DOLAR 9,5371-0.52%
EURO 11,0689-0.72%
ALTIN 548,91-1,43
BITCOIN 593053-3,25%
Ankara

AÇIK

05:56

İMSAK'A KALAN SÜRE

Topçu Okulunda Yemin ve Mezuniyet Heyecanı

Topçu Okulunda Yemin ve Mezuniyet Heyecanı

ABONE OL
17 Eylül 2019 13:08
Topçu Okulunda Yemin ve Mezuniyet Heyecanı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Topçu Okulunda Yemin ve Diploma Heyecanı

Topçu ve Füze Okul Komutanlığında, dün yapılan tören ile 375.dönem Asteğmen Adayları ve kısa dönem erler ile 99/2 tertip Erler yemin etti, 2019/1 dönem Uzman Erbaşlar diploma aldı.

375.dönem 196 Asteğmen Adayı ve 6 kısa dönem er ile 99/2 tertip 652 Er için Yemin Töreni,  2019/1 dönem 64 Uzman Erbaşlar için ise diploma töreni dün Topçu ve Füze Okul Komutanlığında yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan tören, Sancağın tanıtılması ile devam etti. Konuşmaların ardından, Topçu ve Füze Okul Komutanı Tuğgeneral Hurşit Ağırcan tarafından, birliğe ilk katılan ve derece ile mezun olan askerlere ödül verildi. Törende ayrıca vatani görevini Topçu ve Füze Okul Komutanlığında yapan Mehmetçik babaları da ödüllendirildi. Top atışları eşliğinde yemin etmenin icra edilmesinin ardından Topçu marşının okunması ve tören geçişi ile tören sona erdi. Törene; Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer, Topçu ve Füze Okul Komutanı Tuğgeneral Hurşit Ağırcan, Kurum ve kuruluş amirleri, İstiklal Madalyalılar Derneği, Şehit Aileleri Derneği, Askeri Erkan, davetliler ve asker aileleri katıldı. Tören sonunda aileler evlatları ile buluştu, hasret giderdi.

Mehmetçik Babalarına ödül

Törende oğlu ile aynı yerde vatani görevini yapan Mehmetçik babalarına Tuğgeneral Ağırcan tarafından ödül verildi. Topçu Asteğmen Adayı Gani Alemdar’ın babası Paşa Alemdar vatani görevini 1977-79 yılları arasında Topçu Çavuş olarak, Topçu Er Hasan Ünlü’nün babası Osman Ünlü vatani görevini 1979-80 yılları arasında Topçu Onbaşı olarak Topçu ve Füze Okul Komutanlığında yaptı.

“Bu beyanın teminatı şeref ve namustur”      

Topçu ve Füze Okul Komutanı Tuğgeneral Hurşit Ağırcan yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Bugün kutsal vatan hizmetini yapmak üzere Türk Silahlı Kuvvetleri saflarına katılan asteğmen adaylarımızın  erlerimizin ant içme törenini vatanımızın dört bir yanından gelerek öğrenim ve eğitimlerini  başarıyla tamamlamış uzman erbaşlarımızın ise  mezuniyet törenini icra ettik. Bu anlamlı törene teşriflerinizde dolayı hepinize hoş geldiniz diyor şükranlarımı sunuyorum. Sevgili asteğmen adayı ve er arkadaşlarım bu yeminle sizler milletimize sadakatle hizmet edeceğinizi emirlere ve amirlerinize mutlak itaat edeceğinizi ulusumuzun güvenine layık olacağınızı Atatürkçü Düşünce Sistemine gönülden bağlı kalacağınızı beyan ettiniz. Bu beyanın teminatı şeref ve namustur. Şeref ve namus Türk ulusu için hava su toprak kadar kutsaldır ve erdemdir.  Sizlerin ettiğiniz yemine bağlı kalacağınıza vazifeyi namus bilerek çalışacağınıza parolanızın vatan bayrak ve şeref olacağına dürüstlük ve karakterden asla taviz vermeyeceğinize gönülden inanıyoruz. Ettiğiniz bu kutsal andın size ailelerinize Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve Yüce Türk ulusumuza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.”

“Sizleri yürekten kutluyorum”

“Değerli uzman erbaş arkadaşlarım yoğun bir temel eğitim dönemini başarıyla tamamlayarak kutsal askerlik mesleğini çağdaş Türk kadrosu içerisinde ifa etmeye hak kazanmış bulunuyorsunuz. Bu başarınız nedeniyle sizleri yürekten kutluyorum. Sizleri yeni görev yerlerinize ruhen ve bedenen yetişmiş kalpleri Atatürk sevgisiyle dolu Cumhuriyetine yurduna ve milletine bağlı bir asker olarak uğurluyoruz. Size emanet edilecek vatan evlatlarına gözünüz gibi bakın. Size tevdi edilecek görevleri en mükemmel şekilde nasıl yapılacağını araştırma içinde olun. Kıymetli arkadaşlar Cumhuriyetin temel niteliklerini kutsal vatan topraklarının bölünmez bütünlüğünü Atatürk’ün ilke inkılaplarını canınız pahasına koruyacağınıza Atatürk’ün izinde onun ilke ve inkılaplarının aydınlattığı yolda Türk Milletinin yükselmesi için çalışacağınıza  ve vatanımızın her karışını koruyacağınıza olan inancımız tamdır. Birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde bu kutsal vatanı bağımsızlığımızı korumaya ant içmiş kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri bu günden itibaren sizlerinde katılımı ile daha da güçlenmiş olarak görevine devam edecektir. Bu milletin bir evladı olarak sadakatle hizmet hepimizin namus borcudur.”

“Unutulmayacak bir törene şahitlik ettiniz”

“Saygıdeğer konuklar unutulmayacak bir törene şahitlik ettiniz. Sizlerle birlikte bu törene Türkiye Cumhuriyetini temsilen şanlı al bayrağımız Türk Silahlı Kuvvetlerini temsilen şanlı sancağımız canlarını aziz vatana feda eden bütün şehitlerimiz ve bugün bize bu güzel ülkemizde özgürce yaşama hakkını veren Mustafa Kemal Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşları da şahittir. Bugün yaşadığımız ve gördüğümüz gurur tablosunda sizlerin çok büyük katkısı bulunmaktadır. Bu kahraman gençleri yetiştirdiğiniz için sizlere şükranlarımı ve saygılarımı sunuyorum. Arkadaşlarımızı yetiştiren değerli silah arkadaşlarım. Anne ve babalarının bize emanet ettiğin biricik evlatlarını büyük bir sabır ve inançla gece gündüz demeden çelik’e su verir gibi işlediniz. Aldığınız emanetleri bugün anne ve babalarının karşısına büyük bir gururla dimdik çıkardınız. Sizlerde ayrı ayrı teşekkür ediyor ve yürekten kutluyorum. Değerli silah arkadaşlarım. Kahraman Türk ordusunun yeni mensupları olarak muhtaç olduğunuz kudretin damarlarınızda ki asil kanda olduğu bilinciyle sizleri birliklerinize uğurlarken yeni görev yerlerinizin size ailelerinize ve Türk Silahlı Kuvvetlerine  hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyor hepinize sağlık mutluluk ve başarılar diliyorum. Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken başta ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi rahmetle yaşayan gazilerimiz ile yurdumuzun her köşesinde görev yapan değerli silah arkadaşlarımızı şükran duygularıyla anıyorum.  Yolunuz ve bahtınız açık olsun.”

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.