DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
ALTIN 525,89-0,78
BITCOIN 564268-1,19%
Ankara
18°

PARÇALI AZ BULUTLU

05:45

İMSAK'A KALAN SÜRE

Öztürk: Eşit işe eşit ücret istiyoruz!

Öztürk: Eşit işe eşit ücret istiyoruz!

ABONE OL
1 Mayıs 2019 11:53
Öztürk: Eşit işe eşit ücret istiyoruz!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Öz Büro İş Sendikası Ankara İl Başkanı Yener Öztürk, dün yazılı bir basın açıklamasında bulundu. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma gününü kutlayan Öztürk, tüm işçiler adına yaptığı açıklamasında işçilerin sorunlarını sıraladı çözüm beklediklerini söyledi.

Öz Büro İş Sendikası Ankara İl Başkanı Yener Öztürk , “Tüm İşçi (emekçi) kardeşlerimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma gününü kutluyorum” dedi. Öztürk, yaptığı basın açıklamasında 1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle işçi taleplerini dile getirdi. Öztürk, bu sorunları; “toplu iş sözleşmesi yapmak istiyoruz, enflasyon farkı istiyoruz, öğrenim farklarımızın verilmesini istiyoruz, tayin (atama) hakkı istiyoruz, eşit işe eşit ücret istiyoruz” şeklinde sıraladı.

“Bunun bir devrim olduğuna hiç bir şüphe yok”

Tüm kamuoyunun bildiği üzere kamuda kangren haline gelmiş olan taşeron işçi sorununun çözümü yönünde devrim niteliğinde bir adım atıldığını ve Cumhurbaşkanının onayıyla yüz binlerce çalışanın modern kölelikten kurtularak 696 sayılı KHK ile kadroya geçirildiğini ifade eden Öztürk, “Ekonomik ve sosyal haklar konusunda eksiklikler olmasına rağmen bunun bir devrim olduğuna hiç bir şüphe yok.  Bizler bunun farkındayız… Bunun için Cumhurbaşkanımıza müteşekkiriz… Ancak 696 sayılı KHK ile kadroya alınan işçiler üzerinde yoğun bir bürokrasi ve idareci baskısı halen devam etmektedir. Sözleşmelerimizde olduğu halde öğrenim durumuna göre yüzdelikler alınmamakta. İş tanımları haricinde işlerin yaptırılması, çeşitli mobingler iş yükünün arttırılması, idari personelin işçiye hala eski gözle bakmaya devam etmesi,  disiplin ve kurallar adı altında sadece işçiye yönelik aşırı baskı yaşamaktadır. 1 Mayıs işçi bayramında taleplerimizi tekrardan dile getiriyor tüm yetkililere sesleniyoruz. İnsan onuruna yakışır çalışma taleplerimizi tekrarlıyoruz, bir an önce toplu iş sözleşmesi yapmak istiyoruz, enflasyon farkı istiyoruz, öğrenim farklarımızın verilmesini istiyoruz, tayin (atama) hakkı istiyoruz, eşit işe eşit ücret istiyoruz, aslında olması gereken haklarımızın hepsini istiyoruz KHK mağduru olmak istemiyoruz. Bu duygu ve düşünceyle tüm emekçi kardeşlerimize Haksızlıkların, eşitsizliklerin, adaletsizliklerin ve ezilmenin olmadığı, emeğin sömürülmediği, aydınlık, eşit ve güzel bir dünyayı göreceğimiz günlerin geleceği umuduyla, tüm emekçi kardeşlerimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlarız.”dedi ve şu sorunları sıraladı:

“Sorunların çözümünü istiyoruz!”

“Ücretlerdeki Ağır Vergi Yüküne Hayır, İşsizlik, Kayıtdışı, Enflasyona Karşı Adil Sürdürülebilir Sosyal Model İstiyoruz, Örgütlü İşçi, Güvenceli İstihdam, İşsizlik Mutlak Değil, İstihdam İmkansız Değil, Kıdem Tazminatında Hak Kaybı Değil, Kazanım İstiyoruz, İstihdam, Üretim, Yatırım, Örgütlenme, KİT’ler Dahil Taşeronların İstisnasız Tamamına Kadro İstiyoruz, 696 Sayılı KHK ile Kadroya Geçen İşçilerin ve Mevsimlik İşçilerin Sorunlarının Çözümünü İstiyoruz.”

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.