DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
ALTIN 525,89-0,78
BITCOIN 562140-1,43%
Ankara
18°

PARÇALI AZ BULUTLU

05:45

İMSAK'A KALAN SÜRE

55.Kütüphane Haftası Etkinlikleri Başladı

55.Kütüphane Haftası Etkinlikleri Başladı

ABONE OL
26 Mart 2019 16:09
55.Kütüphane Haftası Etkinlikleri Başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Polatlı Halk Kütüphanesinden 2018 yılında 74.281 kişi yararlandı

Polatlı Halk Kütüphanesince 55. Kütüphane Haftası nedeniyle dün ilçemizde bulunan Halk Kütüphanesi’nde bir dizi etkinlik düzenlendi.

  1. Kütüphane Haftası kapsamında Polatlı Halk Kütüphanesince dün hafta açılış programı düzenlendi. Kütüphane Haftası çerçevesinde dün yapılan etkinliğe; İlçe Kaymakamı Mahmut Nedim Tunçer, İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican Kılıç, Sivil Toplum Kuruluşları, Belediye Kültür Müdürü Veli Keskin, İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Ali Ekber Eker, İlçe Müftüsü Hayri Cihangeri ve İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Fazlı Kaplan ve vatandaşlar katıldı. Kütüphanede yapılan etkinlikte ilkokul öğrencileri skeç yaptı ve en çok kitap okuyanlara da ödül verildi.

“2018 yılında Polatlı’da Basri Mahallesi’ne Kütüphane kuruldu”

55.Kütüphane haftası etkinliklerinin ilk gününde programın açılış konuşmasını yapan Polatlı Halk Kütüphanesi Müdürü İlhami Dıkkıloğlu, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Kütüphaneler, insanların hayatlarını geliştirmesi konusunda katkı sağlar. Gezici kütüphaneler kırsal bölgelerde şehrin merkezinde bulunulan alanlarda, internetten kitap okunması vb. vatandaşların bilgi gelişimini sağlayarak fırsat eşitliği çerçevesinde dolaşıyor. 2018 yılında Polatlı Sarıoba Mahallesine Kütüphane ve Yayıncılık Genel Müdürlüğü bin kitaptan oluşan bir kütüphane kurmuştur. Kırsal Kütüphaneler, bilgi vermekte ve konu hakkında yapılan araştırmaları sunmaktadır. Bununla birlikte Halk Kütüphanelerinde ilkokul yazarlığı eğitimlerine katkı sağlamakta vatandaşlar bilgi ve iletişim teknolojileri konusunda bilgilendirilmektedir. 2018 yılında Polatlı’da Basri Mahallesi’ne Kütüphane kuruldu.

Bağımlılıkla mücadele konulu seminerler verildi

“Kütüphaneler halk sağlığı konusunda çeşitli kurum, kuruluş ve STK’lar ile iş birliği yapmaktadır. Kütüphanemizde 2018 yılında bağımlılıkla mücadele konulu seminerler verilmiştir. Eğitim ve öğretim sürecinin önemli faktörlerinden biri olan kütüphaneler, okur yazarlığı destekler, güvenli öğrenme mekanları sağlar, araştırmacıların bilgi erişmesi, bilgi kullanılması ve bilgi öğretmesine katkı sağlar. Kütüphanemizde araştırma bölümünde dört bin sekiz yüz kitap bulunmaktadır. Bu bölümden üniversite öğrencileri ve akademisyenler yararlanmaktadır. Kütüphaneler, eğitim, kültür, sosyoekonomik düzey gözetmeden dezavantajlı gruplarda dahil olmak üzere her vatandaşın ihtiyaç durduğu bilgiye erişim araçlarına ulaşmasını sağlayarak toplumun ekonomik, sosyal, kültürel gelişimlerine yardımcı olan destekleyen, demokratik eğitim kurumlarıdır. 2018 yılında kütüphanemizde “Aile içi iletişim konulu seminer düzenlenmiştir”. Kütüphaneler su, enerji kullanımı ve kanalizasyon konusundaki bilgilere ve kaynaklara toplumsal  erişim sağlar. Kütüphanemizde enerji dostu uygulamalarıyla farkındalık çalışmaları ve atölyeleri kurulmuştur. Dünya genelinde bir çok halk kütüphanesi insanların okumak, çalışmak ya da işe başvurmak için ışık ve elektrikten faydalandıkları yerlerdir. Bilgi ve iletişim teknolojileri gelişimleri ve kullanımlara erişkin eğitimler kütüphane kullanıcıların iş başvurusu süreçlerinde destek sağlamaktadır.

İlçemizde en çok okunan kitaplar Çalıkuşu ve Kürk Mantolu Madonna

“Kütüphane kullanıcılarının CV hazırlama, iş başvurusu işlemleri yapma gibi konularda bilgi vermektedir. Kütüphanemizde üniversite öğrenciler, iş arayan öğrenciler için CV hazırlama semineri verilmiştir. Kütüphaneler araştırma, teknoloji, inovasyon ve halk akademik bilgi imkanlarıyla yer alan eğitim kurumlarıdır. Kütüphaneler fırsat eşitliği çerçevesinde herhangi bir ayrımcılık gözetmeden hizmet veren kamusal mekanlardır. Kütüphaneler, belge mirasına yönelik önemli görevleri bulunmaktadır. Kütüphaneler, sürdürülebilir kurumlardır. Kütüphaneler sundukları ödünç materyallerle paylaşım ekonomisinde önemli bir yer tutmaktadır. Kütüphaneler, iklim değişikliği konusunda güvenilir bilgiler, toplumsal erişim sağlar. Genç neslin çevre bilincine ilişkin farkındalığının sağlanması konusunda önemli rol oynar. Kütüphaneler okyanusların, denizlerin ve diğer su kütlelerinin sürdürülebilir kullanımı, uygun balıkçılık uygulamaları ve su yönetimi konularıyla karar alma süreçlerinde doğru bilgi alma süreçlerini sağlar. Botonik orman kütüphaneleri genç nesiller arasında, doğaya saygı duymak farkındalık yaratmaya yardımcı olmaktadır. Kütüphaneler, toplum için önemli bilgi kaynaklarının bulunduğu kurumlardır. Vatandaşlar bu açık erişimden faydalanmaları için ödünç materyaller vermektedir. Kütüphaneler yerel, bölgesel, ulusal olmak üzere Sivil Toplum Kuruluşları, özel sektör, kamu kurum kuruluşlarıyla toplum temelli ortaklıklar yaparak toplumu güçlendirir. Kütüphanemizde 49.943 kitap bulunmaktadır. 2018 yılında 4.550 kitap girişimi yapılmış ve yıpranmış 4500 kitabın sayımı yapılmıştır. 2018 yılında ilimizde ve ilçemizde en çok okunan kitaplar Çalıkuşu ve Kürk Mantolu Madonna’dır. 74.281 kişi kütüphanemizin bölümlerinden yararlanmıştır. 12.286 biyonist bulunmaktadır. 72,618 kitap ödünç verilmiştir.”

Konuşma ve ödül törenin ardından kitap sergisi açılış kurdelesi kesildi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.