DOLAR 9,60021.04%
EURO 11,18190.88%
ALTIN 553,361,51
BITCOIN 607327-1,48%
Ankara
13°

AÇIK

15:51

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Ateş’ten “Çocuk İstismarı” tepkisi!

Ateş’ten “Çocuk İstismarı” tepkisi!

ABONE OL
27 Nisan 2019 20:11
Ateş’ten “Çocuk İstismarı” tepkisi!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ateş: “Gün geçmiyor ki çocuk istismarı yaşanmasın”

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı Kadın Kolları Başkanı Aynur Ateş, dün yazılı bir basın açıklamasında bulundu, 22 Nisan’da İstanbul Küçükçekmece Kanarya Mahallesinde yaşanan çocuk istismarı olayını kınadı.

CHP Polatlı Kadın Kolları Başkanı Aynur Ateş, 22 Nisan’da İstanbul Küçükçekmece Kanarya Mahallesinde yaşanan çocuk istismarı hakkında basın açıklamasında bulunarak tepkisini dile getirdi. Ateş; “İstanbul Küçükçekmece Kanarya Mahallesinde 22 Nisan 2019 tarihinde meydana gelen küçük yaştaki çocuğun istismarı olayını nefretle kınıyor, yavrumuza ve ailesine geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. İnsanlık dışı, vicdanları sızlatan ve asla kabul edilemez durumdaki bu tür olay hepimizi derinden üzmüştür.”ifadelerini kullandı.

“Ülkemizde önemli bir sorun olan çocuk istismarı ve ihmali…”

“Çocuk istismarı ve ihmali Türkiye’de önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Her birimiz çocuk istismarının önlenmesinde, bildirilmesinde ve fark edilmesinde çok önemli bir role sahibiz. Çocuk istismarı, çocuğun fiziksel ya da psikolojik gelişimini olumsuz olarak etkileyen davranışlardır. Çocuk istismarı 18 yaşın altındaki çocukların ya da ergenlerin ana-babaları, onları bakıp gözetmek ve eğitmekle görevli öğretmen, usta, koruyucu aile fertleri, vasi gibi kişiler ya da yabancı kişiler tarafından yapılan, bedensel veya psikolojik olarak sağlıklarına zarar veren, fiziksel, duygusal, cinsel ya da zihinsel gelişimlerini engelleyen tutum ve davranışlardır. İstismarın altında yatan sebepler, 18 yaşın altındaki çocukların ya da ergenlerin fiziksel ve psikolojik sağlıkları ve gelişmeleri için temel olan beslenme, korunma, sevgi, gözetim, eğitim ve yol gösterme gibi gereksinimlerinin kendilerine bakıp gözetmekle yükümlü kişilerce yeterince karşılanmamasıdır. Ülkemizde önemli bir sorun olan çocuk istismarı ve ihmali, çocuğu yalnız içinde bulunduğu dönemde değil ileri yaşlarda da olumsuz olarak etkilemektedir. Dünya Sağlık Örgütü çocuk istismarını şöyle tanımlar: “Çocuğun sağlığını, fiziksel ve psikososyal gelişimini olumsuz etkileyen, bir yetişkin, topluluk, toplum ya da devlet tarafından bilerek ya da bilmeyerek yapılan kötü muameledir.”

“Ne yazık ki Ülkemizde her 5 çocuktan 2’si istismara uğruyor”

“Çocuk istismarı  ne yazık ki genelde çocuğun tanıyıp güvendiği kimseler tarafından yapılmakta, Bir ebeveyn, akraba, bakıcı veya aile dostu şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Çocuk istismarı; fiziksel, cinsel ve duygusal istismar olarak kendisini göstermektedir. Fiziksel İstismarın Emareleri; Yüzde, dudakta, ağızda, Gövdede, sırtta, kalçada, baldır bacaklarda morluklar, el izi, ısırık izi şeklinde, Cinsel istismar; Çocuğun bir yetişkin ya da kendisinden büyük bir çocuk tarafından anlamadığı veya zorlanarak, gelişimsel olarak hazır olmadığı ve karşı tarafın cinsel tatmini için kullanılması durumu, Duygusal istismar ise  Ret,Düşmanlık, Alay etmek, Zorbalık,Seslenme,Eleştiri,Bir çocuğun ev içi ve aile içi şiddete maruz kalması, parmak emme, sallanma şeklinde kendini göstermektedir. Gün geçmiyor ki çocuk istismarı yaşanmasın, son yıllarda yaşadığımız çocuk istismarları içimizi parçalamakta bunu yapanlara karşı da bir yaptırım uygulanmaması da bu konudaki acziyetimizi göstermektedir. Son olarak da İstanbul Küçük çekmecede 5 yaşında bir kız çocuğunun cinsel istismara maruz kaldığını basından  öğrendik. Ne yazık ki Ülkemizde her 5 çocuktan 2’sinin fiziksel, duygusal ya da cinsel istismara uğradığı, acı ve üzüntü veren yanı ise cinsel istismar vakalarının ancak yüzde 15’inin adli mercilere intikal ettiğidir. Gerisinin üzeri bir şekilde kapatılıyor ve çocuklar yaşadıkları travmalarla kalıyor.

“Çocuk istismarıyla ilgili dava sayısı son 10 yılda yaklaşık 3 kat arttı”

“Türkiye’de çocuk istismarıyla ilgili dava sayısının son 10 yılda yaklaşık 3 kat artmış,Adalet verileri, yılda ortalama 8 bin çocuğun cinsel istismara uğradığını ortaya koyuyor. Çocuğa yönelik şiddetin ve istismarın tamamen önlenemeyeceği ancak azaltılabileceği unutulmamalı, Sosyal devlet ilkesinin hâkim kılınması, kamu görevlilerinin etkin mücadelesi ve görev bilincinin geliştirilmesi, toplumsal duyarlılığın artırılması ve toplumsal birliktelikle mücadele sağlandığı takdirde, bu sorunun çözümü konusunda büyük adım atılmış olacaktır.”

Çocuğa Yönelik Cinsel İstismar’ı önlemede hangi tedbirler alınabilir?

Cumhuriyet Halk Partisi olarak Çocuğa Yönelik Cinsel İstismar’ı önlemede hangi tedbirler alınabilir ve neler yapılabilir diye bir çalışma yapılarak TBMM’ine bir rapor sunulmuştur. Bu raporda ki önerilerimiz müteakip maddelerde sıralanmıştır.

– Cinsel istismara uğrayan çocuk adalet sistemine girdiği andan itibaren sosyal inceleme raporu alınmalı. Cebir, tehdit, baskı, iradesini etkileyen bir durumun olup olmadığı tespit edilmeli.

– Adalete erişim kolaylaştırılmalı ve ücretsiz olmalı. Bürokratik engeller azaltılmalı.

– Adli sistemde hâkim, savcı ve avukatlar çocuk adalet sistemine duyarlı, donanımlı kişiler olmalı.

–  TCK’nın 103. maddesine ‘temas edilmeden yapılan davranışlar da cinsel istismar olarak değerlendirilir’ ibaresi eklenmeli.

– ‘Gizlilik ilkesi’ gereğince çocuklar örselenmeden tek bir defa ifadesi alınmak suretiyle adalet sisteminin dışarısına çıkarılmalı.

– Adli sisteme giren çocukların tekrar mağdur olmaması için düzenli olarak takibi yapılmalı.

– Çocuk İzleme Merkezi’nin yönetmeliği çıkarılmalı.

– Çocuk Bakanlığı kurulmalı.

“Çocuklarımızın hayallerine ve bedenlerine dokunan sapkın bireyler en ağır şekilde cezalandırılmalı”

“Ülkemizde bu güne kadar yapılan çocuk istismarlarını ve son olarak ” İstanbul Küçükçekmece Kanarya Mahallesinde 22 Nisan 2019 tarihinde meydana gelen küçük yaştaki çocuğun istismarı olayını nefretle kınıyor, yavrumuza ve ailesine geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. İnsanlık dışı, vicdanları sızlatan ve asla kabul edilemez durumdaki bu tür olay hepimizi derinden üzmüştür. Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Çocuklar her türlü ihmal ve istismardan korunmalı, onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel ele alınmalıdır” veciz sözünü asla unutmamalıyız. Çocuklarımızın hayallerine ve bedenlerine dokunan sapkın bireyler en ağır şekilde cezalandıracak tedbirler bir an önce alınmalıdır.”

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.