DOLAR 9,50140%
EURO 11,0723-0.19%
ALTIN 545,610,09
BITCOIN 601286-0,39%
Ankara
14°

AÇIK

12:54

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

KİLOMETRELERCE İNANÇ’LA ve İNAT’LA… BAŞARIYA…  ‘’ŞAMPİYONLARLA İSTİKLAL’E ÖZEL RÖPORTAJ’’

KİLOMETRELERCE İNANÇ’LA ve İNAT’LA… BAŞARIYA… ‘’ŞAMPİYONLARLA İSTİKLAL’E ÖZEL RÖPORTAJ’’

ABONE OL
17 Eylül 2019 14:37
KİLOMETRELERCE İNANÇ’LA ve İNAT’LA… BAŞARIYA…  ‘’ŞAMPİYONLARLA İSTİKLAL’E ÖZEL RÖPORTAJ’’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

‘’Polatlı Belediyesi Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi projesi ile 2.si gerçekleştirilen Uluslararası Gordion Yarı Maratonu, katılımcı sporcularıyla da dikkat çekti. Birbirinden başarılı Mili Sporcuların da yoğun bir katılım gösterdiği 2. Uluslararası Gordion Yarı Maratonu, anlam, kapsam ve katılımcı sporcuların nitelikleri bakımından Ankara bölgesinin en önemli Maraton Organizasyonu haline geldi. İstiklal Gazetesi olarak başarılı kadın Milli  Sporcularımız Nursel Karataş ( Mersin Meskispor  sporcusu ) ve Remziye Temel ( BJK sporcusu ) ile geçen yılki yarı maratonu yaş klasmanında birinci tamamlayan Nihat Özkaymak ile konakladıkları Duatepe Otel’de maratondan bir gün önce İstiklal Gazetesi okuyucularına özel bir söyleşi gerçekleştirdik. ‘’

ŞAMPİYONLARLA MARATON’DAN 1 GÜN ÖNCE;

‘’ SPORUN KALBİYLE GORDİON ve POLATLI ’’

“Tanrı’nın beni bir yaratış amacı var ve bu amaç için de beni hızlı yarattı. Koştuğum zaman Tanrı’nın memnuniyetini hissediyorum.” (Chariots of Fire) Eric Liddell

 ‘’Polatlı Belediyesi Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi projesi ile 2.si gerçekleştirilen Uluslararası Gordion Yarı Maratonu, katılımcı sporcularıyla da dikkat çekti. Birbirinden başarılı Mili Sporcuların da yoğun bir katılım gösterdiği 2. Uluslararası Gordion Yarı Maratonu, anlam, kapsam ve katılımcı sporcuların nitelikleri bakımından Ankara bölgesinin en önemli Maraton Organizasyonu haline geldi. İstiklal Gazetesi olarak başarılı kadın Milli  Sporcularımız Nursel Karataş ( Mersin Meskispor  sporcusu ) ve Remziye Temel ( BJK sporcusu ) ile geçen yılki yarı maratonu yaş klasmanında birinci tamamlayan Nihat Özkaymak ile konakladıkları Duatepe Otel’de maratondan bir gün önce İstiklal Gazetesi okuyucularına özel bir söyleşi gerçekleştirdik. ‘’

‘’ Anlam, kapsam ve katılımcı sporcuların nitelikleri bakımından Ankara Bölgesi’nin en önemli Maratonu; Uluslararası Gordion Yarı Maratonu ‘’

Alaattin Taymaz:  Unesco Dünya Kültür Mirası Frigya Uygarlığı’nın Başkenti, Gordion Antik Kenti’nin uluslararası anlamda tanıtımını önceleyen ve ikincisi gerçekleştirilen Uluslararası Gordion Yarı Maratonu’nda siz değerli ve Mili sporcularımızı ağırlamaktan onur duyduk. Öncelikle sizleri tanıyabilir miyiz?

Nursel Karataş : Yaklaşık 7 yıldır Mili Takım sporcusuyum aynı zamanda Mersin Meskispor sporcusuyum. Takım halinde katıldığımız Avrupa ve Balkan şampiyonalarında derecelerimiz mevcut… Gordion Yarı Maratonu’na geçen yıl da katılmış ve yaş grubumda 2. olmuştum. Beden Eğitimi Lisans Mezunuyum…

Remziye Temel:8 yılı aşkın süredir Mili Takım sporcusuyum, 2011,2014 yılarında katıldığımız Balkan ve Avrupa Şampiyonalarında takım halinde derecelerimiz oldu. Aynı zamanda Beşiktaş Spor Klübü lisanslı sporcusuyum. Gordion Yarı Maratonu’na ilk kez katılıyorum. Beden Eğitimi Lisans Mezunuyum…

Nihat Özkaymak: Uzun yıllar lisanslı sporcu olarak koştum. Teknisyenim ve koşu sporuna duyduğum aşk, ilk günkü bağ devam ediyor. Her sabah saat dörtte başlayan ve yaklaşık iki saat süren günlük antrenmanımın ardından işyerime gidiyorum. Sporcu yanımızın körelmemesi adına antrenmanlarımızı aksatmamız gerekiyor. Geçen yıl katıldığım Gordion Yarı Maratonu’nda yaş grubumda birinci oldum.

‘’ Her yıl gelişen bu güzel maraton organizasyonun parkuru, biz sporcular için olumlu anlamda bir sınav niteliğinde ‘’

Alaattin Taymaz: Nihat Bey, siz geçen yıl ilki düzenlenen yarı maratonda klasmanınızda birinci oldunuz. Nursel Hanım siz de klasmanınızda ikinci oldunuz. Ve yarışların bir gün öncesinde belki de şampiyonlarla bir röportaj gerçekleştiriyorum. Organizasyon anlamında bu yıla dair gözlemlerinizi öğrenebilir miyim? Remziye Hanım, siz de ilk kez katılıyorsunuz. Sizin organizasyona dair görüşleriniz nedir?

Nursel Karataş: Bu yıl bir önceki yılın üzerine pozitif anlamda konularak gelişen bir organizasyon olduğunu gözlemledim. Yani bu yıl çok daha iyiydi. Önümüzdeki yıl çok çok daha iyi olacağı düşüncesindeyim. Kayıt noktasında hiçbir sıkıntı yaşamadık. Konaklama noktasında organizasyonun web sayfasında alternatifler gösterilmiş. Bu anlamda organizasyon komitesine ve siz kıymetli Duatepe Otel sahipleri ve yetkilileri ile çalışanlarına gösterdikleri ilgi ve misafirperverlik için  çok teşekkür ediyoruz.

Nihat Özkaymak: Ben de kendi adıma iyi hazırlanılmış bir organizasyon olduğunu düşünüyorum. Geçen yıl parkur noktasında biz yarışmacılara gösterilen ilgi oldukça güzeldi. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.

Remziye Temel: Sizin de belirttiğiniz gibi ben ilk defa katılıyorum ve öncelikle parkur noktasında bilgiler aldım. Farklı, doğal ve zor bir parkur… Fakat bu sporcular için olumlu ve gerçek bir sınav niteliği taşıyacaktır düşüncesindeyim.

‘’ Başarıya giden yolda sponsor bulmak çok zor ‘’

Alaattin Taymaz:  2. Uluslararası Gordion Yarı Maratonu’na gelirken karşılaştığınız herhangi bir zorluk oldu mu?

Nursel Karataş: Biz sporcuların karşılaştığı en büyük zorluk; Sponsorsuzluk…  Ulaşım ve konaklama masraflarımızı bizler kendimiz karşılıyoruz. Uluslararası Gordion Yarı Maratonu’na gelmeden önce de sponsor görüşmelerimiz oldu elbette ancak sonuçsuz kaldı.

Nihat Özkaymak: Spora ve sporcuya destek noktasında karşılaşılan en büyük zorluk sponsor noktası ve daha doğrusu ülkemizdeki sponsorsuzluk konusu… Başarılı ve yeni nesil sporcuların ortaya çıkmasındaki en büyük engellerden birisi de bu… Gelen yabancı sporcularla kıyaslarsak, onların tek işi bu… Bizler antrenman konusunda bile belli özverilerde bulunmak zorundayız.

Remziye Temel: Yurdun dört bir yanındaki yarışmalara ve yurtdışındaki yarışmalara katılıyoruz. Özellikle yurtdışındaki yarışmalarda derece aldığımızda müthiş bir gurur yaşıyoruz. Elbette gerek sponsor gerek antrenman imkanları konusunda yabancı sporcularla şartlarımız eşit değil… Yine de yılmayacağız. Bizden sonraki nesiller spor noktasında destek görebilsinler diye koşmaya devam edeceğiz.

‘’ Her yarışta, bitiş çizgisini geçtiğimde, ‘Yaşasın başardım’, demek yerine ‘Yaşasın bir hayat planım var!‘ diyorum.”

Alaattin Taymaz:  Başarılı iki kadın Milli sporcu olarak, ilköğretim ve lise çağındaki kız çocuklarımız için de çok doğru örneklersiniz. Aynı zamanda Beden Eğitimi Lisans Mezunlarısınız… Bu bağlamda yeni nesil için spora bakış ve spor felsefesi sizce nasıl olmalıdır?

Nursel Karataş: Bir kadın olarak, dünya maraton tarihinde 1967 yılına kadar sadece erkeklerin koştuğu Boston Maratonu’na, ‘’K. Switzer’’ adı ile katılan ve yarış sırasında engellemelerle karşılaşan ve sonuçta olimpiyatlar dahil maratonlarda kadınların da varlık sürecini başlatan ilk kadın maratoncu Kathrıne Switzer’in sözleri, benim de spora bakışımı ve spor felsefemi yansıtıyor. “Yarış sırasında büyüdüm ben… Maratona genç bir kız olarak başladım, yol boyunca büyüdüm, sonlarına geldiğimde olgun bir kadındım. Her koşuyu bitirdikten sonra daha iyi bir sporcu olmak için çabam, genç kızlar için doğru bir örnek olma çabası da aynı zamanda… Ve her yarışta, bitiş çizgisini geçtiğimde, ‘Yaşasın başardım’, demek yerine ‘Yaşasın bir hayat planım var!‘ diyorum”

Remziye Temel: Doğada nefes almak, kuşların sesini duymak ve yaprakların arasından güneşi hissetmek, yol kenarında ya da içinden geçtiğiniz köylerdeki insanların alkışları, tezahüratları hakikaten kelimelerle tarif edilemeyen duygular… 10 km yürümek ve koşmak arasındaki farkı hissedersiniz. Uzun koşmak hakikaten insanda farklı his ve duygular yaratıyor. Ben de ilk önce farkında değildim ama koşunun beyin ve vücut üzerinde gizli güçleri var. Tabii ki, bazen yorgun hissettim ama bir şekilde beyin isterse bacaklar devam ediyor. Bana göre, koşmak; insanların zeka ve yeteneklerini geliştiren bir eğitim biçimidir.

Koşmak kendimi yaşamaktır. Uzun koşmak bir meditasyon, köklere dönüş gibidir. Eğer vücudunuzu değiştirmek istiyorsanız egzersiz yapın, eğer hayatınızı değiştirmek istiyorsanız koşucu olun…

‘Atletizm felsefesinde dereceye giremeyenler de şampiyon kadar değerlidir. Çünkü kimsenin koşmadığı bir yarışta şampiyon olmaz. ‘’

Alaattin Taymaz:  Nihat Bey, size de geçen yılki yarışın birincisi olarak sorayım, hedef hep birinci olmak mı?

Nihat Özkaymak: Elbette her sporcu katıldığı yarışta bitiş ipini ilk önce göğüslemeyi hedefler. Bütün bir yıl boyunca hazırlıkları bu hedefe bir koşudur aslında… Atletizmin felsefesine göre sonuncu da olsa o kişi mutludur çünkü ‘bitirdim’ der. Ve bu felsefede dereceye giremeyenler de aslına bakarsanız şampiyon kadar değerlidir. Çünkü kimsenin koşmadığı br yarışta şampiyon da olmaz…

Alaattin Taymaz:  Maratonun bir gün öncesinde, dinlenme zamanınızdan fedakârlık ederek İstiklal Gazetesi okurlarımıza zaman ayırdığınız için çok teşekkür ediyoruz. Yarınki maratonda ve spor yaşamınızda sürekli başarıya koşmanızı diliyoruz. Son olarak neler söylemek istersiniz?

Nursel Karataş: Polatlı Belediye Başkanlığı’na, Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi Yetkililerine, Organizasyon Komitesine, Katılan Tüm Sporculara, destek veren tüm kurum ve kuruluşlara, Polatlı Halkına, konakladığımız Duatepe Otel yöneticileri ve çalışanlarına, bizlere bu imkanı veren gazetenize, ilgilerinden dolayı teşekkür ediyorum. Bu organizasyonun her yıl nitelik anlamında gelişerek büyüyeceğine ve Polatlı’nın ve Gordion’un ulusal ve uluslarası anlamda tanınırlılığının kat be kat artıran bir etkisi olacağına inanıyorum. Çok teşekkür ediyorum.

Remziye Temel: Gerek anlam gerek kapsam gerekse katılımcı sporcuların nitelikleri anlamında başarılı bir organizasyon… İlk defa katılacağım için heyecanlıyım…. Tüm emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Ben de bu spor organizasyonunun her yıl üzerine koyarak büyüyüp gelişeceğine inanıyorum.

Nihat Özkaymak: Bu başarılı ve güzel organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Gösterilen ilgiden son derece memnun kaldığımızı ifade etmek istiyorum. Bu coşkunun tüm Türkiye tarafından takip edilmesini ve bu güzel şehrin tarihi ve kültürel zenginliklerinin tanınırlığının artmasını temenni ediyorum.

4 Mayıs Cumartesi akşamı gerçekleştirdiğimiz söyleşide, ‘’ Belki de ben şampiyonlarla bir söyleşi gerçekleştiriyorum’’ cümlem, temenni içeren bir öngörüymüş. 5 Mayıs Pazar günü gerçekleştirilen Yarı Maraton’da, sizler için söyleşimize zaman ayıran Milli sporcularımızdan Nursel Karataş yaş grubunda 1.cilik, genel klasmanda 3.cülüğü kazanırken, Milli sporcumuz Remziye Temel yaş klasmanında 2.liği kazandı. Geçen yıl klasmanında birinci olan Nihat Özkaymak da başarısını tekrar ettirerek bu yıl da 1.ciliği kazandı. İstiklal Gazetesi olarak kendilerini kutluyor, önümüzdeki yıl başarılı sporcularımızı tekrar bekliyoruz.

DiP NOT: Sporun kalbiyle Gordion, Gordion’un tanıtımıyla Polatlı Hayat bulacak… Uluslararası Gordion Yarı Maratonu; Gordion Antik Kenti’nin UNESCO Dünya kültürel mirası geçici listesinden ana listeye alınmasında büyük pay sahibi olacak. Anadolu Bozkırının Parlayan Yıldızı Polatlı tarihindeki en büyük spor organizasyonu ile adını Türkiye’nin dört bir yanına duyuracak…

VİP NOT: Polatlı Belediye Başkanlığı, Polatlı Belediyesi Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi, Organizasyon Komitesi, Katılan Tüm Sporculara, destek veren tüm kurum ve kuruluşlar ve Polatlı Halkı… Başarılı bir sınavdı.

Söyleşimizin ertesi günü gerçekleştirilen yarışların sonucunda iki birincilik ve bir ikincilik kazanan Milli ve başarılı sporcularımızın, kendilerini tebrik etmek için gerçekleştirdiğimiz görüşme esnasında, önümüzdeki yıl gerçekleştirilecek organizasyon için öneri ve talepleri de oldu. Şöyle ki;

Dereceye giren başarılı sporcuların talepleri; Önümüzdeki yıl gerçekleştirilecek organizasyonda; 21 km ve 10 km yarışlarında verilen kupaların farklılığının giderilmesi…

Hediyelerin kürsüde verilmesi ( Biz size kargoyla ulaştıracağız denmemesi…) ki hediyeleri almak için bir saate yakın beklediklerini, uçak ya da otobüs saatleri beklemelerine engel olan sporcuların hediyelerini alamadan gittiklerini ifade ettiler.

Nakdi ödüller için, o an için verilme şansı yoksa en azından sporcuların iban numaralarının alınması ki çoğu organizasyonda bu biçimde yapıldığını beyan ettiler. ( ‘’ Biz sizi arayacağız ‘’ denmemesi)

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.