DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
ALTIN 525,89-0,78
BITCOIN 562140-1,43%
Ankara
18°

PARÇALI AZ BULUTLU

05:45

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Türkiye Ürün İhtisas Borsası” (TÜRİB) faaliyete geçiyor

“Türkiye Ürün İhtisas Borsası” (TÜRİB) faaliyete geçiyor

ABONE OL
13 Haziran 2019 10:12
“Türkiye Ürün İhtisas Borsası” (TÜRİB) faaliyete geçiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ürün İhtisas Borsası son aşamada

Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş. (TÜRİB) faaliyete geçirilmesine ilişkin çalışmalarda son aşamaya gelindi.

Elektronik ürün senetlerinin (ELÜS) güven, serbest rekabet ve istikrar içinde şeffaf ve kolay bir şekilde işlem görebilmesini teminen 5174 sayılı “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu”nun 53 üncü maddesi çerçevesinde tanzim edilen 27.02.2017 tarih ve 2017/9986 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş. (TÜRİB) ticari unvanı ile faaliyete geçirilmesine ilişkin çalışmalar son aşamasına geldi. TÜRİB’in faaliyete geçmesi ile birlikte, Ticaret Borsalarının ELÜS’lere ilişkin borsacılık faaliyet yetkisi sona erecek olup, tüm ELÜS alım satım işlemleri sadece TÜRİB bünyesinde yapılacak.

TÜRİB ile “Acentalık Sözleşmesi”

ELÜS’lerin alım satım işlemleri, yatırımcılar tarafından aracı olmaksızın doğrudan emir gönderme yoluyla internet tabanlı bir alım satım sistemi üzerinden gerçekleştirilecek. Bu kapsamda; Polatlı Ticaret Borsası da geçtiğimiz günlerde TÜRİB ile “Acentalık Sözleşmesi” imzalamış olup Anadolu Aracılık Hizmetleri A.Ş. bünyesindeki mudilerin TÜRİB’in bilgisayar sistemine elektronik ortamdaki girişlerine de önümüzdeki günlerde başlanacak.Söz konusu kayıt işleminin ayrıntıları aşağıda “TÜRİB Yatırımcı Kayıt İşlemlerine İlişkin Acentelik Sözleşmesi Kapsamında Kayıt Süreci” dokümanında yer almaktadır. Söz konusu veriler acentelik yapacak Ticaret Borsaları tarafından TÜRİB’in oluşturduğu internet sitesine yüklenerek elektronik ortamda TÜRİB’e iletilecek.

Polatlı Ticaret Borsası’na başvurulacak

ELÜS işlemi gerçekleştirmek isteyen yatırımcıların, TÜRİB’de işlem yapmaya başlamadan önce aşağıda yer alan bilgi ve belgelerle birlikte TÜRİB ile Acentelik Sözleşmesi imzalamış Polatlı Ticaret Borsası’na başvurmak suretiyle kayıt altına alınması zorunlu. Polatlı Ticaret Borsası tarafından aşağıda yer alan belgelerin TÜRİB sistemine girişi yapılarak yatırımcı kaydının ve ilgili belgelerdeki imzaların tamamlanması, evrakların taratılarak TÜRİB sistemine yüklenmesi ve orijinal evrakların güvenli bir şekilde saklanması gerekmekte. Kayıt altına alınan veriler Polatlı Ticaret Borsası tarafından TURİB internet sayfasına Giriş yapılarak iletilecek.

Gerçek Kişi İçin Gerekli Evraklar:

-Nüfus cüzdanı fotokopisi

-Adres teyidi için geçerli sayılan belgelerden herhangi biri (İkametgah ilmühaberi, fatura vb.)

-Gerçek Kişi Müşteri Tanıma Formu (Ek/2 veya vekil tayini halinde Ek/3-b)

-Aracı Kurum veya Banka’dan alınacak yatırım hesabını gösterir belge

-Yatırımcı Aydınlatma, Onay ve Taahhüt Metni(Yatırımcı Taahhütnamesi) (Ek/4)

Tüzel Kişi İçin Gerekli Evraklar:

-Kuruluş İlanının yer aldığı Ticaret Sicil Gazetesi örneği

-Ticaret Sicilinden alınan Faaliyet Belgesi örneği

-Vergi Levhası örneği

-İmza Sirküleri

-Tüzel Kişi Müşteri Tanıma ve Temsilci Tayin Formu (Ek/3-a)

-Aracı Kurum veya Banka’dan alınacak yatırım hesabını gösterir belge

-Yatırımcı Aydınlatma, Onay ve Taahhüt Metni(Yatırımcı Taahhütnamesi) (Ek/4)

Yatırımcıların ıslak imzalı talebi halinde bilgilerde değişiklik yapılabilecek

Yatırımcılar, TÜRİB sistemindeki bilgilerini güncellemek istediklerinde söz konusu değişiklikleri Acente sıfatıyla yatırımcı kaydını yapan Polatlı Ticaret Borsası vasıtasıyla yapabilecekler. Acentelerin yatırımcı bilgilerini resen değiştirme veya silme yetkileri bulunmamakta olup ancak yatırımcıların ıslak imzalı talebi halinde bilgilerde değişiklik yapılabilecek.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.