DOLAR 9,37200.39%
EURO 10,93660.64%
ALTIN 533,650,74
BITCOIN 5837311,00%
Ankara
12°

KAPALI

12:54

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Kazanın Suçlusu “Orta Refüjdeki Bitkiler” mi?

Kazanın Suçlusu “Orta Refüjdeki Bitkiler” mi?

ABONE OL
29 Nisan 2019 12:56
Kazanın Suçlusu “Orta Refüjdeki Bitkiler” mi?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Geçtiğimiz Cuma günü 13 Eylül Caddesinde yaşanan kaza yine yürekleri hoplattı. Kazada sadece araçlarda maddi hasar oluşu ise sevindirici taraftı…

İstiklal  Gazetesi  olarak  ana yollardaki yata geçidi uyarılarımızdan sonra, şimdi de şehir içlerindeki caddelerde ki orta refüjdeki görüşü kapatan bitki,çalı ve  ağaçları gündeme taşımak istiyoruz.
Polatlı’nın farklı noktalarında bulunan yol ve caddelerdeki orta refüjdeki bitki,çalı ve  ağaçlar büyümüş durumda ve araç sürücüleri bu durumdan çok şikâyetçi. Kimse kimseyi görmüyor ve araçlar gözükmüyor. Gerekli önlemler alınmazsa bu uzayan bitki,çalı ve  ağaçların ölümle sonuçlanabilecek kazaların  sebebi olabilir.

Kaza nasıl oldu?

13 Eylül Caddesinde Atatürk İlkokulu kavşağında bu kazalar çoğu kez yaşanmakta. Cuma günü iki özel aracın karıştığı kaza yürekleri hoplattı ama işin sevindirici yanı kazada yaralanan olmaması idi.

Çevredeki vatandaşlar burada olan kazaların çoğu kez orta refüjdeki bitkilerin görüşü engellediği için olduğunu ifade ettiler.

Biz haberimizde kazaya ait, fotoğrafları koyarak bazı dikkat çekmek istediğimiz asıl konuya ilişkin bilgilerle yetkilileri tekrar uyarmak istiyoruz.

Polatlı da durum…

Polatlı’nın muhtelif yerlerinde, Ana yol üzerinde,şehir içindeki ana caddeler ortasında bulunan  en önemlisi de Cuma günü meydana gelen kazanın gerçekleştiği 13 Eylül Caddesindeki orta refüjde, büyüyen otlar, çalılar ile ağaçlar,araçların görüş alanını kısıtlayıp kazaya sebep olabilmeleri yanında, karşıdan karşıya geçen yayalar için de büyük tehlike arz ediyor. Karşıdan karşıya geçmek için orta kaldırımda bekleyen yayalar, söz konusu ağaçlar ve çeşitli süslemeler nedeniyle sürücüler tarafından görülmüyor. Karşıya geçmek için yol üzerine çıkan yayalar, aniden araçlarla burun buruna gelirken, bu durum sürücülerin de tepki toplamasına neden oluyor.

Sürücüler, özellikle 13 Eylül Caddesindeki orta refüjde bulunan bitki,çalı türü ve  ağaçların, bahar aylarında kontrol edilerek kör nokta oluşturanların her kesim döneminde kısaltılmasını ve bunun yanı sıra  bölgede ikamet eden Vatandaşlar da , yaya geçitlerinin yeniden düzenlenmesi konusunda yetkilileri uyardı.
13 Eylül Caddesindeki orta refüjde bulunan bitkilerin yola sarkması görüşü engelliyor. Bu nedenlerle yaşanan bir kazanın etkisinin orta refüjün kusurundan dolayı arttığını ifade etmek yanlış olmaz.Kaza tespit tutanaklarının çoğunda da orta refüj üzerindeki bitki ve ağaç türlerinin yola taştığı ifade edildiği de alınan duyumlar içinde yer alıyor.

Uzmanlar ne diyor?

Orta refüjler peyzaj alanlarıdır. Ölüm alanları olmasın. Kentin içinde orta refüjlerin düzenlenmesi ve bakımı, teknik ve bilimsel bir yaklaşımla ele alınmalı, kaza riskleri ortadan kaldırılmalıdır…Bölgede bu tür kazaların önüne geçmek için orta refüjün elden geçirilmesi gerekiyor. Görüşü kapatan ve yola sarkan bitkilerin  ilgililerce kesilmesi çok önemli…
Çözüm önerilerinden bazıları ise şunlar: “Orta refüjler dönel kavşaklardaki sulama sistemleri tamamen yenilensin veya düzeltilsin… Genişliği 50 santim ile 1 metre arasındaki orta refüjlerde bitkilendirme yapmaktan vazgeçilsin… Bitki seçimi doğru yapılsın. Çimlendirme alanları orta kısımlarda bulunsun.

Ana yol bölgesinde; Mevsimlik ya da çok yıllık yer örtücü bitkiler kavşak sınırlarında en az 50 santim dikilerek o bölgelerde toprak altı terleme sulama sistemleri ya da damla sulama tercih edilsin. Kavşaklarda toprak tesviyesi uygun kotta ve çimlendirme sonrası refüjlerden yola su akıtmayacak şekilde düzenlensin.

Gölge sonucu don oluşturacak bitkiler seçilmesin. Sulama gerektiren bitkiler seçilmesin. Yani sıcaklara ve kışın donmalara dayanıklı bitkiler seçilsin. Yola su akması engellensin. Kaymaya bağlı kazalar olmasın. Orta refüjlere müdahale etme zorunluluğu olduğu zamanlarda, tüm iş güvenliği, trafik güvenliği önlemleri gereğince alınsın.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.