DOLAR 9,57240.73%
EURO 11,14750.55%
ALTIN 550,300,95
BITCOIN 6017900,03%
Ankara
14°

AÇIK

12:54

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Başhekim Arslan’dan Büyük Başarı

Başhekim Arslan’dan Büyük Başarı

ABONE OL
10 Haziran 2019 10:39
Başhekim Arslan’dan Büyük Başarı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünyada şimdiye kadar bilinen bir tedavisi olmayan Gbolus (boğazda yumru varmış hissi) hastalığını, Polatlı Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Hüseyin Arslan akupunkturla tedavi etmeyi başardı.

Başhekim Dr. Hüseyin Arslan, “Kronik Hastalıklarda Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları” teması ile 24-27 Nisan tarihleri arasında, Hilton İstanbul’da Cumhurbaşkanlığımız himayesinde düzenlenen 2. Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresinde Globus Histerikus Tedavisinde Tamamlayıcı Bir Yöntem Akupunktur ile ilgili kürsü konuşmasını yaptı. Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer, Polatlı Devlet Hastanesi Başhekim Dr. Hüseyin Arslan’ı Makamında kabul etti. Ziyaret esnasında Kaymakam Tunçer, Başhekim Dr. Arslan’ın başarısını kutlayarak gerekli bilgileri aldı.

“Hastalığı akupunktur ile tedavi etmeyi başardık”

Dünyada şimdiye kadar bilinen bir tedavisi olmayan ve araştırmalara rağmen henüz bir tedavinin geliştirilemediği Gbolus (boğazda yumru varmış hissi) hastalığında önemli bir gelişme yaşandı. Türk hekim üç yıllık yoğun araştırma ve deneylerin sonucunda Türkiye’de nüfusun yüzde 4’ünde, dünyada da büyük oranda görülen Globus hastalarını tedavi etmeyi başardı. 2015’te halen çalışmakta olduğu Ankara Polatlı Devlet Hastanesi’nin Geleneksel Tedavi Kliniği’nde gönüllü 40 hasta üzerinde çalışmalarına başlayan Doktor Hüseyin Arslan, “Biz burada Kulak Burun Boğaz (KBB) ile bir ilke imza attık. Çalışmalarımız sonucunda hastaların akupunkturdan faydalandığını, yutkunma probleminin aşıldığını gördük. Sonuç olarak hastalığı akupunktur ile tedavi etmeyi başardık” dedi.
Globus’un bilinen, doğrudan bir tedavisi yok

Başhekim Dr. Arslan, nedenlerinin büyük oranda psikolojik olduğunu belirttiği Globus’un bilinen, doğrudan bir tedavisinin olmadığını söyledi. Aslan: “Hasta boğazında yumru ya da yabancı bir madde varmış, yutkununca gidecekmiş gibi olup gitmediğini hissediyor. Çok eski bir hastalık, 2 bin 500 yıl öncesinde görüldüğü biliniyor. Yutkunma güçlüğü kadınlarda daha yaygın. Stres ve kaygı etkili. Dünyanın her yerinde birçok branş bu hastalıkla ilgili çalışmalar yürütse de net bir tedavi yöntemi geliştirilemedi” şeklinde konuştu. Doktor Arslan, özetle şunları söyledi:

“40 hasta üzerinde araştırmaları derinleştirdik”

“15 yıldır akupunktur tedavisi uyguluyorum. Hastaneme sürekli Globus hastaları geliyordu, bazılarının durumu gerçekten çok sıkıntılıydı. Yoğun bir hasta grubuyla karşılaşınca ‘Biz bunu tedavi edebilir miyiz?’ dedik. Önce araştırmaya başladık, deneysel çalışmalar yaptık. Birkaç hastadan bu şekilde olumlu cevap alınca 40 hasta üzerinde araştırmaları derinleştirdik. 2 yıl deneme ve yayın çalışmaları sürdü. Bunu bilimsel yayına çevirdik ve yayınlandı.
“Bu hastalıkta dünyaya önemli bir yayın kazandırdık”

Hasta geldiği anda yutkunma ile ilgili bir sorun var mı, boğazda kitle var mı gibi düşüncelerle ilgili tüm branşlardan kapsamlı bir taramaya alıyoruz. Çok ciddi bir taramadan geçiriyoruz. Görünen bir sorun olmadığı netleştiğinde hastaya akupunktur tedavisi başlatıyoruz. Artık hastaları bu şekilde tedavi ediyoruz ve hastanemizden de iyileşerek çıkıyorlar. Üç yıldır tedavi ediyoruz. Bu şekilde onlarca hastayı iyileştirdik. Artık bir umudumuz var. Üstelik bu başarıyı bilimsel temele oturttuk ve Türk hekimler olarak bu hastalıkta dünyaya önemli bir yayın kazandırdık.

Farklı şehirlerden hatta farklı ülkelerden hastalar tedaviye geliyorlar

Bu hastalığın artık tedavisi var ve bu dünyada Türkiye’nin bilimsel yayın ve imzasıyla yapılmakta. Ülkemiz açısından önemli bir gurur ve gelişme. Öte yandan İstanbul’da son yapılan Geleneksel Tamamlayıcı Tıp Kongresi’nde Türk ve yabancı hekimlere bu gelişmeyi sunum yaptım. Tıp dünyasından çok ciddi ilgi ve merak var. Dünyada tedavisi yok denilen bir hastalıkta hastaları Türkiye’de bir devlet hastanesinde iyileştirmeyi başardık. Farklı şehirlerden hatta farklı ülkelerden hastalar tedaviye geliyorlar.”

Kaymakam Tunçer; İlçemizin bu denli üstün başarı ile anılmasının gurur verici olduğunu dile getirerek, Başhekim Dr. Arslan’ı tebrik etti.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.