DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
ALTIN 525,89-0,78
BITCOIN 5660560,18%
Ankara
14°

HAFİF YAĞMUR

18:28

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Geziye katılan öğrenciler  Polatlı’ya hayran kaldı

Geziye katılan öğrenciler  Polatlı’ya hayran kaldı

ABONE OL
29 Mart 2019 10:38
Geziye katılan öğrenciler  Polatlı’ya hayran kaldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ATO’dan, ‘’Duatepe Yeniden Diriliş’’ Polatlı Gezisi…

ATO ve Milli Eğitim Ankara İl Müdürlüğünün, gençlerin Kurtuluş Savaşı’nın önemini kavramaları için düzenledikleri “Duatepe Yeniden Diriliş” programı kapsamında geziye katılan öğrenciler  Polatlı’ya hayran kaldı.

ATO “Duatepe Yeniden Diriliş” programı nedeniyle Duatepe’de tören düzenlendi. Törene Polatlı İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican Kılıç, ATO Komisyonlar Müdürü Atilla Sanal, Polatlı Ticaret Odası (PTO) Başkanı Ulvi Sakarya, Polatlı Belediyesi Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi(POTA) Genel Koordinatörü Kadim Koç,  geziye katılan okulların öğretmen ve öğrencileri katıldı.

“Tarih turizmi açısından Ankara’yı ön plana çıkaracağımıza inanıyorum”

Törende konuşan POTA Genel Koordinatörü Kadim Koç, Milli Mücadelenin yüzüncü yılında “Duatepe Yeniden Diriliş”  gibi önemli bir projeyi hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Koç, ‘’Sakarya Zaferi olmasaydı,  Milli Mücadele akamete uğrayacak, Cumhuriyetimiz olmayacaktı. Milli Mücadelenin Yüzüncü yılında gençlerimize Polatlı’da gerçekleşen Cumhuriyetin habercisi Sakarya zaferini Savaşın geçtiği yerde anlatmanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz.’’ dedi. Polatlı Belediyesinin, Ticaret Odasıyla birlikte ATO nezdinde yürüttüğü çalışmaların sonucu gezinin gerçekleştiğini belirten Koç, ‘’ Bu proje bir başlangıçtır. Aslında Ankara büyük bir turizm potansiyeline sahiptir. Ankara’nın bu turizm potansiyelini yeterince değerlendirmediğini düşünüyorum. Ankaralı gençleri buraya gelmesi, bunu Ankara ticaret odasının başlatmış olması çok önemli bundan sonra bu inanıyorum ki Ankara’ya dalga dalga yayılacaktır. Bu sene gelecek 3270 kişi. Seneye bu rakam 5 bin, 6 bine çıkacaktır. Daha sonra da on binler buraları gezecektir. Bu sayının her geçen yıl artacağını düşünüyorum. Ankara ticaret odasıyla birlikte, bu projeyle birlikte, değişik projelerde birlikte görev alacağımızı, birlikte işbirliği yapacağımızı ve özellikle tarih turizmi açısından Ankara’yı ön plana çıkaracağımıza inanıyorum. ‘’ ifadelerini kullandı.

Kurtuluş Mücadelesi ve Sakarya Savaşının önemi anlatıldı

PTO Başkanı Ulvi Sakarya,  Türk Tarihinin dönüm noktası Sakarya Zaferinin geçtiği topraklara ATO’nun önemli bir etkinlik düzenlediğini,  Ankara’daki binlerce insanın buraları görme imkanı bulacağını dile getirdi. Sakarya, ATO Başkanı Gürsel Baran ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür etti. Polatlı İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican Kılıç, ise ‘’İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Ankara Ticaret Odasıyla birlikte ‘Tükenişten Dirilişe’ başlığıyla yürüttüğü bu çalışmada toplam 3 bin 2 yüz yetmiş öğrenci   Sakarya Meydan Muharebesinin gerçekleştiği Polatlı’yı görme imkanı bulacak. Bu bir başlangıç bu çalışmaların devam gelecek.  Ankara’dan gelen çocukların en yakınlarındaki tarihi bilmesini görmesini arzu ediyoruz.’’ diye konuştu. Programda araştırmacı yazar TRT Muhabiri Cevdet Cantürk’te  öğrencilere hitap etti. Cantürk, Milli Mücadelenin başlangıcı ve Anadolu kurtuluş mücadelesi hakkında bilgi verdi. Programda öğrencilere Kurtuluş Mücadelesi ve Sakarya Savaşının önemi anlatıldı.  Polatlı Belediyesi Halk Oyunları Ekibi Ankara Yöresi  folkloründen örnekler sundu. Geziye katılan öğrenciler Sakarya Zaferı Anıtı, Sakarya Şehitliği, Duatepe Zafer Anıtı, Polatlı Belediyesi Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi Müzesi ve Frig Medeniyetinin Başkenti Gordion Müzesi ile Kral Midas’ın Tümülüsünü gezdi.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.