DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
ALTIN 525,89-0,78
BITCOIN 566452-0,19%
Ankara
14°

HAFİF YAĞMUR

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Lise Müdürü hakkında “Mobbing” iddiası

Lise Müdürü hakkında “Mobbing” iddiası

ABONE OL
30 Mayıs 2019 14:49
Lise Müdürü hakkında “Mobbing” iddiası
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Atatürk Anadolu Lisesinde “Mobbing” iddiası

Polatlı Atatürk Anadolu Lisesi Okul Müdürü hakkında okulda görev yapan bazı öğretmenlere ve yurtta kalan öğrencilere yönelik mobbing uyguladığı iddia edildi.

İddialara göre Polatlı Atatürk Anadolu Lisesi Okul Müdürü, yurtta kalan öğrencilerin rapor alması durumunda “Okula gelmiyorsanız yurttan da çıkın gidin” dedi. Okul Müdürünün bazı öğretmenleri ise gerek kıyafetleri konusunda gerekse çeşitli birçok konuda sürekli soruşturma açmakla tehdit ettiği iddia edilirken ayrıca okulda bağış adı altında zorla para toplatıldığı da iddialar arasında yer aldı. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Polatlı temsilciliği, Polatlı Atatürk Anadolu Lisesi Okul Müdürünün bazı öğretmen ve öğrencilere mobbing uyguladığı iddiası hakkında basın açıklaması yaptı.

“Mobbinge varan uygulamalar son günlerde iyice rahatsızlıklar yaratmaya başlamıştır”

Okul müdürü hakkında şikayette bulunan öğretmenler ve sokakta kalma korkusu yaşayan öğrencilerin gündeme getirdiği konuları anlatan Eğitim-Sen Polatlı temsilcisi Alpaslan Ünsal, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Eğitimde yeni arayışların hızlandığı toplumun ve çağın ihtiyaçlarına uygun çözümlerin arandığı şu dönemde; Polatlı’da hala geçmişin katı, despot anlayışlarını sürdüren müdürlerin varlığı düşündürücüdür. Polatlı Atatürk Anadolu Lisesinde gerek öğrencilere gerekse öğretmenlere yönelik mobbinge varan uygulamalar son günlerde iyice rahatsızlıklar yaratmaya başlamıştır.”

“Katı sorumsuz bir anlayış hâkim”

“Son iki haftadır çeşitli nedenlerle raporlu olup okula gidemeyen öğrencilerin sabah 8.30 da “Ya okula gidin ya da yurttan çıkın ” diyerek adeta sokağa atıldığı öğrencinin raporundan dolayı hasta olabileceğinin düşünülmediği katı sorumsuz bir anlayış hâkim. Bizlere emanet edilen ve yurtta barınmaktan başka çözümü olmayan öğrencilerin ” ya okulda bulunun ya da çıkın ” diye adeta sokağa dışarıya atılması emanete karşı büyük bir sorumsuzluk ve risktir.”

“Okul aile birliğine bağış adı altında zorunlu para toplanmakta”

“Öğrencilerden okul aile birliğine bağış adı altında zorunlu para toplanmakta bu paralar toplanırken vermeyenlerin sınavlara alınmayacağı gibi tehditler okul idaresi tarafından savrulmaktadır. Sınıf öğretmenlerine bu paraların toplanması için baskı yapılmakta hiçbir makbuz karşılığı alınmayan bu paraların sınıf öğretmenleri tarafından okul aile birliği hesabına yatırılıp hülle yoluyla resmileştirilmeye çalışılması söz konusudur. Okullara her türlü ödeneğin devlet tarafından verildiği kantin gelirlerinin okullara bırakıldığı günümüzde, geçmişin kalıntıları olan öğrencilerden para toplama bu amaçla öğretmenlere baskı yapma gibi davranışlar çalışma barışını bozan iş ortamını geren güvensizlik yaratan tutumlardır.

“Bu tür girişimlerden sonuç alamamamız bizi sorunları halkımızla paylaşmaya itmiştir”

“Eğitim Sen olarak üyelerimizin hukuksal açıdan her türlü hakkını aramak gibi bir sorumluluğumuzun olduğunun bilincindeyiz. Bu bilinçle davranma kararlılığındayız. Aynı zamanda Eğitim Sen olarak okullarda gördüğümüz aksaklıklara idarelerle görüşüp çözüm arama anlayışımız her zaman olmuştur. Ancak son zamanlarda bu tür girişimlerden sonuç alamamamız bizi sorunları halkımızla paylaşmaya itmiştir. Kamuoyunun duyarlılığına olan güvenimizle Polatlı kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.