DOLAR 9,58660.01%
EURO 11,14380%
ALTIN 557,380,09
BITCOIN 6062931,31%
Ankara
10°

AÇIK

05:54

İMSAK'A KALAN SÜRE

Dört yıldır çözülemeyen kanalizasyon sorunu

Dört yıldır çözülemeyen kanalizasyon sorunu

ABONE OL
10 Mayıs 2019 10:16
Dört yıldır çözülemeyen kanalizasyon sorunu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Pasaj Esnafının Kanalizasyon Sorunu Bitmiyor

Şehrin merkezinde bulunan Dedeoğlu Pasajı’ndaki esnaflar, dört yıldır yetkili mercilere başvurmalarına rağmen bir türlü çözüm bulunamayan kanalizasyon sorununun artık çözülmesini istiyor.

İlçemizde Atatürk Caddesinde bulunan Dedeoğlu Pasajı’nda kanalizasyon suları bazı dükkanlar ve pasajın içine akıyor, esnaf şikayette bulunuyor ama çözüm bulunamıyor. Dedeoğlu pasajı esnafları, kanalizasyon sularının pasaj içine akması sorununa çözüm bekliyor. Akan bu sular bir yandan işyerlerini kullanılmaz hale getirirken, bir yandan da sağlık açısından tehlike oluşturuyor. Dört yıldır aynı sorunla karşılaşan esnaflar, kanalizasyon sorununa çare aramaya devam ediyorlar. ASKİ’nin çözüm üretmekten kaçındığını söyleyen Mağdur esnaflar, “Adı ASKİ olan ve açılımı Ankara Su ve Kanalizasyon İşleri olan kurumun aslında ne iş yaptığını sorguluyorum” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

Esnaf, salgın hastalık oluşacak korkusu yaşıyor

Mağdur olan esnaflar,  ASKİ kurumunun kanalizasyon sorununa çözüm getirmesini istedi.  Kanalizasyon suyunun birçok iş yerine akması sonucunda iş yerleri kullanılamaz hale gelmeye başladı. Esnaf halkı suyun kirli olmasından dolayı salgın hastalık yaratabileceğinden korkmaya başladı. Mağdurları şaşırtan ise yetkililerin kendilerine yardım eli uzatmaması oldu. Suyun her akmasında saatler süren uğraş sonucu kirli suyu kendi çabalarıyla temizliyorlar. Sorunun çözümü için ASKİ’ye dilekçe verdiklerini bildiren vatandaşlar, ASKİ’den olumlu bir cevap alamadıklarını dile getirdiler.

“Bu bina göçtükten sonra mı bize bir çözüm üretecekler?”

Dedeoğlu Pasaj esnafı gelen olumsuz cevaplara da isyan etti. Mağdur esnaflar, gazetemize yaptıkları açıklamada şunları söyledi:  “Buraya 2-3 zabıta geldi kanalizasyon problemi için. ASKİ ile görüşmemizi söylediler. Görüştük bir çözüm üretemediler. Yani bu bina göçtükten sonra mı bize bir çözüm üretecekler. Bu suyun nereden geldiği de belli değil. Buna bir çözüm bulunması lazım. Biz burada illa esnaf olarak hasta olup, bina göçtükten sonra mı bir çözüm üretilecek.”

“Vergi almasını biliyorlar ama çözüm yok”

“Bu konuda şikayetçiyiz tabi ki. Benden vergi almasını biliyorlar ama çözüm yok. Kendiniz bulun, özel yerlere gidin diyorlar. Ben hasta olacağım, bu pis su. Kolera salgını olduktan sonra mı çözüm bulacaklar. Ana problemimiz binamızın önünde ki kanalizasyon lagarının bir diğer kanalizasyonun aktarım borularının çürümüş olması ve ya ASKİ’nin asfalttan ilerleyen borularının çürümüş olmasından kaynaklı iş yerlerimizin zemin katına pis su sızmaktadır. Bu sorunumuz yaklaşık iki- üç yıldan beri çeşitli aralıklarda ASKİ yöneticilerine ifade ediyoruz. Her seferinde çözüm bulmaktan daha çok neden yapmayıp neden yapamayacaklarını anlatarak bizi geçiştiriyorlar.”

“ASKİ Kurumu ısrarla sorunumuza çözüm bulmaktan kaçınmaktadır”

“Biz bir şehir sakini olarak bu sorunun nasıl çözüleceği hakkında teknik bilgiye sahip değiliz, olmamız da çok beklenemez. Ama bu teknik donanım bilgi ve yeterliliğe sahip olan ve amacı Polatlı ve Polatlı halkına hizmet etmek olan ASKİ Kurumu ısrarla sorunumuza çözüm bulmaktan kaçınmaktadır. Bizi farklı kişilere, farklı kurumlara, farklı ticari işletmelere yönlendirmektedir. Çözüm olarak bizler ASKİ yönetimine bu işin bir bedeli var ise neyse belki de fazlasına razı gelerek yasal yollardan kamunun faydasına ASKİ kurumuna ödeyip ehil ve yetkili kişilerden çözüm bulmaya çalışmak istediğimizi söyledik. Müdürlerimiz sağ olsunlar mevzuatlarında bunun da olmadığını söylüyorlar. Ben öncelikle çok manidardır o zaman adı ASKİ olan ve açılımı Ankara Su ve Kanalizasyon İşleri olan kurumun aslında ne iş yaptığını sorguluyorum. Açılımında su ve kanalizasyon işleri var. Yüzlerce, binlerce personeli var. Benim sorunum da iş yerimin önünden geçen kanalizasyon problemi, yoldan geçen ana halter kanalizasyon problemi fakat adı ASKİ olan kurum bu bizim sorumluluğumuzda değil diyor. Gerçek sorumluları artık ülkemizde hangi kurum ve kuruluş ise tarafıma tebliğ edilmesini istiyorum.

“Hem sağlığımız hem de can güvenliğimiz tehlikede”

“Hem sağlığımız hem de can güvenliğimiz tehlikede, yakında binamız çökme tehlikesiyle karşılaşacak. Tehdit eden bu unsurlara çare bulunmasını istiyoruz. Dönem dönem o pis suyun, borulardan süzülmesinden kaynaklı da benim iş yerim yol kenarında olduğu için benim iş yerimin zemin katından süzülerek pasaj içine akmakta. Biz ASKİ müdürlerini iki yıldan beri bu konuyla alakalı dilekçeyle başvuru yapıyoruz. Açıkçası iki yıldan beri hiçbir normal anlamda bir yetkili gelmedi. Sadece geçen hafta keşif için sarı yelekli bir işçi arkadaş geldi. Size bir rapor düzenleyeceğiz göndereceğiz dedi. Rapor da gelmedi. Biz ASKİ müdürlerine yıllardan beri bu konuyla alakalı dilekçeyle başvuru yapıyoruz. Açıkçası birkaç yıldır hiçbir yetkili gelmedi.”

Mağdur edilmekten bıktığını belirten esnaf, yetkililerin seslerini duymasını ve çözüm bulmasını istiyor.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.