DOLAR 9,61531.08%
EURO 11,23671.02%
ALTIN 553,381,55
BITCOIN 582791-3,10%
Ankara
18°

AÇIK

05:51

İMSAK'A KALAN SÜRE

Dönemin ilk meclisinde “Arsa” polemiği

Dönemin ilk meclisinde “Arsa” polemiği

ABONE OL
15 Nisan 2019 11:24
Dönemin ilk meclisinde “Arsa” polemiği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Polatlı Belediye Meclisi 2019-2024 dönemi Nisan ayı birinci birleşim birinci oturum ilk meclis toplantısına Başkan Mürsel Yıldızkaya ve Meclis Üyesi İhsan Şıracı arasında geçen “Faaliyet Raporu” diyalogu damga vurdu. Meclis Üyesi İhsan Şıracı, faaliyet raporu hakkında görüş bildirmek üzere söz alarak kürsüye çıktı. Sonrasında konu faaliyet raporundan çıkarak geçen dönemde satılan arsalara kadar geldi.

Şıracı sordu, Yıldızkaya cevapladı

Polatlı Belediye Meclisi 2019-2024 dönemi Nisan ayı birinci birleşim birinci oturum ilk meclis toplantısına Başkan Mürsel Yıldızkaya ve Meclis Üyesi İhsan Şıracı arasında geçen “Faaliyet Raporu” diyalogu damga vurdu.

31 Mart 2019 mahalli idareler seçimlerinin ardından Polatlı belediye meclis üyeleri, Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya başkanlığında Cumartesi günü ilk toplantılarını gerçekleştirdiler. Toplantının gündeminde 12 madde yer aldı. Toplantının son gündem maddesi olan 2018 yılı faaliyet raporunu Başkan Yıldızkaya kürsüye çıkarak okudu. Yıldızkaya’nın konuşmasının ardından Meclis Üyesi İhsan Şıracı, faaliyet raporu hakkında görüş bildirmek üzere söz alarak kürsüye çıktı. Sonrasında konu faaliyet raporundan çıkarak geçen dönemde satılan arsalara kadar geldi.

Şıracı: “Seçimden kaynaklı bir çekememezliğimiz yoktur”

Grubu adına faaliyet raporu hakkında görüş bildirmek üzere kürsüye çıkan CHP’li Meclis Üyesi İhsan Şıracı; “Faaliyet raporu, belediye meclisimizin en önemli denetim yollarından biridir; ‘Ben size kitapçıkları yolladım okudunuz mu, hadi oylayalım, gidelim’ denilecek cinsten bir denetim yönetimi değildir. Şu an faaliyetlerini görüştüğümüz 2018 yılında olmadığımız için grup önerisi vermedik. Gelecek yıldan itibaren faaliyet raporu görüşmelerini vereceğimiz önerge ile belediye bütün birimleri gelir, harcamalar ve faaliyetleri şeklinde meclisin gözden geçirmesi, değerlendirmesi ve oylaması gerekmektedir. Bu işin aslı da budur.” ifadelerini kullandı. 31 Mart yerel seçimlerinde hiçbir hile olmadan, hiçbir tereddüde yer kalmadan Mevcut Başkan Mürsel Yıldızkaya’nın seçimleri kazandığını, bu konuda hiçbir şüphe ve endişelerinin bulunmadığını vurgulayan Şıracı; “Seçimden bir gün önce şehrin her tarafına dağılan yardım paketleri olmasaydı, seçimin mahremiyetine zarar gelmemiş olacaktı” dedi. “Seçim tamamlandı. Seçimden kaynaklı bir çekememezliğimiz, bir rövanşist anlayışımız yoktur” diyerek sözlerine devam eden Şıracı, Polatlı halkının kendilerine verdiği muhalefet görevini yerine getireceklerini belirterek “Bunu bir rövanş alma çabasına bağlamayın” dedi.

“İlk döneminizde hiç muhalefet görmediniz”

Konuşmasının devamında Başkan Yıldızkaya’nın ilk döneminde hiç muhalefet görmediğini söyleyen Şıracı, “Burada duymak istemediğiniz hiçbir şey size söylenmedi. Polatlı Belediye Meclisi geçtiğimiz dönem olduğu kadar bu kürsü bu kadar öksüz kalmadı” dedi. Yıldızkaya ile aynı dönemlerde ilçe başkanlığı görevlerinde bulunduklarını hatırlatarak “Çok demokrat bir ilçe başkanıydı, geçen dönem mecliste aldığı bu havayla üzgünüm ama biraz otoriter eğilimler görüyorum” dedi. Bunun üzerine Meclis Başkan Vekili Metin Baysar müdahale ederek konunun faaliyet raporu dışına çıktığı konusunda uyardı. “Seçimlerden önce Belediye Başkanımızın ‘artık hiçbir siyasi organizasyon karşımızda duramaz’ ifadesi otoriter eğitim ifadesi değilse bile narsizm başlangıcıdır. Mecliste hiç muhalefet görmemiş olan bir belediye başkanı da zaten bu yola girmiş oluyor, başkanın da suçu yok.”diyerek konuşmasına devam eden Şıracı, kürsüde konuşmadığı hiçbir şeyi dışarıda konuşmayacağını söyledi.

“CHP grubu olarak bütün denetim yollarını kullanacağız”  

CHP grubu olarak bu dönemde bütün denetim yollarını kullanacaklarını ve gündemle ilgili bütün konularda görüşlerini ifade edeceklerini, gerektiğinde ise gündem dışı söz alarak Polatlı halkının konuşulmasını istediği konuları meclise taşıyacaklarını belirten Şıracı faaliyet raporunda belediye personel sayısının 330 olduğuna dikkat çekerek; “Ne 330’u, belediyede çalışan personel oturacak masa sandalye bulamıyor. Acaba Yanlış mı topladım 1330 mu diye baktım 330’muş. Taşeron kadrolardaki 450 kişi ve şirketteki 100 kişiyi saymazsanız 330 görünür. Onları sayarsanız 880 görünür, onları niye saymıyorsunuz. Belediyeye işe alırken size belediyeye alıyorum demediniz mi? O arkadaşlar eşine dostuna ben belediyede çalışıyorum demiyor mu? Belediyeyi kaç personel ile aldınız? Şu an belediyede çalışan personel sayısını makul ve mantıklı buluyor musunuz?” şeklinde soru yöneltti. Şıracı, Yıldızkaya’nın döneminde personel sayısına dikkat çekerek; “Siyasi parti yönetiminin ve belediye meclis üyelerinin birinci derece yakınları, çocukları, kardeşleri belediyede işe girdi. Belediye Başkan Yardımcılarını kimse bilmiyor. Seçimden önce vaat ettiğiniz açık, şeffaf belediye anlayışına uydu mu bu yaptıklarınız?”dedi.

“Polatlı’nın arsalarını üretmeden bitirmişsiniz”

Sonrasında Üçpınar İmar konusuna değinen ve emsal oranının 0,8’den 1,8’e çıkarıldığını anımsatan Şıracı, daha sonra arsa satışları hakkında konuştu. Geçtiğimiz dönem belediyenin 150 milyon TL’lik arsa sattığını söyleyerek; “Polatlı’nın arsalarını üretmeden bitirmişsiniz” dedi. Konuşmasının devamında faaliyet raporunda Destek Hizmetlerinde sadece 4734 sayılı kanuna göre mal ve hizmet alımlarının yazıldığını, 2886 sayılı kanununa göre yapılan ihale ile belediye taşınmazlarının satılması konusunun raporda yer almadığını belirten ve neden yer almadığını soran Şıracı, “2018 yılında yapılan 38 trilyonluk satışı buraya yazılmadığına göre nasıl sattınız ya da ihale ile sattınız da buraya mı yazmadınız? 2886 sayılı yapılan ihaleler nasıl belediyenin faaliyet raporuna konmaz?” diye sordu. Şıracı daha sonra imar limitet şirket faaliyetlerinin de mecliste açıklanmasını talep etti. Şıracı 2018 faaliyet raporu hakkında grup olarak red oyu kullanacaklarını söyleyerek konuşmasına son verdi. Şıracı’nın konuşmasının ardından Başkan Yıldızkaya kürsüye çıkarak cevap konuşması yaptı.

Yıldızkaya: “Üstü kapalı eleştiriyi doğru bulmuyorum”

Yıldızkaya, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Denetim komisyonu incelemeleri yapar kamuoyuyla paylaştık ve bizim meclis gündemlerimiz halka açıktı, basına açıktı herkes her şeyi yazdı. Böyle üstü kapalı eleştiriyi doğru bulmadığımı söylemek istiyorum. Yani siz yenisiniz tabi alışacaksınız yeni dönem daha yeni seçildiniz. Birçok şey değişti, yönetmelik değişti. Bunları tabi zamanla öğreneceksiniz. Yani sanki burada denetim olmamış faaliyet raporunu kimse görmemiş filan gibi yaklaşımın doğru olmadığını düşünüyorum. Tabi burada konuşmaların yüzde sekseni faaliyet raporu dışında siyasi içerikli, geçen 5 yılı hedef alan açıklamalar. AK Parti size geçen dönem muhalefet etmedi demek bir defa AK Partili arkadaşlarımıza saygısızlık olur. İnşallah sizi görelim bakalım ne yapacaksınız. Bir 5 yıl daha beraberiz göreceğiz. Tabi burada yapıcı gibi durup başka başka mesajlar veriyor olmak bence hiç doğru değil.”

“Sayın Aday yalan ifadelerle sordu”

“Cumhur İttifakı kurulmadan önce AK Parti’li arkadaşlarımızda bunu gündeme getirdiler. Polatlı Belediyesinin 2014 ve 2018 yılına kadar yani 2019’un başına kadar yapmış olduğu tarla satışları… Eğer konuyla ilgili derdi olan varsa hemen bugün dilekçesini versin Allah’ın izniyle haklı olana resmi cevap verelim. Seçimlere birkaç gün kala bir Sayın Aday bilmiyorum bilgiyi nereden aldı nasıl aldı. Bana göre yalan bakın yanlış demiyorum yalan ifadelerle Polatlı Belediyesine 220 milyon tarla köylünün diyor tarlasını arsasını sattın ne yaptın diyor. Ertesi gün Şen Şıracı bir radyo programına katılıyor 220’yi hemen 70’ e indiriyor. Arkadaşlar çok net söylüyorum 6360 yasa gereği, köylerimizde eskiden muhtarlarımızın denetiminde kullanımında olan bazı ev yerleri arsalar, köy yerleşim alanı ve bazı tarlalar devir tasfiye konusu tarafından Polatlı Belediyesine devredilmiştir. Bu her yerde böyle olur yasal düzenlemedir. Belediye bunları alsın bu şekilde değerlendirsin ve orada hizmet yapsın diyedir. Biz köylerdeki ev yerlerini ne yapacaktık? Bunları açık seçik ihalelerle bütün köy muhtarlarını davet ederek köylüye duyurularak ve mümkün olduğunca da başka köylülere başka insanlara satış yapılmaması için gayret gösterip onlara verdik.”

“Tarla ve arsalardan toplam gelirimiz 21 milyon 980 liradır”

“Köylerden satılan toplam arsa 640 bin metrekare, bu arsalardan toplam satış 9 milyon 421 bin 920 lira. Satılan tarlalar 12 milyon civarında 473 bin lira topladığımız zaman bizim 2014- 2018 yılları arasında köylerde ki tarla ve arsalardan toplam gelirimiz 21 milyon 980 liradır. Ötesini bulan gösterir, dilekçe verir resmi bildiririz kendilerine. 70 milyon denilen şey aslında 79 milyon 598 liradır. Bu da Polatlı Belediyesinin 5 yılda sattığı bütün gayri menkullerin arsalarının toplamıdır.”

“Biz Şeffafız kardeşim!”

“99 yılında başkanlık yapan arkadaşımız Diyor ki Polatlı Belediye Binasının müteahhit kaçtı diyor. Bu nasıl bir yalandır? Bu hiç yakışmadı. Müteahhit ne zaman kaçmış üç buçuk milyon rakam veriyor çarpmış gitmiş diyor. Polatlı Belediyesinin şu ana kadar yaptığı işlerde ödediği tutar iki buçuk milyon değil. Biz Şeffafız kardeşim! Hiç kimse aksini iddia edemez. Polatlı Belediyesi bir Kamu kurumudur başka türlü denetimleri vardır, denetim organları vardır, denetim kurumları vardır. Her şeyimiz şeffaftır, tüm ihalelerimiz şeffaftır. Elinde bu konuyla ilgili bir şey bilen varsa bunu en yetkili organlara makamlara bilgilendirsin.”

“Bunlarla siyaset olmaz bunları aşmanız lazım”

“Belediye personelleri yani şartları uyanlar memur belediye başkan yardımcılığı kadrosuna atanılarak, atandıktan altı ay sonra başka herhangi bir birime müdür olarak atanabilirler. Gelelim şu araç konusuna benim göreve geldiğimde Belediye Başkan Yardımcısının aracı Audi A6 idi. Yakup Bey döneminde birkaç kaza yapmış. Belediye şirketi aracı kiralıyor Başkan biniyor. 2013 model Audi A8’i kiraladık. Piyasa değeri 300,000 lira idi o dönem. Şu an bindiğim araç 2014 model Passat’dır. Bu polemik konusu değildir. Bunlarla siyaset olmaz bunları aşmanız lazım.”

“Yetki benim değil, beni eleştiriyor”

Yıldızkaya, Emsal konusunda ise büyükşehir belediyesinin sorumluluğunda bulunduğunu, belediyenin tavsiye plan yaptığını, o dönemde gerekli açıklamayı yaptığını söyledi. Su arıtma konusunda ise belediyenin yetkili olmadığını belirten Yıldızkaya; “Yetki benim değil, beni eleştiriyor” dedi, Yıldızkaya ayrıca ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın Gerede suyunu Polatlı’ya getirme sözüne değindi, sözün tutulmasını beklediklerini söyledi.

“Benim nerem otoriter? Ben dün neysem bugün de oyum”

Belediyenin arsa üretmek ve satmasının belediye görevi olduğunu belirten Yıldızkaya, son 6-7 aydır ittifak öncesinde muhalefette olduklarını, muhalefetle olmalarına rağmen yaptıkları hizmetlerin ortada olduğunu söyledi; “Herkese dokundum, herkese ulaştım, benim nerem otoriter? Ben dün neysem bugün de oyum.”dedi. Seçime bir gün kala dağıtılan yardımlar konusuna da cevap veren Yıldızkaya; “O yardımları biz dağıtmadık, neden dağıtayım?” dedi. Yıldızkaya daha sonra İmar Limitet şirketi hakkında konuştu. Yıldızkaya, konuşmasının sonunda Belediye Meclis Üyesi Salih Tekeli’yi pazartesi sabahı itibariyle Başkan Yardımcısı olarak tayin edeceğini duyurdu.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.