DOLAR 8,6949-0.17%
EURO 10,3954-0.13%
ALTIN 498,780,37
BITCOIN 290539-2,38%
Ankara
26°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:12

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

İstihdam Seferberliği Teşvikleri PTO’da anlatıldı

İstihdam Seferberliği Teşvikleri PTO’da anlatıldı

ABONE OL
15 Mart 2019 10:08
İstihdam Seferberliği Teşvikleri PTO’da anlatıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2019 İstihdam Seferberliği PTO’da anlatıldı

Polatlı Ticaret Odasında dün Mali Müşavirler ve Oda Üyelerinin katılımı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı, T.C. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı işbirliğinde başlatılan İstihdam Seferberliği 2019 teşvik programı tanıtımı ve İstihdam teşvikleri bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı, T.C. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı işbirliğinde başlatılan ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) uhdesinde yürütülen “İstihdam Seferberliği 2019” programının ayrıntıları, dün İŞKUR yetkililerince Polatlı Ticaret Odasında Mali Müşavirler ve Oda üyelerine anlatıldı. TOBB Koordinatörlüğünde yürütülen ve “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla başlayan 2019 İstihdam Seferberliğinin detayları hakkında bilgilendirme yapıldı.

Ölmez: “Muhasebeci arkadaşlara çok iş düşüyor”

Bilgilendirme toplantısının açılışında konuşan PTO Genel Sekreteri İnanç Ölmez; “Hali hazırda İŞKUR ile devam eden birçok program var. Onlara eklenen programlar oldu. Bugün katılımcılarımıza ayrıntılı sunum yapılacak. Tüm katılımcılarımızın bundan faydalanmasını diliyorum. Özellikle Muhasebeci arkadaşlarımız mükelleflerini bilgilendirirse memnun oluruz. Çünkü birçok mükellef bu konuda bilgi sahibi değil. Bu konuda muhasebeci arkadaşlara çok iş düşüyor.”dedi. Sonrasında İŞKUR Polatlı Müdürü Ali Fuat Eren, katılımcılara seslenerek; “Biliyorsunuz bu uygulama 2017’de de 2018’de de vardı fakat 2019 yılında biraz farklılıklar var. İnanç Bey’in söylediği gibi muhasebeci arkadaşlar işverenlerini teşviklerle ilgili konularda uyarırlarsa faydalı olacaktır. Ben bu toplantıyı düzenleyen Ulvi Bey’e ve İnanç Bey ile tüm katılımcılara teşekkür ediyorum.”şeklinde konuştu.

Kanunda 14 teşvik bulunuyor

SGK Polatlı Müdürü Mahmut Burnaz ise yaptığı konuşmada işverenlere yönelik diğer teşviklere değinerek; “5510 sayılı kanunun 4.maddesi 1/A eski deyimle SSK’lı çalışanları çalıştıran özel sektör işverenler ile çeşitli kanunlarla sigorta prim teşviki, indirim ve destek yardımları söz konusu. 5510 sayılı kanunda 4 tane, 4447 sayılı işsizlik kanununda 5 tane, diğer kanunlarda da çeşitli şekilde olmak üzere toplam 14 tane teşvik bulunuyor. Teşvik şunun için önemli; kayıtlı sigortalı sayısının artırılması, gençler engelliler ve kadın sigortalıların saha fazla istihdam edilmesine katkıda bulunması, bölgesel yatırımlar, stratejik yatırımların artırılması. Program sonrasında uygulamalarla ilgili sorularınızı cevaplandırabiliriz.”dedi.

2019 yılı istihdam teşvikleri anlatıldı

Konuşmaların ardından İŞKUR Polatlı İş ve Meslek Danışmanı Uğur Arslan tarafından 2019 yılı istihdam teşviklerine yönelik sunum yapıldı. Arslan; “İstihdam, devletimiz tarafından çok önemsenin bir konudur. Bu teşvik ilk çıktığında herkes çok şaşırmıştı. Daha sonra 7103 sayılı olan daha cazipti. 7103 nolu yasa oturduktan sonra çok daha cazip bir yasa çıktı, 7166 sayılı yasa ile sigortanın yanı sıra ücreti de ödüyoruz dendi. Bugün burada 2019 yılı istihdam teşviklerini anlatacağız.”diyerek sözlerine başladı.

Yeni İstihdama Ücret Desteği (3 ay) Şartları

“1 Şubat 2019 ile 30 Nisan 2019 arasında işe alınanlar için geçerli, 3 ay ücret desteğine karşılık işe alındıkları tarihten itibaren toplam 9 ay istihdam etme zorunluluğu var, İşe alındıkları aydan önceki 3 ayda 10 günden fazla sigortalı olmamak, İŞKUR’a kayıtlı olmak.”

Kısa Çalışma Ödeneği

“Ekonomik sebeplerle; İşyerinde çalışma sürelerini geçici olarak azaltmak durumda kalan işverenlere, 3 ay boyunca azaltılan süreye ilişkin çalışanlarının ücreti devletten”

Asgari Ücret Desteği Şartları

“Toplu iş sözleşmesi uygulanmayan işyerlerinde 3.060 TL’nin altında ücret alanlar, toplu iş sözleşmesi uygulanan işyerlerinde 6.090 TL’nin altında ücret alanlar için uygulanacaktır. 2018 yılında en az işçi istihdam edilen aydaki sigortalı sayısının altında düşmemek şartıyla 2019 yılında uygulanacaktır”

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.