DOLAR 9,59310.04%
EURO 11,1411-0.02%
ALTIN 557,310,08
BITCOIN 6073451,77%
Ankara
10°

AÇIK

05:54

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yavaş: “Ankara’nın neye ihtiyacı varsa ona öncelik verilecek”

Yavaş: “Ankara’nın neye ihtiyacı varsa ona öncelik verilecek”

ABONE OL
11 Nisan 2019 11:23
Yavaş: “Ankara’nın neye ihtiyacı varsa ona öncelik verilecek”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Başkenti ortak akılla yöneteceği sözünü vererek, görevine başladı.

Başkan Yavaş’ın, “Bir ülkenin Başkenti, tüm ülkenin örnek kenti” açıklamasının temelinde Başkent’in çehresini değiştirecek, yepyeni bir vizyon ve bakış açısı kazandıracak, Ankara’yı turizmin, sanayinin, ekonominin, yeşilin, ulusal ve uluslararası organizasyonların da Başkenti yapacak 18 ana başlıkta 100’ün üzerinde projesi bulunuyor. Eğitimden sağlığa, kültür sanattan spora, sanayiden sosyal yardımlara, engellilerden kadın, erkek, genç, yaşlı ve çocuklara kadar toplumun her kesimine her alanda hitap eden, tüm Ankaralılara dokunan projeleri birer birer yerine getireceğini söyleyen Başkan Yavaş, 5 yıl boyunca Ankara’ya değer katacak yepyeni çalışmalara da imza atacak.

“Ankaralılar neler istiyor, tek tek konuştuk, notlar aldık”

“mansuryavas.com.tr” internet adresinde ayrıca tüm projelerini ayrıntılı şekilde Ankaralılarla paylaşan Başkan Mansur Yavaş, “Seçim süreci boyunca Ankaralı hemşehrilerimizle oturduk, konuştuk, sivil toplum örgütleri, muhtarlarımız, sanayici ve iş adamlarımızla bir araya geldik ve Ankara’nın neye ihtiyacı var, Ankaralılar neler istiyor, tek tek konuştuk, notlar aldık. Bu doğrultuda da projelerimizi geliştirdik. Şimdi Ankara’ya ve Ankaralıya hizmet etmek zamanıdır. En büyük sermayemiz çalışma irademiz olacak. Bu yüzden çalışıp üreterek, hakça paylaşacağız” dedi.

“Vatandaşların talepleri dikkate alınacak”

“Hazırladığımız tüm bu projelerimizin yanında, yeni tespit edilen, vatandaşlarımızdan talep edilen, Ankara’nın ihtiyacı olduğu her türlü çalışmayı da gerçekleştireceğiz” diyen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, en kısa sürede hayata geçireceği sözünü verdiği projelerini başlıklar halinde şöyle sıraladı:

Bilişim Kenti Projesi, Büyüklerimiz, Eğitim, Emeklilikte Yaşa Takılanlar, Engelsiz Ankara, Hayvan Dostlarımız, Hizmet Kampüsleri, İstihdam, Kültür Sanat, Sanayi, Sağlık, Spor Projeleri, Tarım ve Kırsal Kalkınma, Temiz Enerji, Turizm, Ulaşım Projeleri, Yeşil Alanlar, Yardımlar.

İlk mesaj Belediye personeline

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, göreve başlar başlamaz ilk yazılı mesajını Belediye personeli için yayımladı.

Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan tüm personele yazılı mesaj gönderen Başkan Yavaş, mesajında şu sözlere yer verdi:

“Saygıdeğer mesai arkadaşlarım, kıymetli yol arkadaşlarım…

Demokrasimizin en vazgeçilmez nimetlerinden birisi olan, 31 Mart 2019 tarihinde düzenlenen yerel seçimlerde büyük bir teveccühle, biliyorum ki sizlerin de desteğiyle, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilmiş ve Başkanlık Mazbatamı almış bulunmaktayım.

Bilineceği üzere vatandaşa en yakın yerde, en temel insani ihtiyaçlar, tabi olunan mevzuat gereği belediyelerce karşılanmaktadır. Belediyeler anayasal kurum olmaları sebebiyle devletin ve esasen toplumun önemli kamusal hizmet gören birimleridirler. Bu açıdan hem kamusal hem de yöreye özgü ekonomik, sosyal ve kültürel değerlerimizi de yansıtmaktadırlar. Yozlaşmaları, sayılanlar açısından genel olarak toplumumuzu, milletimizi; özel olarak hemşehrilerimizi her bakımdan değerler erozyonuna uğratacak sonuçlar doğurmaktadır. Belediye başkanı başta olmak üzere, belediye meclisi ve dolaylı olarak belediye encümeni, göreve gelinen beşinci yılın sonunda yapılan demokratik seçimlerle vatandaşın bir nevi performans değerlendirmesine tabi tutulmaktadırlar. Bu bakımdan belediyeler için en temel denetim mekanizması vatandaşın oylarıdır. Belediyeleri diğer kamu kurum ve kuruluşlarından ayıran en önemli fark budur.”

Başkan Yavaş çalışma prensibini de açıkladı

Tüm birimlere gönderilen yazılı mesajında çalışanlara önemli değerlendirmelerde bulunan Başkan Yavaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ağırlıklı olarak bugün Türkiye’de belediyelerin temel kaynakları, vatandaştan toplanan vergi, resim, harç vb. kamusal gelirlerden oluşmaktadır. Vatandaştan toplanan gelirlerin hizmetleri finanse ettiği bu yerel yönetim modeli, bizce hesap verilebilirlik ilkesinin tam uygulanması gerektiğini zorunlu kılmaktadır. Belediyeciliğin bu anlatılanlardan anlaşılacağı üzere genel öneminin, Ankaralı hemşehrilerimiz için vicdani sorumluluğu omuzladığımızın farkındayız. Devletimizin Başkenti Ankara’nın belediyesinin başarılı olmasının sadece Ankaralılar için değil ülkemizin temsili ve itibari açısından da fayda yaratacağı bir gerçektir. Anlaşılacağı üzere bizim zihniyetimize göre belediyecilik siyasi bir hareket alanı değildir. Böyle hareket edildiğinde özellikle Ankara’mızda yaşatılanlar gibi tüm Ankaralılarla birlikte Başkent olmamız tüm Türkiye olarak kaybettiklerimizi biliyoruz. Bu bakımdan toplumsal bir anlayış ve inanışla belediye hizmetlerinin en ihtiyacı olan vatandaşa öncelik tanıyarak, kamu çıkarı en yoğun hizmeti sunarak başlatılacağını ilan ediyoruz.”

Personele Teşekkür Etti

Mesajında tüm personele geçmişte yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür eden Başkan Yavaş, yeni dönemde birlik ve beraberlik içinde çalışmayı arzu ettiğinin altını çizdi:

“Ankara’mızın havasını soluyan, çeşmesinden su içmiş geçmişini, değerlerini kültürünün, inanışlarını insanını bırakın her canlısını, beklentilerinin bilen bir Ankaralı olarak Ankarayı biliyoruz. Mevcudu bile, yaşayan hisseden olarak Ankaralı için en iyi çözümü sunacağız. Biliyorum ki bugüne kadar Ankara’mız için çok güzel hizmetlere imza attınız, başarılı çalışmalar gerçekleştirdiniz. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.   İnanıyorum ki insana saygılı aklı ve bilimi esas alan, demokratik ve şeffaf yönetim anlayışımızla çok daha güzel hizmetlere birlikte imza atacağız. Haymana’dan Mamak’a Şereflikoçhisar’dan Beypazarı’na tüm ilçelerimizin sorunlarını el birliğiyle çözecek, Ankaralı hemşehrilerimizin yüzündeki tebessüm olacağız. Bu uğurda yapacağımız mücadelede bizlere zorluk çıkartmayı düşünenler aramızdaki gönül ve muhabbet bağının tesis edilmesinin engellemeye çalışanlar, aslı astarı olmayan haberler ile sizlerin aklını ve yüreğini bulandırmayı planlayanlar olabilir. Şunu unutmayınız! Bizler, başarının samimiyet ve güven ikliminde elde edildiğine inanıyoruz.  Sizden ricam, kalbinizi ferah tutun her güne “Haydi Bismillah “ diyerek elbirliğiyle başlayalım. Ankara’mızı Cumhuriyetimizin 100. Yılına en güzel şekilde hazırlayalım. ‘İnsanların en hayırlısı, insanlara hizmet edendir’ düsturuyla hareket edeceğiz. Yeni dönem hepimize hayırlı olsun. Bu vesileyle çalışmalarınızda kolaylık diliyorum. Gelecek kuşaklara çocuklarımıza hikâyesi olan bir kent bırakma arzusu ve sorumluluğuna inanan sorunları çözecek planı ve programı ile inanmış temiz bir ekiple Ankara özelinde başarılı model belediyeciliğini başlatmak için bugün başlıyoruz. Hep birlikte, Haydi Bismillah…”

Mansur Yavaş’ın Öz Geçmişi:

1955 yılında Beypazarı’nda dünyaya gelen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ilk, orta ve lise eğitimini Beypazarı’nda tamamladıktan sonra 1983 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

Askeri Savcı olarak tamamladığı askerliği sonrasında 13 yıl boyunca Beypazarı’nda serbest avukatlık yapan Mansur Yavaş, 1989-1994 yılları arasında Belediye Meclis üyeliği yaptı.

1999 yılında Beypazarı Belediye Başkanı olan Yavaş, 18 Nisan 2004 seçimlerinde oy oranını artırarak ikinci kez Beypazarı Belediye Başkanlığına seçildi.

Türkçe’nin korunması için gerçekleştirdiği çalışmalarla Türk Dil Kurumu tarafından onur ödülüne layık görülen Başkan Yavaş, 24 Eylül 2004 tarihinde TÜSİAV tarafından “Yılın Belediye Başkanı” seçildi.

Üniversitelerin, halkın ve sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle uyguladığı “sosyal belediyecilik” anlayışıyla “Beypazarı Modeli”nin de mimarı olarak anılan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Beypazarı turizminin gelişmesine de katkıda bulundu.

Başkent’te 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Mansur Yavaş, evli ve iki çocuk babasıdır.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.