DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
ALTIN 525,89-0,78
BITCOIN 563657-1,08%
Ankara
18°

PARÇALI AZ BULUTLU

05:45

İMSAK'A KALAN SÜRE

Padişahın elbisesi – KÖŞE YAZISI

ABONE OL
10 Haziran 2019 11:34
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Günlerden bir gün, yıllardan bir yıl, bir padişahın ganimet malından eline çok güzel ve tarif edilmez bir kumaş geçer. Terzi başını çağırtıp o kumaşı eline verir. Terzi başı kumaşı görünce aklı başından gider. Ve sanki hasta olur. Padişaha kaftan kesmek için yaklaşıp evvela tahmin için eline arşın alır:

Sultanım, üstatlar; “Bin ölç bir kes, ölçmeden kumaşa el vurmasın hiç kes (kimse) demişler”, der.

Sultanım, bu kumaş kaftan olmaya el vermez, diye söyler. Dörtte bir, çeyrek daha gerekir ki, hazret-i sultana layık bir kaftan olsun.

Padişah çaresiz:

– Biraz dursun, der ve buna uygun parça bulunması için şehir ve

vilayet aransın, diye emreder. Her ne kadar şehir baştan başa aranır ve memleket boydan boya taranırsa da ona münasip kumaş ve o beze uyar bir yoldaş bulunamaz. Padişah çaresiz kalıp bir başka ter­ziyi davet eder:

Şu güzel kumaştan bana iyi bir elbise yapıver, diye söyler.

Usta terzi de :” Bismillah” deyip iki dizi üstüne gelir. Kumaşı söyle

bir tahmin edip sındısını eline alır. Padişahın nasıl gönlünden geçer­se işte tam öyle, mükemmel bir elbise biçer. Padişah överek ihsanlar eder. Terzi ihsanları alıp elbiseyi dikmeye gider.

Nice zaman sonra, bir gün padişah gezmeye çıkar. Şehri dolaşırken bir oğlan çocuğunu o eşsiz kumaştan bir elbise ile görür. Padişah hayret ederek elbisenin aslını teftiş edip araştırır. Çocuğun, o elbisesini diken adamın oğlu olduğunu öğrenir. Terziyi getirtip:

Usta, bu elbisenin parçasını nerede buldun?

Terzi:

Sultanım size dikilen elbisenin artan parçasıdır.

Padişah:

Ya bizim terzi başı “Bu kumaştan bir kaftan çıkmaz” derdi. Sen hem tam çıkardın hem de oğluna kaftan yaptın, nasıl oldu? der.

Terzi:

Sultanım onun oğlu büyüktü; kaftan çıkmaz demesi onun için­di, der.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.