DOLAR 18,6527 0.08%
EURO 19,7036 0.52%
ALTIN 1.072,470,16
BITCOIN 3186021,60%
Ankara

AÇIK

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

ankara hasta bakıcı
Sürücüler dikkat; 5 bin liraya kadar ceza!

Sürücüler dikkat; 5 bin liraya kadar ceza!

ABONE OL
8 Kasım 2018 09:58
Sürücüler dikkat; 5 bin liraya kadar ceza!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Trafikte caydırıcı cezalar

Araç sürücülerinin artık daha da dikkatli olması gerekiyor; Trafik ceza kanununda yapılan değişikliklerle trafik cezaları 5 bin liraya kadar artırıldı.

Trafik güvenliğini artırmak için yapılan yeni düzelmeler ile trafik cezaları ağırlaştırıldı, trafik kurallarına uymayan sürücüleri 5 bin liraya kadar idari para cezası bekliyor. 26.10.2018 tarihli ve 30577 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 7148 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunla, 2918 sayılı Kanun’un 7, 21, 26, 32, 34, 46, 47, 51, 67, 68, 73, 74 ve Ek 2″inci maddelerinde değişiklik yapıldı. Buna göre; Drift-Spin atan, Abartı egzozu olan, trafikte cep telefonu ile konuşan, muayenesiz araçla trafiğe çıkan, araçtan bir şey atan veya döken, tehlikeli araç kullanan, kırmızı ışıkta geçen, makas atan ve daha birçok kural ihlali yapanlar ağır para cezaları, sürücü belgesinin alınması ile araçların trafikten men edilmesi durumuyla karşı karşıya kalacak.

Abartı egzoza 1.002 TL ceza, trafikten men

Mevzuata uygun olarak yapıldığı belgelenemeyen teknik değişikliğin çevredekileri rahatsız edecek derecede gürültü çıkaracak özellikte olması (abartı egzoz) halinde Kanun’un 32/3 maddesine istinaden 1.002 TL trafik idari para cezası verilecek ve araç mevzuata uygun duruma getirilinceye kadar trafikten men edilecek. KTK’nın 32/3 maddesine istinaden trafikten men edilen araçlara, mevzuata uygun duruma getirilmesi ve sonrasında tespit muayenesi yaptırılarak ilgili trafik kuruluşuna ibraz edilmesi için çekici/kurtarıcı marifetiyle götürülmek üzere İzin Belgesi (Ek-33/A) düzenlenerek teslim edilip kayıtlarına gerekli şerh düşülecek.

Muayenesi yapılmamış araçlara 235TL ceza, trafikten men

Muayenesi yapılmamış araçların karayolunda sürülürken yakalanması halinde Kanun’un 34/a (ilk tespitinde) maddesi gereğince araç işleteni hakkında 235TL trafik idari para cezası uygulanarak araç trafikten men edilecek ve muayenesini yaptırmak amacıyla Geçici Olarak Trafiğe Çıkış İzin Belgesi (ek-33) düzenlenmek suretiyle izin verilerek araç kayıtlarına gerekli şerh düşülecek.

Araç işleteni hakkında 488TL trafik idari para cezası

Ayrıca; Muayenesi bulunmadığı için hakkında Kanun’un 34/a maddesine istinaden işlem yapılan ve verilen izin süresi sonunda muayenesi yapılmayan aracın karayoluna çıkarılması halinde Kanunun 34/b maddesi gereğince araç işleteni hakkında 488TL trafik idari para cezası uygulanarak araç trafikten men edilecek. Muayenesinin yaptırılmadığının üç veya daha fazla tespiti halinde de, her seferinde KTK’nın 34/b maddesine istinaden idari para cezası uygulanıp araç trafikten men edilerek çekici/kurtarıcı marifetiyle götürülmek üzere ( İzin Belgesi (ek-33/A) düzenlenmek suretiyle teslim edilecek ve kayıtlarına gerekli şerh düşülecek. 34/a ve 34/b maddesinden uygulanacak trafik cezalarında Kanun’un yürürlüğe girdiği tarihten önceki cezalar tekerrür olarak değerlendirilmeyecek.

“Emniyetsiz” araca 488 TL ceza, trafikten men

Muayene istasyonlarınca muayene sonucunda verilen “Araç Muayene Raporu’nda “Emniyetsiz” şerhi konulan araçların karayoluna çıkarılması halinde her defasında KTK’nın 34/c maddesi gereğince araç işleteni hakkında 488 TL trafik idari para cezası uygulanarak araç trafikten men edilecek. Mevcut uygulamada, aracın muayenesiz/emniyetsiz olarak karayolunda sürülmesi nedeniyle araç sürücüsüne uygulanmakta olan trafik idari para cezaları, yapılan düzenleme sonrasında “araç işleteni veya araç sahibine” uygulanacak, sürücülere her hangi bir işlem tesis edilmeyecek.

Sol şeridi sürekli işgal edene 1.002 TL ceza

Aksine bir işaret bulunmadıkça, kamyon ve çekicilerin gidişe ayrılan en soldaki şeridi sürekli olarak işgal etmesi durumunda KTK’nın 46/2-d maddesindeki ceza diğer araç türlerinden farklı olarak 1.002 TL olarak uygulanacak. Tescil kayıtlarında Tanker olarak görülen araçlar da kamyon/çekici olarak değerlendirilecek.

Geçme ve dönme dışında en sağ şeridi izlemeleri halinde 488 TL ceza

Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücülerin, iki veya daha fazla şeritli yollarda motosiklet, otomobil, kamyonet (alt cinsi panelvan dahil), minibüs ve otobüs dışındaki araçları kullanırken, geçme ve dönme dışında en sağ şeridi izlemeleri halinde KTK’nın 46/2-e maddesi gereğince 488 TL trafik idari para cezası uygulanacak.

Emniyet şeridi ihlali 1.002 TL

Trafik kazası, arıza halleri, acil yardım, kurtarma, kar mücadelesi, kaza incelemesi, genel güvenlik ve asayişin sağlanması gibi durumlar dışında emniyet şeritlerini ve banketleri kullananlara KTK’nın 46/2-f maddesi gereğince 1.002 TL trafik idari para cezası uygulanacak.

Makas atana 1.002 TL ceza

Trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde ardı ardına birden fazla şerit değiştirenlere (makas atma) KTK’nın 46/2-g maddesi gereğince 1.002 TL, Karayollarında, araçlarını taşıt trafiğinin seyir istikametinin ters yönünde sürenlere KTK’nın 46/2-h maddesi gereğince 1.002 TL trafik idari para cezası uygulanacak.

Kırmızı ışık ihlalini tekrarlayanın sürücü belgesi geri alınacak

Son kırmızı ışık ihlalinin gerçekleştiği tarihten itibaren geriye doğru bir yıl içinde üç defa ihlal yapanların sürücü belgeleri 30 gün, aynı yıl içinde” (kırmızı ışık kuralını ikinci kez üç defa ihlal ettiği tespit edilenlerin sürücü belgeleri 45 gün, Üç ve daha fazla kez üç defa ihlal ettiği tespit edilenlerin sürücü belgeleri 60 gün süreyle geçici olarak geri alınacak.

İki ve daha fazla kez sürücü belgesi geri alınanlara psiko-teknik muayene

Aynı yıl içinde iki ve daha fazla kez sürücü belgesi geri alınanlardan, geri alma süresi sonunda psiko-teknik değerlendirmeden ve psikiyatri uzmanının muayenesinden geçirilerek sürücü belgesi almasına mâni hali olmadığı anlaşılanlara bu Kanun kapsamında verilen trafik idari para cezalarının tahsil edilmiş olması şartıyla belgeleri iade edilecek

Hız ihlalinde para cezaları üç kademeye çıkarıldı

Hız ihlallerine ilişkin uygulanacak trafik idari para cezaları üç kademeye çıkarıldığından hız sınırlarını; Yüzde ondan yüzde otuza (otuz dahil) kadar aşan sürücülere 51/2-a maddesi gereğince 235 TL, Yüzde otuzdan yüzde elliye (elli dahil) kadar aşan sürücülere 51/2-b maddesi gereğince 488 TL, Yüzde elliden fazla aşan sürücülere 51/2-c maddesi gereğince 1.002 TL trafik idari para cezası uygulanacak. Son ihlâlin işlendiği tarihten geriye doğru bir yıl içerisinde hız sınırlarını yüzde otuzdan fazla 5 kez aştığı gerekçesiyle sürücü belgeleri bir yıl süre ile geri alınan ve psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının muayenesinden geçirilerek sürücü belgesi almasına mâni hali olmadığı anlaşılanlara süresi sonunda belgelerinin iade edilebilmesi için bu Kanun kapsamında verilen trafik idari para cezalarının tahsil edilmiş olması gerekiyor.

Hız ihlali nedeniyle sürücü belgesi ikinci defa geri alınanların sürücü belgeleri daimi olarak iptal edilecek

Yine, son ihlalin gerçekleştiği tarihten itibaren geriye doğru beş yıl içinde hız ihlali nedeniyle sürücü belgesi ikinci defa geri alınanların sürücü belgeleri daimi olarak iptal edilecek, belgesi iptal edilenlerin tekrar sürücü belgesi alabilmeleri için tabi tutulacakları psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayenesi sonucunda sürücülüğe engel hali bulunmadığını gösterir belgeyi sürücü kursuna ibraz ederek sürücü kurslarında yeniden eğitime devam etmeleri ve yapılan sınavlarda başarılı olarak motorlu taşıt sürücüsü sertifikası almaları gerekiyor.

Drift-Spin atana 5.010 TL ceza! Sürücü belgeleri 60 gün geri alınacak! Araç trafikten men edilecek!

Herhangi bir zorunluluk olmaksızın, karayollarında dönüş kuralları dışında bilerek ve isteyerek aracın el freninin çekilmesi suretiyle veya başka yöntemlerle aracının ani olarak yönünü değiştiren veya kendi etrafında döndürenlere (Drift-Spin) KTK’nın 67/2-d maddesinden 5.010 TL trafik idari para cezası uygulanacak. KTK’nın 67/2-d maddesi kapsamında işlem yapılanların sürücü belgeleri altmış gün süreyle geri alınarak, araç altmış gün süreyle trafikten men edilecek. Bu şekilde sürücü belgesi geri alınanlardan, geçici geri alma süresi sonunda psiko- teknik değerlendirmeden ve psikiyatri uzmanının muayenesinden geçirilerek sürücü belgesi almasına mâni hali olmadığı anlaşılanlara bu Kanun kapsamında verilen trafik idari para cezalarının tahsil edilmiş olması şartıyla belgeleri iade edilecek. Yine, son ihlalin gerçekleştiği tarihten itibaren geriye doğru beş yıl içinde KTK’nın 67/2-d maddesi gereğince sürücü belgesi ikinci defa geri alınanların sürücü belgeleri daimi olarak iptal edilecek.

Saygısız araç sürene, aracından bir şey atana, cep telefonu kullanana ceza

Araçları, kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde saygısızca sürenlere KTK’nın 73/a maddesi gereğince 108 TL, Araçlardan bir şey atan veya dökenlere KTK’nın 73/b maddesi gereğince 108 TL, Seyir halinde cep veya araç telefonu ya da benzer haberleşme cihazlarını kullananlara KTK’nın 73/c maddesi gereğince 235 TL trafik idari para cezası uygulanacak.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

istanbul travesti Haber |istanbul travesti Bilgi |istanbul travesti |istanbul travesti |
xenforo eklentileri hack forum hacker blog defacer diyetisyen null forum