DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
ALTIN 525,89-0,78
BITCOIN 565815-0,28%
Ankara
14°

KAPALI

18:28

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Mehmet Akif Okulundan Ekolojik Tarım çalışması

Mehmet Akif Okulundan Ekolojik Tarım çalışması

ABONE OL
10 Nisan 2019 11:09
Mehmet Akif Okulundan Ekolojik Tarım çalışması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mehmet Akif Okulu’nun Çalışması; Ekolojik Tarım

Mehmet Akif  İlk ve Orta Okulu MEB Tarafından düzenlenmekte olan Tasarım ve Beceri Atölyesi Çalışması kapsamında adı Ekolojik Tarım olan projeleri için destek bekliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilkokul ve ortaokullarda sanat, bilim, kültür, spor ve yaşam ana temalarıyla hayata geçirilecek tasarım beceri atölyeleri, Türkiye genelinde ki 30 okulda pilot uygulama olarak başlatılıyor. MEB 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı’nca yapılacak olan bu projeyle Türkiye Eğitim Sisteminde bir ilke imza atılacak. Tasarım Becerileri Atölyeleri, çocukların düşünsel, duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarını destekleyecek şekilde teori ve pratiği bir araya getirecek atölyelerle, öğrencilerin ilkokul 1’inci sınıftan itibaren elini daha fazla kullanacağı bir eğitim metodolojisinin hayata geçirilmesi hedefleniyor. İlk ve Orta okullar çerçevesinde düzenlenen Tasarım ve Beceri Atölyesi Çalışması için ilçemiz Mehmet Akif İlk ve Orta Okulu, bu proje kapsamında adı Ekolojik Tarım olan çalışmalarına başlıyor. Okul Aile Birliği Başkanı Selma Demürel bu çalışmalarda neler yapılacağına ilişkin açıklamalar yaptı.

Çalışmalar organik tarım alanıyla eş güdümlü yürütülecek

Okul Aile Birliği Başkanı Demürel konu hakkında yaptığı açıklamada “Okulumuzun Tasarım Ve Beceri Atölyesi Çalışması Adı Ekolojik Tarım(GDO’ suz Tohum Saklama) Okulumuz bahçesinde bulunan organik tarım alanımızla eş güdümlü yürümesi amacıyla bakanlığımızın “TASARIM VE BECERİ ATÖLYELERİ” kapsamında okulumuzda oluşturulacak bir atölyede tüm Türkiye’den toplanılacak her turlu tarım ve meyvecilik kapsamındaki tohum ve çekirdekler özel dolaplarda(klima sistemi, aliminyun folyada ) havalandırma sistemi sağlanarak gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla muhafaza edilecektir. Saklayacağımız bu tohumların her birisine kimlik kartı düzenleyeceğiz. Bu sayede yöresini, özelliklerini de bilmiş tanımış olacağız. Aynı zamanda bu tohumları bahçemizde de kullanarak hiçbir kimyasal katkısı bulunmayan ürünlerin yetiştiriciliğini de sağlamış bulunacağız. Öğrencilerimiz aynı ürünün farklı Özelliklerini de daha yakından tanımış olacaklar. Bu kapsamda önce öğretmen ve öğrencilerimiz bölgelerimiz esas alınarak yedi ekip oluşturulmuştur. Ekiplerimiz yedi bölgede tüm il ve ilçelere ulaşma gayretine girmiş bulunmaktalar. Amacımız 81 il ve 922 ilçe olup, buralardaki gerek Ziraat odaları, gerek İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Tarım kredi kooperatifleri şeklindedir. Ayrıca ülkemizde bulunan Tüm üniversitelere ulaşma gayreti içerisinde olup, bir çok il ve ilçede irtibatımızı sağlamış bulunmaktayız. Duyarlı insanları bu emeğimize destek olmalarını da beklemekteyiz.” Dedi.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.