DOLAR 9,59841.01%
EURO 11,18160.88%
ALTIN 552,071,28
BITCOIN 607125-1,57%
Ankara
13°

AÇIK

15:51

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Herkes müteahhit olamayacak

Herkes müteahhit olamayacak

ABONE OL
13 Mart 2019 10:09
Herkes müteahhit olamayacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de inşaat sektörünün merakla beklediği yapı müteahhitlerinin sınıflandırılmasına ilişkin yönetmelik Resmi Gazete’de yayımladı. Polatlı’da da yaklaşık 100 müteahhidi yakından ilgilendiren konu ile alakalı Polatlı Müteahhitler Derneği Başkanı Cengiz Ünver önemli açıklamalarda bulundu.

Yönetmeliğe göre müteahhitler artık ekonomik, mali, mesleki ve teknik yeterliliklerine göre sınıflandırılacak. Herkes müteahhit olamayacak ve her müteahhit her işi yapamayacak mesleki ve teknik yeterlilik aranacak. 2 Mart itibariyle resmi gazetede yayınlanan düzenlemenin 6 ay sonra yürürlüğe gireceğini konuyla ilgili gereken şartların yerine getirilmesi gerektiğini belirten Polatlı Müteahhitler Derneği Başkanı Cengiz Ünver detaylı bir şekilde bilgi almak isteyen üyelerinin Polatlı müteahhitler derneği web sayfasından resmi gazeteye ulaşabileceklerini söyledi.

Müteahhitlik 9 sınıfa ayrıldı

Başkan Ünver, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Resmi gazetede yayımlanan yönetmelik yapı ruhsatı gerektiren her türlü yapı işinde bu yapıyı yapmayı üstlenen gerçek ve tüzel kişileri kapsıyor. Bundan sonra artık müteahhitler belli sınıflarda olacak.  A-B-C-D-E-F- H ve geçici olmak üzere müteahhitlik 9 sınıfa ayrıldı. Herkes müteahhit olamayacak müteahhitliğin belli kriterleri getirildi. Yeni başlayanlar ve kendi evini yapacak olanlar geçici sınıftan veya H sınıfı izin belgesi veriliyor. En alt sınıfta olan yapı izin belgesi veya müteahhitlik numarası verildiğin de bu numara bir defa kullanılmak üzere verilecek ve bu numara 5 yıl içerisinde bir defa kullanılabilecek.”

Yeni bir müteahhit 2 katlı bina yapabilecek

“Yeni müteahhitlik sınıfında olan biri 500 metre kare yani bodrum hariç iki katlı bir bina yapabilecek daha fazlasını yapamayacak. Daha sonra yaptığı işler toparlanarak bir başka sınıfa geçebilecek. Geçici sınıfta da bir numara verilecek yine aynı şekilde yaptığı işler biriktirilerek değerlendirmeye alınacak. A grubundan G gurubuna kadar olan gruplarda belli kriterler var bu kriterler belirlenirken daha önce yaptıkları işler, mali durumları, teknik personelleri, iş yapılabilirlikleri, çalıştırdığı işçi sayısı gibi özellikleri esas alınacak. Gruplar iş yapılabilirliği gösterecek, grubu dışında hiçbir iş yapamayacak. Bu kriterlerin neler olduğu ile ilgili detaylı bilgi almak isteyen üyelerimiz www.pimder.com.tr adresinden duyurular bölümünden detaylı bilgi alabilecek.”

“Müteahhitlerimiz her 5 yılda bir güncellenecek”

“Belirlene süre içerisinde müteahhitlik yapan kişiler müracaat etmedikleri taktirde başlangıç gurubuna alınıp oradan başlayacaklar.  Sınıflandırma yapıldıktan sonra müteahhitlerimiz her 5 yılda bir yeniden güncelleme yapılacak. Bu güncellemeler yapılmadı taktirde de yine başlangıç grubuna alınacak dolayısıyla güncellemelerin yapılması da zorunlu. Genel kriterlerin ihlali halinde yaptırımların varlığından bahseden başkan Ünver: “ Örneğin insan hayatını tehlikeye atacak bir iş yapmış ve bu tespit edilmişse o müteahhittin belgesi iptal edilecek 10 yıl süre ile belge alamayacak. Sigorta primini yatırmamış bir müteahhittin de yine belgesi iptal edilecek ve 5 yıl süre ile iş yapmayacak.”

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.