DOLAR 9,57240.73%
EURO 11,14750.55%
ALTIN 550,300,95
BITCOIN 6017900,03%
Ankara
14°

AÇIK

12:54

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Revanoğlu’dan Türkistan Hatıraları

Revanoğlu’dan Türkistan Hatıraları

ABONE OL
30 Nisan 2019 10:34
Revanoğlu’dan Türkistan Hatıraları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Ocakları Polatlı Şubesi Ocakbaşı Sohbetlerinde “Tanrı Dağının Gözyaşları ve Türkistan Hatıraları” anlatıldı.

Türk Ocakları Polatlı Şubesince düzenlenen Ocakbaşı Sohbetleri devam ediyor. Yazar ve seyyah Özer Revanoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı Ocakbaşı Sohbetlerinde bu hafta “Tanrı Dağının Gözyaşları ve Türkistan Hatıraları” konuşuldu.

Heyecan kaynağı her zaman Tanrı Dağları oldu

Türk Ocakları Polatlı Şube Başkanı İlhan Dereköy, konferansa ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Özer Ravanoğlu Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra Türkiye Diyanet Vakfı tarafından cami inşa etmek üzere görevlendirildiği  Ata yurdunda (Türkistan Türk cumhuriyetlerinde) çeyrek asra yakın yılları geçti. Yolu  önce Azerbaycan’a sonra ata yurdu Uluğ Türkistan’a düştü. Birçok eşinin dostunun  teşvikleri ile gördüklerini, duyduklarını yazmaya başladı. Bu coğrafyaya geldikten sonra en büyük heyecan kaynağı her zaman Tanrı Dağları oldu.”

Tanrı Dağları’nın şimdi başı hep dumanlı

“Çeyrek asra yakın bir süredir bu coğrafyada yaşamasına rağmen, bazen eteklerinde, bazen yamaçlarında, bazen da zirvelerinde bulunduğu Tanrı Dağları ona hep heyecan verdi. Bu dağların ayrı bir özelliği, ayrı bir güzelliği var. Fakat Tanrı Dağları’nın şimdi başı hep dumanlı. Tanrı Dağları üstündeki karlarının dışında, iki asırdır hüzünlerle, elemlerle yüklü. Yaylalarında beslediği, vadilerinde sakladığı Türk milleti eski haşmetini, eski kudretini kaybettiği için Tanrı Dağları’nın da gözlerinin yaşlı olduğunu hissetti. Son iki asırda çok ezildik. Güçsüz düştük. Tanrı Dağları’nın gürbüz evladı her yerde ezildi. Her yerde zulüm gördü. Doğu Türkistan’da, Orta Asya bozkırlarında, Kırım’da, Kazan’da, Kuzey Afrika’da, Yemen çöllerinde milyonlarca insanımız kırıldı.”

Emperyalist güçlerin husumetleri hiç bitmedi

“Geçmiş yıllarda zaferlere zaferler eklerken, artık elemlere elemler yüklemeye başladık. Artık iki asırdır milletimizin gözü yaşlıydı. Tanrı Dağları’nın eteklerinde, yamaçlarında yaşayan Türklükle birlikte Tanrı Dağları da ağlıyordu. İki asırdır gördüğümüz zulümler, kıtaller bizi bitiremedi, yok edemedi, ama milyonlarca insanımıza insanca yaşama hakkını bile vermeyen emperyalist güçlerin husumetleri hiç bitmedi, bizi yeryüzünde yok etmeye bir kez ahdetmişlerdi. Cenâb-ı Hak’tan niyazımız odur ki, iki yüz yıldır dökülen kanlarımız, akan gözyaşlarımız inşallah kefaretimiz olur ve makûs talihimiz sona erer. Çünkü cihanın Türklere ihtiyacı var.”

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.