DOLAR 9,57690.8%
EURO 11,16010.58%
ALTIN 553,261,49
BITCOIN 609530-0,88%
Ankara
13°

AÇIK

15:51

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Gök, Hacı Bayram Veli Üniversitesini sordu

Gök, Hacı Bayram Veli Üniversitesini sordu

ABONE OL
20 Nisan 2019 22:31
Gök, Hacı Bayram Veli Üniversitesini sordu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 Gök, Hacı Bayram Veli Üniversitesinin eksiklerini sordu

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Levent Gök, Yükseköğretim Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında Gazi Üniversitesi’nin bölünmesiyle oluşturulan Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nin eksiklikleri hakkında TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Levent Gök, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nin eksiklikleri hakkında meclise önerge verdi. Gök’ün önergesi şu şekilde;

“Yetersiz imkânlarla eğitim – öğretime başladığı bilinmektedir”

“Yükseköğretim Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında Gazi Üniversitesi’nin bölünmesiyle oluşturulan Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nin eksiklikleri kurumun 2018 İdari Faaliyet Raporuna yansımıştır. Rektörlük binasının elektrik, aydınlatma, enerji nakil hattı, telefon şebekesi, veri iletişim hatları, içme suyu ve kanalizasyon şebekesindeki eksiklere raporda dikkat çekilmiş, fiziki mekân ihtiyacının bulunduğu ifade edilmiştir. Bir yükseköğretim kurumunun temel taşlarını oluşturan kütüphane ve laboratuvarların iyileştirilme gereksinimine vurgu yapılırken, araç-gereç ve bilgisayar donanımının da yetersiz olduğu belirtilmiştir. Üniversitelerin bölünmesi suretiyle oluşturulan yeni üniversitelerin yetersiz imkânlarla eğitim – öğretime başladığı bilinmektedir. Sözü geçen rapor bu üniversitelerdeki eksiklerin maddi bir tespiti özelliği taşımakla birlikte eğitimde nicelikten çok niteliğe önem verilmesi gerekmektedir.”

İşte o sorular;

Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nin eksikleri ne zaman giderilecektir?

Üniversitelerin bölünmesiyle oluşturulan yeni üniversitelerin öğretim üyesi, altyapı, donanım ve eğitim-öğretim mekânı eksikliklerini açıklar mısınız?

Yeni açılan üniversitelerin temel ihtiyaçlarının dahi karşılanamadığı bilindiği halde bu okullar neden öğrenci almaya başlamışlardır?

Üniversitelerin bölünmesinin ardından yeni açılan okullarında içinde bulunduğu bir akademik performans sıralaması yapılmış mıdır? Eğer yapıldıysa bu sıralamayı açıklar mısınız?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.