DOLAR 9,57240.73%
EURO 11,14750.55%
ALTIN 550,300,95
BITCOIN 6017900,03%
Ankara
14°

AÇIK

12:54

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Hayatı algılayın! – KÖŞE YAZISI

ABONE OL
10 Nisan 2019 10:53
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bir çiftçi hayatında ilk defa New York’a gitmişti. Gökdelenlerin yüksekliği ve insanların çokluğundan şaşkına dönmüştü.

Kalabalık bir bulvarda yürürken, kulağına aşina bir cırcır böceği sesi geldiğini zannetti. Durdu ve dikkatle dinledi. “Evet, bu bir cırcır böceğiydi” Ses büyük bir mağazanın önündeki çalıların arasından geliyor gibiydi.

Bunun üzerine bu büyük çalı kümesine yönelip bakınmaya başladı Bir mağaza görevlisi dışarı çıkıp “Yardımcı olabilir miyim?” diye sordu “Hayır, teşekkür ederim” dedi genç adam. “Sadece şurada bir cırcır böceğinin sesini duyduğumu sandım.” “Hayır” dedi görevli, “New York’ta bulunmaz.” Genç çiftçi cırcır böceğini buluncaya kadar cırlak sesi takıp etti, onu buldu ve eline aldı. “Tamam işte burada” dedi.

Genç adam bu çalının önünden her saat binlerce insan geçmesini’ karşılık cırcır böceğini duyanın bir tek kendisi olmasına çok şaşırmıştı.

Bunun üzerine küçük bir deneme yapmaya karar verdi. Elini cebine atıp bir çeyrek çıkardı ve havaya attı. Paranın kaldırıma vurduğu anda, düşen bozukluğu aramak için yürümekte olan 24 yaya durdu!

Psikologlar genç adamın şahit olduğu olay için “algıda seçicilik” teri­mini kullanırlar.

Charles Lever

Gökyüzüne bakıp kuşları algılayın, kırlara gidip çiçekler algılayın, çocuklara bakıp saflıklarını, güzelliklerini algılayın, ağaçlara bakıp dallarını, yapraklarını algılayın. Hayvanlara bakıp doğallıklarını algılayın, insanlara bakıp güzelliklerini, mutlaka güzel tarafları vardır algılayın.

Algıladığınız yalnız para sesi olmasın.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.