DOLAR 9,61471.18%
EURO 11,19611.02%
ALTIN 553,401,51
BITCOIN 613730-1,15%
Ankara
13°

AÇIK

12:54

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Ustalık – Kalfalık sınavları Polatlı’da son kez yapılacak

Ustalık – Kalfalık sınavları Polatlı’da son kez yapılacak

ABONE OL
16 Nisan 2019 10:31
Ustalık – Kalfalık sınavları Polatlı’da son kez yapılacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çavuş: “Bu fırsatı kaçırmayın”

Polatlı Lokantacılar, Kahveciler, Pastacılar ve Fırıncılar Esnaf Odası Başkanı Hıdır Çavuş, Ustalık Kalfalık sınavlarının Polatlı’da son kez yapılacağı konusunda uyardı.

Polatlı Lokantacılar, Kahveciler, Pastacılar ve Fırıncılar Esnaf Odası Başkanı Hıdır Çavuş, mesleki yeterlilik belgesi ustalık-kalfalık sınavları hakkında açıklamada bulundu. Son başvuru tarihinin 30 Nisan olduğunu hatırlatan Çavuş, “Bu sınav Polatlı’da yapılacak son sınav olacak ve bundan sonraki sınavlar Ankara’da yapılacak” dedi.

Son başvuru 30 Nisan, sınav Haziran’da

Kanunca belirlenmiş birçok meslek dalında faaliyet gösterebilmek için Ustalık Belgesi almanız gerekiyor. Ustalık Belgesi ile birçok meslek dalında resmi olarak çalışabilirsiniz. Ustalık Belgesi birçok teşvik, destek ve hibe için de aranan şartlar arasında yer alıyor. Ustalık ve Kalfalık sınavları için son başvuru tarihi 30 Nisan. Sınavlar Haziran döneminde yapılacak. Bu sınav Polatlı’da yapılacak son sınav olacak ve bundan sonraki sınavlar Ankara’da yapılacak. Ustalık Belgesi için gerekli olan şartlar; 5 yıllık sigortalılık belgesi, 22 yaşını doldurmuş ve en az ortaokul mezunu olmak, Kalfalık için ise 1 haftalık sigortalılık süresi, 22 yaş ve en az ortaokul mezunu olması gerekiyor. Polatlı Lokantacılar, Kahveciler, Pastacılar ve Fırıncılar Esnaf Odası Başkanı Hıdır Çavuş; “Ankara’ya gitmemek için bu fırsatı kaçırmayın, bu şartı değerlendirin.”diyerek konunun önemini vurguladı.

Belgesi olmayan işyeri açamıyor

3308 sayılı kanun`un 30. maddesi gereğince Ustalık belgesi olmayanlar veya yanlarında ustalık belgesi olan kişi çalıştırmayanlar işyeri açamazlar. Yine kanuna göre belediyeler ve işyeri açmaya izin veren kurumlar bu kişilerden ustalık belgesi istemek zorundadırlar. Ayrıca meslek odaları işyeri sahibi olarak kayıt yaptıracak olan üyelerden ustalık belgesi istemek zorundadırlar. Ustalık belgesi bulunmayanlar usta unvanı ile çalışamaz ve çalıştırılamazlar. Kanunda belirtilen Ustalık belgesi istenmesi durumlarındaki yükümlülüklerini yerine getirmeyenlere Meslekî ve Teknik Eğitim Yönetmeliği 293 maddesi gereğince cezai müeyyide uygulanmakta.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.