DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
ALTIN 525,89-0,78
BITCOIN 5655670,12%
Ankara
14°

HAFİF YAĞMUR

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Şoförlere “Öfke Kontrolü” Eğitimi

Şoförlere “Öfke Kontrolü” Eğitimi

ABONE OL
6 Eylül 2019 12:57
Şoförlere “Öfke Kontrolü” Eğitimi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şoförlere Öfke Kontrolü ve İletişim Eğitimi

Polatlı Şoförler Odası koordinatörlüğünde, Minibüs, Servis ve Taksi şoförlerine, Uzman Psikolog Ezgi Tarhan tarafından Öfke Kontrolü ve Etkili İletişim eğitimi verildi.

Yolcu ve şoför etkileşimini daha da artırmak, hizmet sunum kalitesini yükseltmek, şoförlerin gün içinde yaşadıkları stresi kontrol altına almalarını sağlamak amacıyla geçtiğimiz akşam Polatlı Şoförler Odası tarafından eğitim semineri gerçekleştirildi. Kent Konseyi Konferans salonunda düzenlenen eğitime; Polatlı Şoförler Odası Başkanı İsmail Tarhan, Polatlı Minibüsçüler Derneği Başknaı Coşkun Savcı ve yönetimleri ile Minibüs Şoförleri, Ticari Taksi Şoförleri, Servis şoförleri ve Yerleşim Yerleri Arası Toplu Taşıma Araçları Şoförleri katıldı.

“İletişim mesaj alıverişi ve bilgi aktarımıdır”

Düzenlenen seminer ile Uzman Psikolog Ezgi Tarhan tarafından Polatlı’nın şoförlerine öfke kontrolü ve etkili iletişim anlatıldı. Sunumlarla desteklenen eğitim seminerinde Psikolog Ezgi Tarhan tarafından, konuşmaya ilişkin ilginç ve pratik taktikler verildi. Tarhan, yaptığı anlatımda şunları söyledi: “Aslında bakarsak iletişim sadece bizim için mesaj alıverişi ve bilgi aktarımıdır. Sözcük kullanmamıza gerek yok. Bir ortamda hiç konuşmuyorsanız bile iletişim içerisindesiniz demektir. Bir ortamda insan ne için konuşmaz; ya utanıyordur ya ortamdan memnun değildir ya da ortamla hiçbir ilgisi yoktur. O yüzden konuşmaz. Birine hiç bakmamanız bile çok büyük bir iletişimdir aslında. O yüzden sadece sözel değil, bedenen, ses tonuyla, mimiklerimizle, aslında bakarsanız aracınızda giydiğiniz kıyafetlerinizden tutun da, aracınızın temizliğine, lastiklerinin bakımına kadar hepsi  sizin iletişiminizi oluşturuyor.”

“Ne kadar etkili bir iletişim kuruyorsanız o kadar mutlu oluyorsunuz”

“İlçemizde ilk defa böyle bir seminer düzenleniyor. Çok mutluyum ki ilkini ben gerçekleştiriyorum. Bunun temel bir tane şartı var. O da iyi iletişim kurabilmek. İyi direksiyon sallayabilmek değil. Çünkü zaten trafik başlı başına bir iletişim akışı. Her zor şartta siz direksiyon sallıyorsunuz mecburen. Ve bunu yaparken de velilerle, okul yönetimiyle, yolcularla belli zorluklar yaşayabiliyorsunuz. Çünkü her halükarda birileriyle iletişim halindesiniz. Şunu da biliyoruz ki iyi bir iletişim kurduğunuzda sizin trafik güvenliğinizle de çok etkisi oluyor. Şoförlüğün bir kısmı da sezgisel. Öndeki ne yapacak arkadaki ne yapacak bunu tahmin etmek sezebilmek çok önemli. Şimdi siz geçiminizi şoförlükten sağlıyorsunuz,  bu geçim içinde öğrendiğiniz beceriler kadar araba sürmek, şerit değiştirmek, trafikte kurallara uymak kadar iletişimde sizin bir beceriniz. Ne kadar etkili bir iletişim kuruyorsanız o kadar mutlu oluyorsunuz aslında. Çünkü karşınızdakine bir şey anlatıyorsunuz. Düşünüyorsunuz ve bunu karşınızdakine aktarabiliyorsunuz. Aktardığınızda kendiniz düşündüğünüz gibi aktardığınızda karşıdaki de sizi öyle anlıyor. Ama iletişim kurmayı bilmiyorsanız biri size bir şey söylediğinde iletişim demek susmak demek. Trafikteki kavgaların bir sebebi de iletişim kuramadığımızdan kaynaklanan sebepler.”

“Amaç sadece kendi istediğimizi söylemek değil karşıdakinin de ne istediğini anlayabilmek”

“İlk başta şunu soralım. Ben kiminle iletişim kuruyorum? Kimlerle iletişim kurmak zorundayım? İletişime geçmemde etkileyen faktörler kimler?  İletişim kurma meselesini nasıl geliştirebilirim? Etkili iletişim bireylerin birbirlerini anladığı, düşündükleri, algıladıkları, bilgi gelişimidir. Burada bireylerin birbirlerini yanlış anlamamalarını istiyoruz. Dolaylı yoldan ifade etmekle kaçınarak ne istiyorsak bunu direk söylemek etkili iletişimdir. Bir bebeğin ağlaması bile etkili bir iletişim.  Burada amaç sadece kendi istediğimizi söylemek değil karşıdakinin de ne istediğini anlayabilmek. Orada onun istediği şeyi de bize geçmesini sağlayabilmek. Ortak bir çözüm bulunabilmesine etkili iletişim diyoruz.”

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.