DOLAR 9,57240.73%
EURO 11,14750.55%
ALTIN 550,300,95
BITCOIN 6017900,03%
Ankara
14°

AÇIK

12:54

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Anız yakana 60 TL ceza

Anız yakana 60 TL ceza

ABONE OL
24 Mayıs 2019 10:06
Anız yakana 60 TL ceza
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Anız yakan geleceğini yakar

Toprağı kolay işlemek ve yabancı ot tohumlarının ortadan kaldırılması amacıyla anız yakılması, Türkiye’nin tamamına yakınında olduğu gibi Polatlı’da da büyük bir sorun teşkil ediyor. Anız yakarak toprağa ve çevreye zarar veren kişilere, dekar başına 60 TL idari para cezası kesilecek.
Tarla sürümünü kolaylaştırmak için başvurulan anız yakma olayı hem toprağa hem de çevreye büyük zarar veriyor. Kanuna aykırı olarak anız yakanlara her dekar için 2018 yılında 20 TL olan idari para cezası 2019 yılı için 60 TL olarak belirlendi. Anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskûn mahallerde işlenmesi durumunda ceza beş kat artırılacak. Bu tür yangınlarda çiçek, tohum verme aşamasında iken yanmaktadır. Yangınla birlikte böcekler, kuşlar, sürüngenler, vahşi ya da av hayvanları gibi toprak üstü canlıları zarar görüyor. Bununla birlikte toprağın altındaki canlılarda yok olmaktadır.

Sürülerek veya parçalanarak toprağa yeniden kazandırılması tavsiye ediliyor

Anız yakılması Toprak verimliliğine uzun vadede ciddi zarar verirken; anız yakma işlemi, verimli tarım alanlarının azalmasına, toprak içinde bulunan yararlı mikroorganizma ve besin elementlerinin geri dönüşümsüz olarak kaybedilmesine neden oluyor. Anızın yakılmasına bağlı olarak, toprağın organik maddesi yok olmakta ve toprağın önemli biyolojik, fiziksel ve kimyasal özellikleri zarar görüyor. Anız yangınları sırasında toprağın 0-5 cm derinliğinde 250 dereceye ulaşan sıcaklık, üretimde verimlilik için en önemli unsurlardan biri olan organik maddelerin yok olmasına neden oluyor. Yetkililer ve ziraat mühendisleri, anızın yakılmamasını, bilakis toprağa kazandırılması gerektiğinin altını çiziyor. Özellikle organik maddesi çok düşük ve erozyona çok açık olan topraklarda anızın yakılması bir yana sürülerek veya parçalanarak toprağa yeniden kazandırılması tavsiye ediliyor.

Ceza beş kat artırılacak

Kanunun ek 1 inci maddesinin (c) bendine aykırı olarak anız yakanlara her dekar için, Anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskûn mahallerde işlenmesi durumunda ceza beş kat artırılacak. Çünkü mikroorganizmalar toprağın şekillenmesinin en önemli unsurlardan biri olup toprağın kimyasal yapısını ve fiziksel durumunu doğrudan değiştiren canlılardır. Özellikle anız yakılmasıyla tarla içerisine yuva yapmış böceklerin yuvaları, yuvalardaki yumurta, larva, pupa ve erginlerle birlikte yanmaktadır. Toprakta organik maddeyi humusa çeviren mikroorganizmalar da önemli zarar görmektedir. Çiftçiler ve kırsal kesimde yaşayan köylülerin bu konuya büyük önem vermesi gerekiyor. Bir zaman sonra ekmek yedikleri toprak çoraklaşarak işlevliğini yitiriyor.

 

 

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.