DOLAR 9,37200.39%
EURO 10,93660.64%
ALTIN 533,650,74
BITCOIN 5837311,00%
Ankara
12°

KAPALI

12:54

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

“Her temizlik firmasına güvenmeyin”

“Her temizlik firmasına güvenmeyin”

ABONE OL
13 Mayıs 2019 09:48
“Her temizlik firmasına güvenmeyin”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara Kuru Temizlemeciler, Çamaşır ve Halı Yıkayıcıları Esnaf Odası Başkanı Muharrem Erdal, odaya bağlı faaliyet gösteren temizlikçi firmaların sektörde kayıtdışı faaliyet gösteren kişi ve işletmeler yüzünden çok yönlü haksız rekabete maruz kaldığını belirterek, bu durumdan devletin ve vatandaşın da zarar gördüğünü kaydetti.

Ankara Kuru Temizlemeciler, Çamaşır ve Halı Yıkayıcıları Esnaf Odası Başkanı Muharrem Erdal, odaya kayıtlı faaliyet gösteren temizlik firmalarının mağduriyetine yol açan kayıtdışılığı ve haksız rekabeti önlemek için mücadele ettiklerini ifade etti.

Haksız kazanç elde edilmesi durumunun haksız rekabete yol açtığına dikkat çeken Oda Başkanı  Muharrem Erdal, “Temizlik firması olarak faaliyet gösteren esnafımızın en büyük sorunlarından biri  kayıtdışılık. Bir esnaf işletmesi açılması  halinde vergi kaydının yapılması yasal bir zorunluluktur.  Ayrıca, esnaf ve sanatkarlar sicili ve  ilgili odaya da kayıt yaptırılması, belediyeden çalışma ruhsatı  alınması yükümlülüğü var.  Fakat, bu kayıtdışı çalışanlar bu yükümlülüklerin hiçbirini yerine getirmiyor ve haksız rekabete yol açıyor. Bu durumdan üyelerimizin yanı sıra devletimiz de zarar görüyor, kalitesiz hizmetten dolayı vatandaşlarımız da.” dedi.

“HER ÖNÜNE GELENE EV, İŞYERİ TESLİM EDİLMEMELİ”

Esnaf ve sanatkarlara sahip çıkılmasını isteyen Başkan Erdal, “Kendi nam ve hesabına çalışarak ülkemiz için katma değer üreten, istihdam sağlayan ve kanuna uygun tüm yükümlülüklerini yerine getiren esnafımıza sahip çıkılsın istiyoruz. Temizlik hizmeti alacak vatandaşlarımız, firmalar, oda üyesi esnafımızı tercih etmeli,  esnafımızın  hakkını çalan kesim tercih edilmemeli. Her önüne gelene evinizi teslim edemezsiniz. Evinizi, ofisinizi teslim ettiğiniz insana güven çok önemli. Temizlik sektöründe güvenlik en önemli problemlerin başında geliyor. Yeri belli olan, yasal çalışan temizlik firması dışında birine evinizi emanet etmeniz oldukça riskli. Çünkü, hizmeti bitirmesi sonucunda yaşanabilecek olumsuzluklarda ulaşabileceğiniz bir kanalın olması önemli. Yasal olmayan firmalardan kaynaklı bu tür şikayetler odamıza geldiğinde, biz şikayete konu şahıs ve firma oda üyemiz değilse müdahale edemiyor, sadece ilgili kanallara bildiriyoruz. Günümüzde artık herkes  her işi yapıyor. Ustalık belgesi olmadan bir iş yerinin açılmaması lazım, yetkin olmayan kişinin o işi yapmaması lazım. Bu durumdan kurtulmak ve kayıtdışı ekonominin azaltılması, güçlü bir denetim mekanizmasına bağlı.” ifadelerini kullandı.

“HAKSIZ REKABET İSTEMİYORUZ”

Oda üyesi temizlik firması sahibi Bahar Türkmen de kayıtdışının kendilerini zor durumda bıraktığını belirterek, “Biz rekabet istiyoruz, rekabete karşı değiliz ama rekabetinde de eşit şartlarda olması gerekir. Bizler  vergimizi, odamıza aidatımızı veriyor,  SSK, Bağkur primlerimizi, kiramızı ödüyoruz. Gerçekten pahalı araç ve gereçlerle çalışıyoruz. Fakat, kayıtdışı çalışarak işimizi yapma çabası içerisinde olanlar bizim yükümlülüklerimizin hiçbirini yerine getirmiyor. Bizleri olumsuz etkileyen kayıtdışı çalışan bu belli kesim haksız kazanç elde ediyor. Biz haksız rekabet istemiyoruz.” dedi.

Temizlik sektöründe güvenilir ve eğitimli kadrolar ile hizmet verdiklerini belirten Türkmen, şöyle devam etti: “İşin durumuna göre profesyonel çalışma ekibimizle müşterilerimize bizden talep edilen şekilde ya tam zamanlı ya da part-time olarak hizmet sunuyoruz. Apartman, site, ofis, inşaat sonrası temizlik, ev temizliği, cam temizliği, resmi kurum ve kuruluşların temizliği, alışveriş merkezi ve fabrika, tesis temizliği gibi bir çok alanda hizmet sunuyoruz. Hizmet alımını yapan tarafla yaptığımız sözleşme doğrultusunda faaliyet gösteriyoruz. Bizler iş sağlığı ve güvenliği yükümlülüklerine tamamen uyarak çalışıyoruz. Bir kaza anında çalışanın tüm sorumluluğu bize ait. Kayıtdışı çalışan biri iş yaparken kaza geçirirse tüm sorumluluk karşı tarafta oluyor. Tam anlamıyla dürüstlüğüne kanaat getirdiğimiz personeli yanımızda çalıştırıyoruz. Kayıtdışı temizlik firmalarının  ne işe, ne personele, ne de müşteriye güvencesi var. Bu tür kaçak çalışan firmalar, bizim gibi ciddi çalışanların önüne geçip, bizleri pasifleştiriyor. Müşteriler biraz maddiyata bakıyorlar ama burada memnuniyetsizlik ortaya çıkıyor. Bu sefer tüm temizlik firmalarının adı kötüye çıkıyor. Biz yıllarımızı verdik. 1997 yılından beri bu sektörün içerisindeyim.  Her gün bir yenisi eklenen bu kaçaklar yüzünden işini düzgün yapan bizlere yazık oluyor. Keşke bunların hepsi kapansa, işini layıkıyla yapanların hepsi bir düzene girse. Tek çatı altında toplanırsak sektörde yaşadığımız sorunlara çözüm bulmak çok daha kolay olur, aramızdaki dayanışma ve işbirliğini geliştirmek çok daha kolay olur. Dağınık olmak istemiyoruz, birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmek istiyoruz. Adı temizlik olan işyerleri olarak bir noktada buluşmak istiyoruz. Odamız güçlü olursa, bizler de güçlü oluruz.”

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.