Ana sayfa Köşe Yazarlarımız HALK BELEDİYECİLİĞİ – KÖŞE YAZISI

HALK BELEDİYECİLİĞİ – KÖŞE YAZISI

23912
0

31 Martta sandığa gidip yerel yönetimde bizlere hizmet vermesini istediğimiz belediye başkanı adayı ve onun listesine oy vereceğiz. Yaşadığımız kentin yurttaşları olarak belediye başkanı ve yönetiminden ne bekliyoruz? Nasıl bir kentte yaşamak istiyoruz?  Her şeyden önce belediyemiz, bir arada ve huzurlu yaşam güvencesi olmalıdır. Bunun ilk adımı ekiplerin kurulması, tüm atamaların ve görevlendirmelerin liyakat esasına göre olmasıdır. Belediyemiz, hiç bir ayrım olmaksızın her bir yurttaşımıza eşit hizmet vermelidir.

Kimseyi dışlamayan; adil, tarafsız ve etkin belediyeciliğini sunmalıdır. “Şeffaf yönetim” sözde kalmayarak belediye meclis toplantılarına halkın da katılımı sağlayacak hale getirilmelidir. Belediyenin kaynakları güçlendirilerek halkın ihtiyaçları doğrultusunda etkin ve verimli hale getirilmelidir. Belediye harcamalarında israf ve savurganlığına geçit vermeden, her türlü rüşvet ve yolsuzlukla mücadele etmek temel hedef olmalıdır. Uzlaşı kültürümüzden hareketle yerel yönetimde ortak aklı oluşturmak için toplumun tüm paydaşlarına kulak verildiği bir anlayışa ihtiyaç vardır.

Çoğulcu demokrasi ve katılımcılığın gösterilmesi için bilim insanları, meslek odaları, kanaat önderleri ve halkımızın tüm katmanlarına gidilmelidir. Belli azınlıkların çıkarlarına yönelik yaklaşımlardan uzak durulmalıdır. Doğrudan demokrasinin olanaklarını genişletilmesi bağlamında kent konseyinin varlığı güzel, fakat yetersizdir. Mahalle konseylerinin ve semt meclislerinin teşviki ve muhtarları kendi görev alanlarının kısmında karar alma süreçlerinde olmalıdırlar. Halk belediyeciliği bunu gerektirmektedir. Son sözüm tüm siyasi parti ve yerel basına; Polatlı’nın geleceği ve halkımızın yarınları, bu amaçlarla çelişen 3-5 çıkarcının beklentilerine heba edilmemeli ve Polatlı’nın 3-5 den büyük olduğu unutulmamalıdır. Yerel basın bu doğrultuda üstüne düşeni yapmalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle partilerin liste çalışması yapmalarını, oluşturulacak listeler ve olası iktidarda meclis üyelikleri, birilerinin çıkarlarına hizmet edecek vekalet savaşına dönüştürülmemelidir. Martın sonu bahar dileklerimle…