DOLAR 9,55440.55%
EURO 11,12650.37%
ALTIN 547,500,43
BITCOIN 5992440,15%
Ankara
14°

AÇIK

12:54

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Özel: “Tüm kurum kuruluşları bu meseleye sahip çıkmaya çağırıyorum”

Özel: “Tüm kurum kuruluşları bu meseleye sahip çıkmaya çağırıyorum”

ABONE OL
24 Mart 2019 15:01
Özel: “Tüm kurum kuruluşları bu meseleye sahip çıkmaya çağırıyorum”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Mahir Özel, Gerede suyunun Polatlı’ya getirilmesi hakkında yazılı basın açıklamasında bulundu.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Mahir Özel yayınladığı basın bildirisi ile Polatlı’nın su sorunu yeniden gündeme taşıdı. Özel, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bilindiği gibi Ankara kullandığı şebeke suyunu Polatlıya gelmesi ve halkımızın da kullanımı konusunda yoğun çaba harcadık. Polatlı’nın şehir şebeke suyunun kalitesi, kullanımı ve Ankara’nın şebeke suyunun Polatlı’ya bağlanması noktasında 5 yıldır verilen  mücadelemiz sürüyor. Öncelikle Polatlı belediye meclisinde devamında Ankara Büyükşehir belediye meclisinde verdiğimiz önergeler, basında, kamuoyunda bu konuda yaptığımız bilgilendirmeler ve  çağrılar çabalarımız değerli hemşerilerimiz tarafından çok iyi bilinmektedir.”

“Ankara halen memba suyu kalitesinde su kullanmaktadır”

“Bolu-Gerede hattından Ankara’ya verilen su nedeniyle Ankara’nın yaklaşık 2050 yılına kadar su sorunu çözülmüş durumdadır. Memba suyu kalitesindeki bu suyun; İvedik ana su arterinden gelen ve Yenikent Temelli üzerinden devam eden planlaması mevcuttur. ASKİ’ nin; İvedik, Yenikent, Temelli ana Arterden Polatlı’ya saniyede 500 litrelik çıkışlı hazır projesi vardır. Yapılan bu planlamayla Temelli’den Polatlı için saniyede 500 litre su verilmesi planlanmıştır. Bu su Polatlı için her şekilde ve fevkalade yeterlidir. Ancak bu suyun  daha artırılması da mümkündür.  Şehrin en önemli ihtiyacı olan ve maalesef şimdilerde sorunların başında gelen kullanım suyu her yerel yöneticinin son derece titiz, dikkatli ve ciddi şekilde üzerinde durması gereken acil bir sorundur. Bu nedenle hangi şekilde olursa olsun konunun siyasi malzeme gibi ele alınmaması, toplumun öncelikli ve zaruri ihtiyacı olarak görülmesi gerektiği açıktır.”

“Hiç kimse Polatlı’ya şu anda kullandığı şebeke suyunu kullanmaya devam edin diyemez”

“Yüzükbaşı mevkiinden gelen ve sonrasın da yapılmakta olan yeni barajdan getirilmesi düşünülen suyun 50 fransız sertliği civarında ve uzaklığı nedeniyle kalitesi ve işletme maliyetinin çok yüksek oluşu bilinmektedir. Polatlı’da tüm siyasi oluşumları, sorumlu kamu kuruluşlarını, sivil toplum örgütlerini, özellikle ev hanımlarını bu meseleye sahip çıkmaya çağırıyorum. Halkımız; temiz, kaliteli, medeni insanların tükettiği şebeke suyunu artık kullanabilmelidir. Bu noktada Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na kim gelirse gelsin; Polatlı’nın su sorunu artık behemehal çözülmelidir. Polatlı’ya Ankara şebeke suyunun bağlanması her açıdan zaruridir ve gereklidir. Temelli ile Polatlı’nın arası yalnızca 25 kilometredir maliyet ve işletim masrafları son derece düşüktür.  Ankara suyu son derece kalitelidir bu konuya başka açıdan bakmak kesinlikle doğru değildir. Polatlı’nın ihtiyaçları doğrultusunda karar vermek her insaf sahibinin, görevi olmalıdır. Vicdan sahibi hiç kimse Polatlı’ya şu anda kullandığı şebeke suyunu kullanmaya devam edin diyemez.”

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.