olarak MHP grubuyla birlikte mecliste bütün arsa satışlarına hayır oyu kullandıklarını hatırlatan Şıracı, Yakup Çelik döneminde satılan Salı pazarı hakkında örnek vererek; “Salı Pazarının olduğu yer belediyenin en değerli arsasıydı. Şems giderken Mevlana’nın yalvardığı gibi yalvardım. Şimdi oraya bir belediye binası yapsaydık kötü mü olurdu? Şu an oranın eskiden belediyenin olduğunu hatırlayan bile kimse yok.”şeklinde konuştu.

Yıldızkaya: “Devletin verdiği 2-3 milyonla hizmet yapılabilir mi?

Başkan Yıldızkaya, yaptığı konuşmada bu konunun sürekli dile getirilmesinden duyduğu rahatsızlığı belirterek CHP’li üyelere “Kaynak üretecek öneri sunun o zaman” çağrısında bulundu. Yıldızkaya; “Polatlı Belediyesi borçlanmazsa, satış yapmazsa, devletin verdiği 2-3 milyonla hizmet yapılabilir mi? Sanki zamanında kendi iktidarlarında satmamışlar gibi, çok büyük listelerle satış kararları almamışlar gibi konuşuyorlar. Sami Bey döneminde 202 adet taşınmaz satışı kararı var. Bağ evlerini satmakla satış olmuyor, bizim köylerde vatandaşa sattığımız ev yerleri satmak sanki suçmuş gibi algılanıyor. Köylü bizden talep ediyor. Ne yapalım satmayalım mı? Satmadan ve borçlanmadan bir başka kaynak üretme şekliniz varsa lütfen öneri sunun. Meclis üye sayısı tam olunca alınan karar oluyor da 2-3 üye olmayınca yasal olmuyor mu? Politika üretin, öneri sunun, proje getirin. Bizim dönemimizde arsa satışları metrekare olarak Yakup Bey ve Sami Bey’in döneminden daha az. Arsa üretmek, arsa satmak belediyelerin görevidir. Satmayıp turşu mu kuracağız? Halk istiyor, İhsan Bey istemiyor deyip satmayacağız mı? Biz bunları yasalar çerçevesinde, meclis kararları ve büyükşehrin onayıyla yapıyoruz. Niyetiniz oysa gidin engelleyin büyükşehirden karar çıkmasın. Korkmayın, Polatlı Belediyesinin gücü çok fazla ve birçok da arsamız var.”diye konuştu.

Bunun üzerine Meclis Üyesi Şıracı, tüm mahallelerde ne kadar arazi var ne kadarı satıldı konularında bilgi talep etti. Başkan Yıldızkaya, Cuma günü (bugün) yapılacak toplantıda gerekli bilgileri vereceğini söyledi.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.