DOLAR 9,27990.19%
EURO 10,75580.07%
ALTIN 526,340,01
BITCOIN 5747410,89%
Ankara
13°

PARÇALI BULUTLU

12:54

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Öztürk: “Polatlı çiftçisi; stokçu, karaborsacı değildir”

Öztürk: “Polatlı çiftçisi; stokçu, karaborsacı değildir”

ABONE OL
6 Eylül 2019 13:50
Öztürk: “Polatlı çiftçisi; stokçu, karaborsacı değildir”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yandaş medya tarafından Polatlı çiftçisi terörist ilan edilmişti…

İYİ Parti Ankara Milletvekilleri dün Ankara İl Başkanlığı ile beraber, tarım fuarı sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

İYİ Parti Ankara Milletvekilleri Halil İbrahim Oral ve Ayhan Altıntaş ile İY Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk, beraberinde İYİ Parti İlçe Başkanı Mürsel Kömez ve Belediye Meclis Üyeleri ile birlikte tarım fuarı çıkışında basın mensuplarına açıklama yaptı. İYİ Partililer, Polatlı Çiftçisinin soğan fiyatlarındaki yükselme ile ilişkilendirilmesini kınayarak, çiftçinin mağdur edildiğini belirtti.

Öztürk: “Bir Polatlılı olarak bunu kınıyorum”

İlk olarak konuşan İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk, şunları söyledi: “Polatlıda üçüncüsü yapılan Tarım Fuarının ilçemize Ankara’mıza hayırlara vesile olmasını diliyoruz. Bu çalışmanın artarak daha da güçlenerek yaygınlaşarak devam etmesi en büyük dileğimizdir. Sizlerle buluşma isteğimizin ana sebebi kıymetli arkadaşlar malumunuz bundan aylar önce Sayın Ankara Millet Vekillerimizle de buradaki köylerimizi de ziyaret ettik. Özellikle Uzunbeyli tarafına yapmış olduğumuz Özyurt ziyaretlerimizle de ne yazık ki binlerce ton  pancar ekili bir çok alanda çok ciddi sıkıntılar yaşamıştık. Fiyat düşüklüğü ve bundan kaynaklanan çiftçilerimize çok ciddi sorunlar olmuştu. İlçemizde soğan depolarına baskın yapılarak bir kısım yandaş medya tarafından da Polatlı çiftçisi terörist ilan edilmişti. Biz bunlarla ilgili gerekli açıklamaları Millet Vekillerimizle bölgede yaptık. Ama üzüntü verici hadise olayı bilmeden arttırarak ne yazık ki tekraren geçtiğimiz hafta içerisinde Polatlı çiftçisi yine soğan stokçuluğuyla stok yapan, bu işi karaborsacı ilan eden bir pozisyonla karşı karşıya geldik. İnsanların ilk önce şunu bilmesi gerekiyor. Mart ayı geldiğinde depolarda ki son soğan ayıklanarak, temizlenerek çürükleri bir kenara ayıklanır. Çiftçinin elinde kalan son soğan da o dönemde satılır. Yani yüz binlerce ton soğanı aynı anda siz Türkiye’ye, iç pazara sunmanız mümkün değil. Soğan stoklanarak, depolanarak ambarlarda uygun şartlarda bekletilerek piyasada ihtiyaç oldukça satılır. Ama ne yazık ki yandaş medya bunu yine Polatlı dedi, ben bir Polatlılı olarak bunu kınıyorum. Gerçekten üzüntü verici buluyorum. Bu olayların araştırılarak gerçeğin ortaya konulması gerekiyor. Bugün de fuarda bunlara şahitlik ettik. Dolayısıyla Polatlı çiftçisi alın teriyle üreten, bileğinin hakkıyla bu güne kadar bir şeyler yapmıştır. Asla stokçu değildir, asla karaborsacı değildir. Ne yazık ki bu anlamda da çok mağduriyetler yaşamıştır.”

Altıntaş: “Köylünün kıymeti aç kalınca anlaşılır”

Sonrasında konuşan İYİ Parti Ankara Milletvekili Ayhan Altıntaş ise yaptığı açıklamada; “Öncelikle bu fuarın düzenlenmesinden dolayı çok mutlu olduğumu belirtmek isterim. Düzenleyenlere teşekkür ediyorum. Atatürk’ün bir sözü var “köylü milletin efendisidir.” Bu sadece köylü için söylenen bir söz değil. Çünkü köylünün kıymeti aç kalınca anlaşılır. Köylünün küstürülmemesi lazım. Köylüyü küstürürseniz bundan soğutursanız tekrar toparlayamazsınız. Siz nüfusunuzu besleyemezseniz esas beka sorunu orada başlar. Sovyetler Birliğinde de böyle oldu.  Neden çöktü; çünkü köylüyü kendi tarlasında ırgat yaptılar. Şu an da Türkiye’de de maalesef uygulanan ekonomik politikalar köylüyü kendi tarlasına ırgat yapmaya yöneliktir. Bundan kesinlikle vazgeçilmesi lazım. Tarımı hayvancılığı sonuna kadar desteklememiz lazım. Kısacası üretene teşvik üretime destek vermemiz lazım. Hükümetin bu teşvikleri hakikaten üretene vermesi lazım. Ürün bazında da üreticiye alım garantisi vermesi lazım. Bu konuda hükümetten gelen her türlü öneriyi desteklediğimizi belirtmek istiyorum. Bir tarım komisyonu üyesi olarak da bu konuyla ilgili elimden gelen her şeyi yapacağım.”dedi.

Oral: “Söz ile değil, eylemle, fiille çiftçinin yanında durarak ona destek vererek olur”

İYİ Parti Ankara Milletvekili Halil İbrahim Oral ise; “Bu tarım fuarı çok yaralı oldu. Düzenleyenlere emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Ama biraz da espiri ile cevap vereyim Tarım Bakanı’nın söylediklerine yağmur, yer, gök ağladı. Hangi standa girdiysek ah işittik. Sanayi üreticisi, tarım makine üreticisi maalesef tarımın sıkıntısından bahsediyor. Tabi biz üzerimize düşenin tarım çiftçisinin omuz omuza vererek meclis gündemine taşıdık. Soğan üreticisinin, pancar üreticisinin dertlerini, umutsuzluklarını meclis gündemine taşıdık. Sayın başkanım sağ olsun ön ayak oldu. Yeniden bir daha meclis gündemine taşımayı hedefliyoruz ama bu tarım fuarı bunları konuşmayı tartışmaya vesile oluyor en azından ama tarım fuarının uluslararası düzeyde düzenlenmesi içinde çaba sarf edileceği açısından Polatlı çiftçisine teşekkür ediyorum. Belediye Başkanıma teşekkür ediyorum.  Tarım çiftçisi söz ile değil, eylemle, fiille çiftçinin yanında durarak ona destek vererek olur.”şeklinde konuştu.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.