DOLAR 9,62201.25%
EURO 11,22531.05%
ALTIN 552,991,44
BITCOIN 610098-0,86%
Ankara
13°

AÇIK

15:51

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

HUKUK  DEVLETİ – KÖŞE YAZISI

HUKUK  DEVLETİ – KÖŞE YAZISI

ABONE OL
29 Mart 2019 10:19
HUKUK  DEVLETİ – KÖŞE YAZISI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Yani demokrasiyle yönetilir. Demokraside halkın iradesi ön planda tutulur. Hukuk devletin de kanunlar, yönetmelikler, genelgeler geçerlidir.

Her alanda kanunlar belirtilmiş, yönetmeliklerle tarif edilmiştir.

Ayrıca her kurumun kendisine özgü iç hizmetleri veya tüzüğü vardır.

Bu kural ve kaidelerle bu kamu kurum veya kuruluşu bir şekilde yönetilir.

Üst makamlardan veya mercilerden izin alınmadan yapılan işlerin yasadışı olacağı herkesçe bilinmelidir. O halde var olan kanun ve ya yasalar kaide ve usulüne uygun işletilmelidir. Nedense günümüzde sıkça rastladığımız hukuk dışı ya da yasal olmayan olayları görmekteyiz.

Suçüstü yakalananlar, belgelerle ispatlananlar, zimmetine para geçirenler,görevini kötüye kullananlar, ceza almaları gerekirken aksine ödüllendirilmektedirler.

Ya da ceza alsalar bile görevini kötüye kullansalar dahi mahkeme kararıyla görevlerine iade edilmektedirler. Ya hukuk haklıdır ya da sistemde bir çarpıklık vardır. Sistemi iyi çalıştırmak yetiştirilmiş yöneticilerle yapılmalıdır.

Tepeden gelme, atama ya da  o alanda bilgi sahibi olmayan kişilerin getirilmesi pek hoş olmuyor.

Bazı yasalarımızın halkına veya sivil örgütlerine çarpık gelebilir.

Bu tür durumlarda kamuoyu önünde tartışarak en doğru olanı yapmaktır.

Çünkü, görevini iyi niyetle yapanlar harcanmakta ve tehdit edilmektedirler.

Örnek vermek gerekirse çete kuranların; banka batıranların ya da yolsuzluk

yapanların bağımsız yargıyı zaman zaman tehdit ettikleri basında sık sık rastlıyoruz.

Hukuk devletinde tüm insanlar kanun önünde eşittirler. Maalesef bazen aynı konular ve aynı suçlardan yargılanan kişilerden değişik mahkemelerden farklı sonuçlar çıktığını da görüyoruz.

Yıllardır ülkemizde yapılan yolsuzluk ve hırsızlıkların tam sonuçlandığını görmedik. Sonuç olarak ya yasalarımızda eksiklik var ya da bu suçları  işleyenler için meclisimiz hafif sayılabilecek yasaları çıkartmıştır.5 kilo baklava çalanla 5 trilyon devleti zarara sokan kişilerin aynı cezayı aldıkları  aklımızdan çıkmıyor.

Kısaca özetlemek gerekirse, bir hukuk devletinin topluma daha çok güven vermesi gerekirken, kendi toplumunun huzurunu ve mutluluğunu savunurken, ne gariptir ki sağlam temeller üzerinde bize bu hukuk devletini emanet eden Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkesinde dolandırıcı ve haksız kazanç elde eden yüzlerce insanlar dolaşıyor.

Çok YAZIK!

Sırrı ARPAÇ

arpac06ankara@hotmail.com

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.