DOLAR 9,28880.28%
EURO 10,78750.25%
ALTIN 525,93-0,07
BITCOIN 568900-0,27%
Ankara
13°

PARÇALI BULUTLU

15:56

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Tarla kontrollerinizi yapıyor musunuz?

Tarla kontrollerinizi yapıyor musunuz?

ABONE OL
28 Mayıs 2019 14:11
Tarla kontrollerinizi yapıyor musunuz?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yetkililer, havaların ısınması ile birlikte Hububatta verim ve kaliteyi düşürecek olan kımıl ve diğer zararlılara karşı zararlının dağılmasına ve yumurta bırakmasına fırsat verilmeden mücadelenin başlatılması konusunda çiftçileri uyarıyor.

Havaların ısınması ile ortaya çıkan ve hububat için tehlike arz eden kımıl zararlısı ve diğer böcekler konusunda yetkililer çiftçileri uyarıyor. Bu zararlılar, Kurtboğazı zararı, Akbaşak zararı, danelerde emgi zararı gibi hububata pek çok zarar vererek verim düşüklüğüne neden olabiliyor.

Metrekarede ortalama 2 veya daha fazla kımıl gördüklerinde ilaçlama yapılmalı

Hububatın önemli zararlılarından olan kımıl (Aelia rostrata) zararlısının kışı geçirdikleri kışlaklarından ekili tarım alanlarına inişleri havaların ısınması ile beraber başladı. Kışlaklardan ovalara inen kımıllar indikleri hububat ekili alanlara toplu olarak inerler ve indikleri yerde tarı oğulu gibi bir görüntü verirler. İnişten 10-15 gün sonrasına kadar beslenir ve çiftleşirler. Süne kışlamış erginleri gibi kardeşlenme döneminde bulunan hububatı kök boğazı üstünden emerek Kurtboğazı (Göbek Kurusu) zararını yapar. Bu şekilde zarar görmüş bitki başak bağlamaz. Hububatın başaklanma döneminde de başak sapını emerek bitkinin tane bağlamasına engel olur. Bu zarar şekline Akbaşak Zararı denir. Kımıl zararlısı ile mücadele kışlamış erginlerine karşı yapılması daha uygundur. Ovaya yayılan kımıl erginlerine karşı mücadele çok başarılı olmamaktadır. Yukarıda bahsedilen zararların yanında kımılın nimfleri de aynı sünenin nimfleri gibi danelerde emgi yaparak kaliteyi ve verimi düşürmektedir. İlçemizde ki en büyük zararı da bu şekilde Danelerde Emgi yaparak verdiği zarardır. Hububatta verim ve kaliteyi düşürecek olan bu zararlıya karşı zararlının dağılmasına ve yumurta bırakmasına fırsat verilmeden toplu iniş alanlarında mücadelenin hemen başlaması gerekmektedir.

Çiftçilerin kendi üretim alanlarını sabah ve akşam serin saatlerde kontrol edip, metrekarede ortalama 2 veya daha fazla kımıl gördükleri yerler için İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne giderek gereken bilgiler ve kullanılacak ilaç tavsiyelerini alarak ilaçlama yapmaları önem arz ediyor.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.