DOLAR 9,61401.19%
EURO 11,19821.04%
ALTIN 553,591,55
BITCOIN 614302-0,11%
Ankara
13°

AÇIK

12:54

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Can Hastanesinden Kırım Kongo uyarısı

Can Hastanesinden Kırım Kongo uyarısı

ABONE OL
31 Mart 2019 15:10
Can Hastanesinden Kırım Kongo uyarısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Can Hastanesi, Kırım Kongo hakkında bilgilendirdi

Özel Polatlı Can Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Mustafa GÖLEN Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hakkında sağlık personellerine dikkat çekici bilgilendirmelerde bulundu.

Havaların ısınması ve doğanın canlanması ile birlikte pek çok insan park ve bahçelerde güzel havanın tadını çıkarmaya başladı. Önlem almadan yeşillik alanlara çıkanlar, kötü sürprizlerle karşılaşabiliyor. Çünkü bu aylarda kene ısırmalarına bağlı “Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi” vakaları artış göstermekte. Polatlı’da henüz böyle bir vaka yaşanmadı ve yaşanmaması için Özel Polatlı Can Hastanesi dikkat edilmesi gereken konular hakkında uyardı. Özel Polatlı Can Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Mustafa Gölen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hakkında şu bilgileri verdi.

“Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi’’ Hastalığında Risk Grupları Nelerdir?

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi’ne neden olan enfekte keneler keneler, küçükbaş hayvanlardan kan emerken aldıkları virüsleri büyükbaş hayvanlara ve insanlara bulaştırmaktadır. Virüs, hayvanlarda belirtisiz bir enfeksiyona sebep olurken; insanlarda ölümle sonuçlanan, kanamalarla seyreden Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi isimli ciddi bir hastalığa neden olmaktadır.

Kırsal kesimde yaşayan, hayvancılıkla uğraşan, kırsal kesimde özellikle çalılıklar ve otların olduğu yerlerde piknik, av veya çeşitli amaçlarla bulunanlara bulaşabilmektedir. Veterinerler, avcılar, kasaplar ve çiftçilerde, meslek hastalığı olarak görülebilir. Ayrıca bu hayvanların etlerinin hazırlanması sırasında ev hanımlarına ve bu işle uğraşanlara bulaşma riski yüksektir. Doktor, hemşire ve sağlık memuru ve laborantlar gibi sağlık görevlileri ile evde hasta bakan hasta yakınlarına bu yolla bulaşabilmektedir.Şüpheli temas öyküsü olan kişilerin 14 gün süresince hastalığa ait bulgular ve ateş yönünden takip edilmeleri gerekir.

“Kırım Kongo Kanamalı Ateşi” Belirtileri Nelerdir?

Kırım Kongo Kanamalı Ateş hastalığı genellikle insanlarda; ateş, üşüme-titreme yaygın kas ağrıları, bulantı-kusma, kanama gibi belirtilerle kendini gösterir. Eğer bu tip şikayetleriniz olursa uzmanlar, en yakın sağlık kuruluşlarına gidilmesini öneriyor.

Kene Isırması ve Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi’nin Tedavisi

Uzman Doktorlar, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’nde etkene yönelik bir tedavi alanı olarak hastalara ilaçlardan faydalanılabileceklerini söylüyor. Hastalara destekleyici tedavi yapılarak organizma hastalığı atlatana kadar bozulan fizyolojik dengeyi korumak ve hastanın ihtiyacı olan destek sağlanmalıdır. Bu amaçla yapılacak tedavi girişimleri arasında; sıvı ve elektrolit dengesinin korunması, pıhtılaşma bozukluğu gelişenlere taze kan ve pıhtılaşma faktörü verilmesi, ağızdan beslenemeyen hastaların uygun yöntemlerle beslenmelerinin sağlanması, yüksek olan ateşin kontrol altına alınması ve şikâyetlerin giderilmesi için gereken tedavilerin yapılması sayılabiliyor. Kontrol altında tutulan hastalardı iyileşme süreci 10. günden sonra başlar bu süreç bazı vakalarda dört haftaya kadar uzayabilmektedir. Kene ısırmasından emin olur olmaz, kene tedavisi yapan hastanelere vakit kaybetmeden ulaşmak, tedavi sürecinin daha hızlı ve başarılı olmasını sağlamaktadır.

Kene Isırmasına Karşı Alınacak Önemler Nelerdir?

Uzman Doktorlar; Kırım-kongo Kanamalı Ateşinden korunmak öncelikle hastalığa neden olan virüsü taşıyan kenelerden uzak durmak ile mümkündür. Kene yönünden şüpheli ve tehlikeli olan bölgelerden uzak durulmalıdır. Hayvanlarla gereksiz temaslardan kaçınılmalıdır. Hayvan barınakları veya kenelerin yaşayabileceği alanlarda, çıplak ayakla dolaşılmamalı, kısa giysiler giyilmemeli, mümkünse açık renkli (kenelerin kolaylıkla fark edilebilmeleri açısından), uzun kollu ve uzun paçalı giysiler giyilmelidir. Genellikle ‘’Kene nasıl çıkartılır’’ sorusu bu durumla karşılaşanlar için önemli hale geliyor. Vücut belirli aralıklarla kene yönünden muayene edilmeli, vücuda yapışan keneler kesinlikle ezilmeden ve kenenin ağız kısmı koparılmadan (bir pensle sağa sola oynatarak, çivi çıkarır gibi) çıkarılmalıdır. Hayvan sahipleri hayvanlarını kenelere karşı uygun akarisitlerle ilâçlamalı.Hayvan barınakları kenelerin yaşamasına imkân vermeyecek şekilde yapılmalı, çatlaklar ve yarıklar tamir edilerek badana yapılmalıdır şeklinde önlem almalarının faydalı olacağını söylediler.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.