DOLAR 9,5379-0.5%
EURO 11,0815-0.59%
ALTIN 549,05-1,40
BITCOIN 598567-1,13%
Ankara

AÇIK

05:56

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bencilin hikayesi… – KÖŞE YAZISI

ABONE OL
24 Mayıs 2019 09:53
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bencil “yalnız” olarak doğmuştu. Çok büyük sıkıntıları vardı yaşama gözlerini açarken. Aç, güçsüz ve çaresizdi. Lakin, elinde bunu anlatacak çok güçlü bir silahı vardı “gözyaşları”, sadece kendini düşünmeliydi çünkü sadece o vardı ve tek başınaydı.

Derken önce “şefkat” daha sonra da “sevgi” ile tanıştı. Onu hemen kollarına almışlar, giydirip ısıtmış-lar, karnını doyurmuşlar, şarkılar söyle­yip uyutmuşlardı. Onun bütün kaprislerine içten bir sıcaklıkla gö-ğüs geriyordu onlar. Birde kalplerindeki en güzel duygularla sarıp sarmalıyorlardı onu. Büyürken Bencil şımarıktı.

Onu dizginleyip uslandırmak oldukça güçtü. Bu yüzden bir süre sonra “Eğitim” devreye girdi. “Bencil” oldukça asiydi. Bir süre dirense de eğitimin tatlı dili ve nezaketi onu gitgide eğitime doğru çekti. Ama gene- de bencil arasıra ortadan kaybolup “oyun” denen eğlenceye kendini atıyordu artık ona benzeyen diğer “Benciller” de tanışıp arkadaşlık etme­ye başlamıştı. Küçük Bencil, diğer bencillerle zaman geçirdikçe birlikte “neşe”yi ve “paylaşma”yı tanımaları fazla zaman almadı böylece. Aradan yıllar geçtikçe eğitimle daha sıkı fıkı oldular. Bencil, sevgi şevkat eğitim ve paylaşımın arasında büyümeye devam ediyordu. Onlarsa aralarında hep “mutluluk” denen birinden bahsediyorlardı. Dayanamadı bir gün sordu eğitime :

“Neydi mutluluk?”

“Mutluluk senin içinde” dedi. ‘Yeter ki onu hisset. Öyle bir hisset ki çevrendekilere de yayılsın. Yalnız unutma onu korumak biraz da senin elinde. Mutluluk birazda çaba ve özveri ister. Ama inan Bencil bu hepsine değer.”

Bencil o anda içinde “mutluluğu” hissetti.Sımsıcaktı ve hiç de sandığı kadar uzakta da değildi. Mutluluk kendi içinde ve yanıbaşındaydı. Başından beri hep tek başına olduğunu sanıyordu ama aslında hiç yalnı/ değildi. Özellikle sevgi ve şefkat- onu hiçbir zaman yalnız bırakmamış herzaman destek olmuşlardı. Gözleri yaşardı “Bencilin” Nasıl olupta bunları şimdiye kadar düşünememişti. Şimdi sevgi ve şevkati içinde ta derinden hissediyordu. Öyle güzel bir duyguydu ki bu…

Daha sonra diğer bencilleri ve paylaştıklarını düşündü. Neşelenmişti işte o an eğitimle göz göze geldiler.

Eğitim ona gülümseyerek dedi ki “Artık senin benimle bu en son günün” Bencil ağlamaklı oldu birden ne kadar da alışmıştı ona…

“Bencil, herşey için teşekkür ederim eğitimini başarıyla tamamladın Sen tanıdığım en başarılı öğrencimdin. Keşke herkes senin gibi olsa idi. Bundan sonra seni YAŞAMIN kollarına atıyorum artık sana “İNSAN” diyeceğiz.”

İnsan hiç bir zaman eğitimi ve onun ona verdiklerini unutmadı. Yaşama koştu ve ona kucak açtı artık aldıklarını tek tek yaşama verme zamanı gelmişti, artık paylaşma zamanıydı.

Sevgi ve şevkat ise onunla birlikte mutlulukla yaşamdaki diğer İnsanlara gülümsüyordu.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.