DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
ALTIN 525,89-0,78
BITCOIN 564879-1,08%
Ankara
18°

PARÇALI AZ BULUTLU

05:45

İMSAK'A KALAN SÜRE

Halk Eğitim Merkezinde yılsonu sergisi

Halk Eğitim Merkezinde yılsonu sergisi

ABONE OL
3 Eylül 2019 14:04
Halk Eğitim Merkezinde yılsonu sergisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Polatlı Halk Eğitim, bir yılın emeğini sergiledi

Halk Eğitimi Merkezi, 2018-2019 Eğitim yılında kursiyerlerinin hazırladığı el emeği göz nuru çalışmalarını sergiledi.

Polatlı Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü´nün 2018-2019 Eğitim Öğretim dönemi yılsonu sergi açılışı, düzenlenen bir dizi etkinlik ve yoğun katılımla dün gerçekleştirildi. Polatlı Halk Eğitim Merkezinde yapılan Okuma-Yazma, Beceri Kazandırma – Meslek Edindirme Kursları yıl sonu sergisine ilçe protokolünün yanı sıra vatandaşların katılımının yoğun olduğu gözlendi. Halk Eğitim Merkezince yıl içinde gerçekleştirilen okuma- yazma kurslarına katılarak okuma yazma öğrenen kursiyerlerin belge törenleri ile yıl boyu yaptıkları çalışmaları sergi ile programa katılanların beğenisine sunan teknik eğitim- beceri kursiyerlerinin sertifika törenlerinin de yer aldığı program Halk Eğitim Merkezi bahçesinde gerçekleştirildi. Program, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı.

Sergiye ilgi yoğun oldu

Halk Eğitim Merkezi bahçesinde gerçekleşen sertifika töreni ve  sergiye; Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer ve eşi Aysel Tunçer, Belediye Başkan Vekili Veli Keskin, Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’nın eşi  Şaduman Yıldızkaya, Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar ve eşi, Hacı Bayram Veli Üniversitesi Polatlı Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Kazım Sarıkavak, İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican Kılıç ve eşi Esra Kılıç, Polatlı Halk Eğitim Merkezi Müdürü Erol Güngör, Daire Amirleri, Belediye Meclis Üyeleri, okul müdürleri, Siyasi Parti İlçe Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşları, kursiyerler ve çok sayıda vatandaş katıldı. İlginin yoğun olduğu sergide, Halk Eğitim Merkezi eğitmen ve öğrencilerinin yıl boyunca yaptığı çalışmalar sergilendi. Beğeni toplayan  halk oyunları gösterisi sonrasında, hazırlanan serginin açılış kurdelesi kesilerek davetlilerin beğenisine sunuldu.

Okuma yazma seferberliği devam ediyor

Programın açılış konuşmasını yapan Halk Eğitim Merkezi Müdürü Erol Güngör, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Polatlı Halk Eğitim Merkezinin 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Yıl sonu sergisini ve Sayın Cumhurbaşkanımız ve eşi hanımefendi Emine Erdoğan’ın himayelerinde devam etmekte olan okuma yazma seferberliğinin 8 Eylül 2018 tarihinde başlayan ikinci safhasının belge takdim törenine teşriflerinizi arz ederim. Kurumum ve şahsım adına saygılar sunarım, bize şeref verdiğiniz için bir kez minnetlerimi ifade ederim. Polatlı Halk Eğitim Merkezi kurumsal imkanlarıyla diğer kendini geliştirmek üzere vatandaşlarımızın hizmetine açtığımız kurslarıyla İlçemizin Eğitim Öğretim hayatında hayat boyu öğrenme kavramının gerçekleştirilmesi anlamında önemli bir görev ifa etmektedir. Bu kurumumuzun gelişmesine katkıda bulunan başta Sayın Kaymakamımız, İl Müdürümüz, İlçe Müdürümüz ve diğer protokol üyelerini Belediyemize resmi kurumların tüm çalışanlarına öğretmenlerimize ve usta öğreticilerimize teşekkürler ediyorum. Şu anda tören alanında hazır  bulunan kursiyerlerimizle bu faaliyetin önemli bir parçasıdırlar. Onlara da ayrı ayrı teşekkür eder katılımlarından dolayı minnetlerimi sunarım.”

Kılıç: “Hepinize teşekkür ediyorum”

Sonrasında konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican Kılıç ise; “2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Halk Eğitim Merkezimizin sene sonu etkinliğine sene sonu sergi açılışına katılımlarınızdan dolayı şahsım ve kurumum adına hepinize teşekkür ediyorum ayaklarınıza sağlık diyorum hepinize hoş geldiniz diyor saygılar sunuyorum.”diye konuştu.

Köyümüzde kız çocukları okula gitmezdi, ben de gitmedim…

Daha sonra Okuma Yazma seferberliği ile okuma yazma öğrenmenin mutluluğunu yaşayan kursiyerlerden Urfalı Seher Bozkurt bir konuşma yaptı. Kursiyer Bozkurt, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “İsmim Seher Bozkurt, 11 kardeşiz. Urfalıyım. Benim doğup büyüdüğüm köyde kız çocukları okula gitmezdi. Ben de hiç gitmedim. Okuma yazma seferberliğini duyunca okuma yazma öğrenmeye karar verdim. İlk olarak okuma yazma kursunda okuma yazma öğrendim. Belgemi aldım. İkinci kademe kursu için başvuru yaptım. İkinci kademeyi de Halk Eğitim Merkezinde tamamladım. Şuanda açık ortaokula devam ediyorum. Bana bu yolda destek veren bütün Halk Eğitim Merkezine çalışanlarına çok teşekkür ederim.  Ayrıca bana desteği içinde hocama da çok teşekkür ederim.”

Tunçer: “İlçemiz Halk Eğitim Merkezi özenle ve titizlikle çalışmalarını sürdürmektedir”

Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer, Halk Eğitim Merkezi yılsonu programında bir konuşma yaparak davetlilere seslendi. Tunçer, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Değerli misafirler; İlçemiz Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüzün 2018-2019 eğitim-öğretim yılının, yılsonu sergilerinde,  kursiyerlerimizin el emeği, göz nuru çalışmalarını yerinde görmek ve kurs belgelerini vermek amacıyla toplanmış bulunuyoruz. Bilindiği üzere yaygın eğitim, örgün eğitim sistemine hiç girmemiş ya da herhangi bir kademesinde bulunan veya bu kademeden çıkmış fertlere gerekli bilgi-beceri ve davranışları kazandırmak için örgün eğitimin yanında veya dışında onların ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda ekonomik, toplumsal ve kültürel gelişmeleri sağlayıcı nitelikte, çeşitli süre ve düzeylerde hayat boyu yapılan eğitim-öğretim- üretim-rehberlik ve uygulama faaliyetlerinin tümüdür.  Bu amaçla Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Eşleri Hanımefendi Emine Erdoğan himayelerinde geçen yıl “Okuma Yazma Seferberliği”  Projesi başlatılmıştır. Başlatılan proje tüm Türkiye’de uygulamaya konulmuş olup, İlçemizde de başlamış ve halen devam etmekte olan projede İlçemiz Halk Eğitim Merkezi özenle ve titizlikle çalışmalarını sürdürmektedir.”

“İktisadi, sosyal ve kültürel kalkınma eğitimle mümkündür”

“İlçemiz Halk Eğitim Merkezi; İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Müftülüğü ve Mahalle Muhtarlarının saha çalışmaları sonucunda proje bünyesinde toplam 624 kişiye hizmet sunmuş olup bu sayının artarak ilçemiz ve mahallelerinde okuma yazma bilmeyen tek kişinin kalmamasını hedeflemektedir. Hızla gelişen, süratle değişen Dünya’ya ayak uydurabilmek, çağın gerisinde kalmamak, eldeki imkânların ihtiyaçlara göre en verimli şekilde kullanılabilmesine bağlı bulunmaktadır. İsraftan tasarrufa yönelebilmek, mevcut imkânların bilgi ve beceri ile daha elverişli şartlarda değerlendirilebilmesi ile mümkündür. İşte yaygın eğitim, atıl kapasiteleri harekete geçiren, boşa giden zamanı ve ekonomik değerleri istifadeye sunulabilen bir eğitim metodudur. İktisadi, sosyal ve kültürel kalkınma eğitimle mümkündür. Kalkınmakta olan ülkeler “yaygın eğitim” toplumsal değişmeyi, demokratikleşmeyi, ekonomik kalkınmayı hızlandıran, düzenleyen ve özellikle milletleşme bilincini kuvvetlendiren etkili bir araç olarak görmektedirler. Bizim amacımızda vatandaşlarımızın refah ve mutluluğunu artırmak, milli birlik ve bütünlük içinde iktisadi, sosyal ve kültürel kalkınmayı desteklemek, hızlandırmak; nihayet milletimizi çağdaş uygarlığın yapıcı ve yaratıcı seçkin bir ortağı yapmaktır.”

“Bayanlarımızın meslek sahibi olması da ülkemizin kalkınmasında itici güç görevi yapacaktır”

“Günümüzde mesleği ve becerisi olmayan insan geleceğini hazırlayamaz. Bayanlarımızın meslek sahibi olması da ülkemizin kalkınmasında itici güç görevi yapacaktır. Halk Eğitim Merkezlerimiz, artık dikiş – nakış kursları ile anılan yerler olmaktan çıkmıştır. Merkezlerimiz her yaşa, ilgiye ve çağın ihtiyaçlarına uygun eğitimlerin verildiği hayat boyu öğrenme merkezlerine dönüşmüştür. Hayat boyu öğrenme stratejisi planında özellikle yetişkinlerin sürekli öğrenmeleri, öğretim fırsatlarından yararlandırmalarının kolaylaştırılması, dezavantajlı, vasıfsız genç insanlar, yaşlılar, işsizler, engelliler olarak tanımlanan bireylerin eğitime erişimlerinin kolaylaştırılması görevi de halk eğitim merkezlerine verilmiştir. Kursiyerlerimizin ve onlara rehberlik edeceklerin ne ölçüde başarılı olduklarını ve ne ölçüde fayda sağladıklarını az sonra hep birlikte görecek ve doğrusunu söylemek gerekirse mutlu olacağız ve gurur duyacağız. Ben millet ve memleket yararına gördüğüm bu faaliyetlerde emeği geçenlere takdirlerimi sunuyor; Alın teri ve göz nuruna gösterdiğiniz ilgiden dolayı da sizlere teşekkür ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.”

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.