DOLAR 9,61531.08%
EURO 11,23671.02%
ALTIN 553,381,55
BITCOIN 584964-2,30%
Ankara
18°

AÇIK

05:51

İMSAK'A KALAN SÜRE

Dereköy: “15 Temmuz musibetinden gereken dersleri layıkıyla çıkaramadık”

Dereköy: “15 Temmuz musibetinden gereken dersleri layıkıyla çıkaramadık”

ABONE OL
26 Nisan 2019 11:37
Dereköy: “15 Temmuz musibetinden gereken dersleri layıkıyla çıkaramadık”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dereköy’den sağduyu, aklıselim ve sorumluluk çağrısı

Türk Ocakları Polatlı Şube Başkanı İlhan Dereköy, dün yazılı bir basın açıklamasında bulunarak sağduyu ve sorumluluk çağrısında bulundu.

Türk Ocakları Polatlı Şube Başkanı İlhan Dereköy, dün yazılı basın açıklaması yaptı. Dereköy, kışkırtmalara gelinmemesi konusunda uyarıda bulunarak; “Türk Ocağının sorumlu yöneticileri olarak bu tür tahriklere karşı başta yetkililer, siyasiler, sivil toplum kuruluşları ve basın yayın organları olmak üzere herkesi itidale, sağduyuya, aklıselime ve sorumluluğa çağırıyoruz.”dedi.

“Yaşadıklarımız, millet olarak bizleri derinden etkiledi”

Dereköy, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Son yıllarda ülke ve millet olarak büyük sıkıntılarla karşılaştık. Millî orduya kumpas, anayasa tartışmaları sırasında Türk kimliğinin ve Cumhuriyet’in temel niteliklerinin tartışmaya açılması, sözde “barış” ve “çözüm” süreci, FETÖ’nün 15 Temmuz kalkışması ve ardından yaşadıklarımız, millet olarak bizleri derinden etkiledi. On yıllardır genelde dünyada, özelde de medeniyet coğrafyamızda süren küresel paylaşım savaşının etkilerine maruz kaldık ve kalmaya devam ediyoruz.”

“Siyasi partilerin seçimlere ittifak yaparak girmelerini âdeta zorunlu hâle getirdi”

“15 Temmuz musibetinden gereken dersleri layıkıyla çıkaramadık. Yapılan sistem değişikliği, siyasi partilerin seçimlere ittifak yaparak girmelerini âdeta zorunlu hâle getirdi. Özellikle 31 Mart Mahallî Seçimleri’ne giden süreçte ve seçim sonrasında kullanılan ayrıştırıcı ve ötekileştirici dil, toplumu maalesef etkiledi. Türk Ocakları olarak kutuplaşma ve ötekileştirme yerine millî birliği güçlendirmek gerektiğini, mümkün olan en geniş mutabakatla bu badirenin üstesinden gelinebileceğini ısrarla ve defalarca vurguladık.”

“İç savaş kışkırtmasına muhatap olmuştur”

“Türkiye, uzak ve yakın tarihinde pek çok iç savaş kışkırtmasına muhatap olmuştur. 12 Eylül öncesinin acı hatıraları henüz hafızalardadır. Bütün bu badirelerin bölünmeden atlatılmasında Türk milletinin engin sağduyusu, feraseti ve basireti en önemli etken olmuştur. Ancak, bugün gelinen noktada, milletimizin bu sağlam özelliklerinin sınırlarının aşırı derecede zorlandığını tespit ve teşhis etmek durumundayız.”

“Saldırı, kaygılarımızı arttırmıştır”

“Mahallî Seçimlerden sonra önümüzdeki 3-4 yıllık süreçte, Türkiye’nin temel meselelerine daha sakin, serinkanlı ve gerçekçi bir yaklaşımla eğilme fırsatının doğduğunu ümit ederken özellikle İstanbul’daki seçimlerin tartışmalı hâle gelmesi ve nihayet 21 Nisan 2019’da Ankara’nın Çubuk ilçesinde bir şehit cenazesine katılan CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırı, kaygılarımızı arttırmıştır. Bu saldırıyı kınıyoruz. Cenaze töreninde yaşananlar Türk töresine, İslâm ahlâkına kesinlikle aykırıdır.”

“Kutuplaştırıcı söylemler yerine ortak değerlerimizi öne çıkarmaya çağırıyoruz”

“Siyasileri, basın yayın kuruluşlarını ve STK’leri millî birliğimizi zedeleyici üslup, tavır ve yaklaşımları bırakmaya; ayrıştırıcı ve kutuplaştırıcı söylemler yerine ortak değerlerimizi öne çıkarmaya çağırıyoruz. İktidarı, muhalefeti, basın yayın organları ve sivil toplum kuruluşları ile hep birlikte Türk milleti olarak Türkiye’nin parçalanmasını, zaafa düşmesini bekleyen “dâhilî ve haricî bedhahlar”a fırsat vermemeliyiz. Olayın failleri ve tahrikçileri derhâl bulunmalı ve yargı önüne çıkarılmalıdır.”

“Ortak akla riayet etmek konusunda azami duyarlılığın gösterilmesi şarttır”

“Günümüzden yüz yıl önce, düşman işgaline karşı Gazi Mustafa Kemal Paşa önderliğinde başlattığımız Millî Mücadele’yi, milletin azim ve kararı, millî irade ve millet egemenliği temelinde yürütmek üzere 23 Nisan 1920’de açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 99. yıldönümünde, bu “Gazi Meclis”in başkanına ve üyelerine de hayati görevler düşmektedir. Yeni sistemin Meclis’te yarattığı kutuplaşma iklimini yatıştırmak, milletin tevdi ettiği yasama görevini hakkıyla yerine getirmek ve bunu yaparken de uzlaşma ve ortak akla riayet etmek konusunda azami duyarlılığın gösterilmesi şarttır. Kadim devlet geleneğine sahip bir millet ve ülke olarak bizi bölmek isteyen güçlere karşı yürüttüğümüz beka mücadelesinin, iç siyasi çekişmelerin dışında ve üzerinde bir millî mutabakat zemininde başarıya ulaşacağı aşikârdır. Türkiye, içinde bulunduğu iktisadi sıkıntılarla ve güneyimizden birliğimize yöneltilen tehditle mücadele için asgari müştereklerde değil azami müştereklerde buluşmalıdır. İçeride çıkarılmak istenen kargaşanın asıl sebebi, dışarıda bekamıza yönelen tehdittir.”

“Biz, Hep Birlikte Türk Milletiyiz!”

“Bu hassas dönemde, Türk milletinin birliğinden yana olan bütün güçler dayanışma içinde olmalıdır. Siyasi konularda, farklı görüşler elbette olacaktır; bunların demokratik hukuk devleti kuralları çerçevesinde ifade edilmesi ve tartışılması, hepimizin ortak yararı ve çıkarınadır. Eleştiri ve alternatif arayışları, demokrasinin olmazsa olmazlarıdır. Ancak Türkiye’nin ortak paydaları ve birliğini bozacak yaklaşım ve söylemler, demokrasiyi de tahrip eder. Yalnız ve sadece Türklüğe hizmet ülküsünün bir araya getirdiği bu kutlu Türk Ocağının sorumlu yöneticileri olarak bu tür tahriklere karşı başta yetkililer, siyasiler, sivil toplum kuruluşları ve basın yayın organları olmak üzere herkesi itidale, sağduyuya, aklıselime ve sorumluluğa çağırıyoruz. Cumhuriyet’imizin kurucu ilkeleri, millî ve tekil (üniter) devlet, demokratik hukuk devleti ve Türk milletinin ortak değerleri etrafında kenetlenmekten başka çıkar yolumuz yoktur. Bu vesileyle, Türk milletinin birliği ve Türk devletinin bekası için tarih boyunca hayatını feda eden bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Acılı ailelere sabır ve baş sağlığı diliyoruz. Farklı siyasi görüşlerimiz, mezheplerimiz, meşreplerimiz olabilir ama unutmayalım ki; Biz, Hep Birlikte Türk Milletiyiz!”

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.