DOLAR 9,5421-0.5%
EURO 11,0836-0.6%
ALTIN 549,85-1,26
BITCOIN 596583-1,83%
Ankara

AÇIK

05:56

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türk demokrasi tarihinde kara  gün

Türk demokrasi tarihinde kara  gün

ABONE OL
8 Mayıs 2019 10:27
Türk demokrasi tarihinde kara  gün
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AVCI ” 6 Mayıs 2019, Türk demokrasi tarihine kara bir gün olarak geçti.”

 Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim AVCI, Yüksek Seçim Kurulunun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini iptal kararını eleştiren bir basın açıklaması yaptı.

Avcı “31 Mart 2019 tarihinde Mahalli İdareler  seçimleri yapılmış ve  İBB Başkanlığına  sayın Ekrem İMAMOĞLU seçilmiştir. Ancak bu seçim sonuçlarını bir türlü kabullenemeyen  iktidar, Yüksek Seçim Kuruluna bu seçimleri iptal et yoksa ben sizi iptal edeceğim tehdidinde bulunarak sadece İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini iptal ettirmiştir. Aynı kurul tarafından yaptırılan seçimlerde ilçe Belediye Başkanlığı seçimi, meclis üyesi seçimi ve muhtarlık seçimlerinde şaibe yok, sadece  Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi şaibeden dolayı iptal edilmiştir. Gerekçe ; kurulda görevli memurlar  FETÖ’cü, akıl tutulması yaşıyoruz. Hangi hukuk kuralı hangi vicdan bunu kabul eder. Zerre kadar vicdan sahibi yurttaşın bunun kabul  etmesi mümkün değil.  Yüksek Seçim Kurulu (YSK), iktidarın hiç bir maddi temele dayanmayan itirazlarını kabul edip seçimi iptal etmesi kendi varlık sebebini inkar etmesi anlamına gelmiştir.”dedi.

6 Mayıs 2019, Türk demokrasi tarihine kara bir gün olarak geçti

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim AVCI açıklamanın devamında “6 Mayıs 2019, Türk demokrasi tarihine kara bir gün olarak geçti. 31 Mart’ta sandıktan çıkan irade masa başında gasp edildi.  Ülkemizde bir hukuk cinayeti işlendi kaybeden, millet iradesinin tecelli ettiği sandık ve Türk demokrasisi olmuştur. Yüksek Seçim Kurulu, kanunlara ve kendi içtihatlarına uymayarak kendini bu kararla inkar etmiştir. 16 Nisan referandumunda mühürsüz oy kararında seçmen iradesinin üstünlüğüne vurgu yapan YSK, bugünkü kararıyla bu içtihadını görmezden gelmiş ve seçmen iradesini hiçe saymıştır. Alınan karar ne milletin aklına yatmış ne de içine sinmiştir. Bu kararla daha önce yapılan seçimlerin sonuçları da artık şaibeli hale gelmiştir.

Seçimle gelenlerin seçimle gitmemek için oynadıkları kirli oyun, YSK içindeki talimatla hareket eden bir çete tarafından onaylanmıştır. Demokrasinin son meşruiyet kalesi olan sandığa bu kararla darbe yapılmıştır. YSK, iktidarın baskı ve tehditlerine karşı duramamış, hukuku ve önceki içtihatlarını çöpe atmıştır. Demokrasinin temelini oluşturan hukukun üstünlüğü, kuvvetler ayrılığı, yönetimde denge ve denetimin alınan kararla açıkça ortadan kaldırılmıştır. Siyaset, ekonomi ve ülke güvenliği çok daha derin bir belirsizliğe sürüklenmiştir.  Anlaşılan iktidara gelirken demokrasiyi vakti geldiğinde inilecek bir tramvay olarak gören zihniyet, artık tramvaydan inmeye karar vermiştir. Bu utancı Türkiye’ye yaşatanlar, bu hukuk cinayetinin failleri ve azmettiricileri şüphesiz tarih, millet ve günü geldiğinde hukuk önünde bunun hesabını vereceklerdir. Bu karara imza atan YSK üyeleri ve onlara bu talimatı verenler, Ramazan’ın ilk iftarını kul hakkı yiyerek yapmış olmanın utancını ömür boyu taşıyacaklardır.  Seçimi iptal ettirmekle  25 Yıllık iktidarları döneminde yapmış oldukları kirli işleri kamuoyundan kaçıramayacaklar ve 46 günde şimdiye kadar yapmış oldukları yolsuzlukların  üzerini örtemeyeceklerdir. Bu süre zarfında ipliklerini pazara çıkaracağız  yaptıkları pislikleri hem İstanbul halkına hem de Türkiye kamuoyuna anlatacağız. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını tekrar kazanacağız ve  Millet iradesine darbe yapanlara asla izin vermeyeceğiz.”dedi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.