DOLAR 9,58660.01%
EURO 11,14380%
ALTIN 557,380,09
BITCOIN 6062931,31%
Ankara
10°

AÇIK

05:54

İMSAK'A KALAN SÜRE

Tecrübe  – KÖŞE YAZISI

Tecrübe  – KÖŞE YAZISI

ABONE OL
29 Mart 2019 10:21
Tecrübe  – KÖŞE YAZISI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tecrübe, herkesin hatalarına verdiği addır.  “Oscar Wilde ”

Sözlüğümüze göre;  1. “Deneyim  2. Deney 3. Görgü” anlamlarına gelmektedir. Öğrendiklerimizin unutulmamasını getirir.Hata yapıldığında daha önce de bu hatayı yapmış olduğunuzu hatırlatır tecrübe.

İnsanın eşya, nesne ve varlıklara dokunarak, onları hayatına alarak  çıkarımlarda bulunulmasıdır. Bu bir bakıma tanımadır.Duyulan sevgileri, yaşanılan tüm acıları da  anlamlı kılmaktadır. Bazen kazanarak, bazen de kaybederek edinilmektedir. Kendini de , ötekini de anlamaya ve anlamlandırmaya yarayan hareketleri kapsar.

Öğrenmeyi, keşfetmeyi görmeyi, duymayı, hissetmeyi içine almaktadır.Yaşamdaki algılayışı, derinliği getirmektedir. Derinlikte yaşamı anlama, düşünmekte sorgulamakla beraber  eleştirel tavırı sunmadır.

Bedel ödemeyi getirir. Yüz ifadesinin de  değişmesini sağlayan kazanımdır.Güven duygusunu belirleme etkisi de bulunmaktadır. Yaşamda pusula görevi görerek yön verebilmektedir.

Hatıraların ardında bıraktığı olgunluğu getirir. Özverinin birleşiminde yer bulmasıdır. Bilimsel bir gerçeği göstermek amacıyla yapılan işlemleri de içine almaktadır. Bilgiyle  birleşerek ortaya çıkandır.

Önemli bir  yol göstericidir, paha biçilmez bir değerdir. Farklı  olayları yaşamayı, onlardan ders almayı, tekrar yeni olaylara dalmayı ve eskilerden alınan dersleri yenilere uygulamayı getirmektedir.

İyi olanlarını da geliştirerek tekrarlamadır.Zorlukları yaşayarak, tatbik etmeyi getirmedir. Yıllar geçse de izleri silinmemektedir.Yazımızı William Shakespeare’in “Tecrübe ile edindiğin dostları ruhuna çelik halkalarla bağla” sözüyle noktalayalım.

Özgür KARAKAYA

ozgur694@hotmail.com

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.