DOLAR 9,61531.08%
EURO 11,23671.02%
ALTIN 553,381,55
BITCOIN 585698-1,74%
Ankara
18°

AÇIK

05:51

İMSAK'A KALAN SÜRE

Taşpınar, Beylikköprü’de incelemelerde bulundu

Taşpınar, Beylikköprü’de incelemelerde bulundu

ABONE OL
29 Nisan 2019 13:09
Taşpınar, Beylikköprü’de incelemelerde bulundu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

PANKOBİRLİK Genel Müdürü Polatlı’da

PANKOBİRLİK Genel Müdürü Taner Taşpınar, geçtiğimiz gün Ankara Pancar Kooperatifi Başkanı Muhittin Bıyıkoğlu ve yönetimini ziyaret etti.

İlk olarak kooperatif merkez binasında Başkan Muhittin Bıyıkoğlu ve kooperatif yönetimiyle bir süre sohbet eden Genel Müdürü Taşpınar, daha sonra ziyaretine Beylikköprü Mahallesi’nde kurulan Ankara Pancar Kooperatifi tohum eleme tesisinde incelemelerde bulundu. Aynı zamanda Türkiye’nin buğday verimini artıracak olan çeşitlerin ekili olduğu alanlarda da incelemeler yapan Genel Müdür Taşpınar’ın ziyaretine Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu da eşlik etti.

Rusya,Ukrayna,Polonya ve Avusturya’dan getirilen 46 çeşit buğday,arpa ve tritikale

PANKOBİRLİK Genel Müdürü Taner Taşpınar’ın ziyaretine ilişkin bilgiler veren Ankara Pancar Kooperatifi Başkanı Muhittin Bıyıkoğu, özellikle tohum eleme tesisinin teknolojinik olarak Türkiye’nin en önemli tesislerinden bir tanesi olduğuna dikkat çekti. Bıyıkoğlu “Pankobirliğimizin değerli Genel Müdürü 26 Nisan 2019 Cuma günü Kooperatifimizin Polatlı mağazasını ziyaret etmişler ve çalışmalarımız hakkında bilgi almışlardır. Daha sonra Yönetim ve Denetim Kurulu üyelerimizle birlikte Beylikköprü Köyümüze gidilmiştir. Köye girişte, 2018 yılında Tarım Bakanlığınca sertifika tesciline esas olmak üzere Pankobirlik tarafından Rusya,Ukrayna,Polonya ve Avusturya’dan getirilen ve Ankara Pancar Kooperatifimiz kontrolünde ekilmiş olan 46 çeşit buğday,arpa ve tritikale çeşitleri tarlasında incelenmiştir. Daha sonra yine Beylikköprü Köyümüzde 2018 yılında  sertifikalı tohum  üretmek üzere inşa edilen ve Sonbaharda çalışan, saatte 15 ton kapasiteli, renk ayırıcı sortex cihazına sahip,Ülkemizin modern tesislerinden biri olan tesisimiz Genel Müdürümüze tanıtılmıştır. Orada mevcut depolarımız ve bölgeye hizmet amacı ile mağaza yapmayı düşündüğümüz binamız Genel Müdürümüze gezdirilmiştir. Polatlıya dönüşte 900 000 Pancar Çiftçisinin Dünya markası olan ve Ankara Pancar Kooperatifi olarak bizimde ortak olduğumuz  Eti Caddesindeki ” Doğrudan TORKU ” mağazasına gidilmiş ve incelemeler yapılmış, Sayın Genel Müdürümüze mağaza personeli tarafından bilgiler verilmiştir. Sayın Genel Müdürümüz Kooperatifimizin çalışmalarımızdan memnun kalarak mutlu bir şekilde Polatlıdan ayrıldı. Tohum eleme tesisimizin tek vardiyada günlük kapasitesi 100 tondur. Sezonda 90-120 gün çalışabilir. Bu da 9000 ile 12000 ton eleme kapasitesidir” dedi.

Yeni Buğday Çeşitleri İncelendi

PANKOBİRLİK Genel Müdürü Taner Taşpınar, Ankara Pancar Kooperatifi Başkanı Muhittin Bıyıkoğu ve Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, Beylökköprü Mahallesi’nde deneme ekimleri yapılan buğday çeşitlerini de yerinde inceledi. Bıyıkoğlu çeşitlere ilişkin yaptığı açıklamada “23 adet ekmeklik buğday, 8 adet makarnalık buğday, 7 adet arpa ve 8 adet tritikale çeşidi denenmektedir. İçlerinden 9 çeşit 2017 yılında da ekilip denenmiştir. Bakanlık kuralları gereğince 2 yıl deneme süresi şartı vardır. Elemeleri geçenlere Türkiye’de tescil edilmeleri için başvuru yapılacaktır” dedi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.