Ana sayfa Köşe Yazarlarımız BORCUN VADESİ -KÖŞE YAZISI

BORCUN VADESİ -KÖŞE YAZISI

510
0

İyi yürekli bir vezir, yoksullara ve muhtaçlara devlet hazinesinden borç para veriyordu.

Borç alanlar borçlarını ne zaman ödeyeceklerini sorduklarında “PADİŞAHIMIZ ÖLÜNCE” diye cevap veriyordu. Bu duruma tanık olan bir adam bir gün padişaha “Efendimiz, sizin veziriniz, devletimizin hazi­nesinden muhtaçlara para dağıtıyor, vadesini de sizin ölümünüze bağlıyor. Demek ki niyeti kötü, sizin bir an önce ölmenizi istiyor. Siz ölünce de paraları zimmetine geçirecek” diye gammazlıyor.

Bu gammazlık üzerine padişahın kalbi bozuluyor ve ne olduğunu öğrenmek için vezirini çağırıp durumu ona soruyor. Vezir de şu cevabı veriyor:

“Padişahım söylenen doğrudur. Ben hazineden muhtaçlara borç para veriyor ve vadesini de sizin ölü­münüze bağlıyorum. Ama bunu sizin ölmeniz için de­ğil daha çok yaşamanız için yapıyorum.

Bilirsiniz ki her borçluya borcunun vadesi kısa gelir, vade dolmasın diye bakar, bunun için de dua eder.

Bu demektir ki borçlarını siz ölünce verecek olan­lar, borçların vadesi dolmasın diye sizin ölmemeniz için, sağlığınız için dua edeceklerdir. Tanrı katında en makbul dualardan biri de borç altındaki kişilerin ettiği duadır. Benim de amacım ömrünüzün uzunluğu, sağ­lık ve afiyetinizdir.

Padişah veziri dinlemeden hüküm verseydi ne olur­du?