DOLAR 17,9660 0.14%
EURO 18,5065 -0.16%
ALTIN 1.031,83-0,07
BITCOIN 430160-2,28%
Ankara
25°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Sakarya Meydan Muharebesi Belgeseli Polatlı Galası yapıldı

Sakarya Meydan Muharebesi Belgeseli Polatlı Galası yapıldı

ABONE OL
14 Eylül 2018 13:39
Sakarya Meydan Muharebesi Belgeseli Polatlı Galası yapıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Gordion’un Düğümü – Sakarya Meydan Muharebesi” Belgeseli Polatlı Galası…

Avrasya Gazete ve Televizyon Yayıncıları Derneği’nin İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı desteğiyle hazırladığı “Gordion’un Düğümü – Sakarya Meydan Muharebesi” belgeseli 2. Galası olan Polatlı galası yapıldı.

Gordion’un düğümü Sakarya Meydan Muharebesi belgeselinin Polatlı Galası, Sakarya Zaferi 97. Yıl kutlama etkinlikleri kapsamında 12 Eylül saat 17.00’de 13 Eylül Kültür Merkezinde yapıldı. Belgeselin ilk galası Zafer haftası dolayısı ile 31   Ağustos  Cuma günü İstanbul Eyüp Belediyesi Kültür ve Sanat merkezinde gerçekleşmişti. Polatlı Belediyesi 13 Eylül Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen galaya Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Avrasya Gazete ve Televizyon Yayıncıları Derneği Genel Başkanı İsmail Kahraman, İçişleri Bakanlığı Dernekler Daire Başkanı Yusuf Söğütdelen, Avrasya Gazeteciler birliği denetleme kurulu başkanı Şaban Mergül, Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parklar Müdürü Ömer Aygül, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca, Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Menderes Demir, Anadolu Spor Gazetecileri Genel Başkanı İbrahim Erdoğan, Ankara Giresun ve İlçeleri Derneği 2. Başkanı Şükran Gürak, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Yıldızkaya: “Belgesel bizi bundan 97 yıl öncesine götürdü”

“Gordion’un Düğümü – Sakarya Meydan Muharebesi”   Belgeseli gala gösterimi sonunda konuşan Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Şehrin iki önemli tarihi değerinin Sakarya Savaşı ve Gordion olduğunu, kurdukları Tarihi Alanlar Tanıtım Merkeziyle önemli tanıtım çalışmaları gerçekleştirdiklerine değindi.  Başkan Yıldızkaya, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Sizleri Türk Milleti’nin büyük destanı Sakarya’nın yıldönümünde Polatlı’da ağırlamaktan ve böyle güzel bir projeyi paylaşıyor olmaktan dolayı çok mutlu olduğumu belirtmek ve saygıyla selamlıyorum. Az önce izlediğimiz belgesel bizi bundan 97 yıl öncesine götürdü. Sakarya Meydan Muharebesi ile ilgili çok şey söylenebilir. Ben de bir kaç konuya temas ederek konuyu değerlendirmek istiyorum.”

“Sakarya yapılırken bir tek lider vardır; Mustafa Kemal Atatürk ve Türk milleti”

“Bizim büyük tarihimizde çok büyük destanlar var. Milli ruh ve heyecanla o büyük zaferler ve destanlar açısından biz de bu konuda çok şanslı bir milletiz. Orta Asya Bozkırlarından Avrupa ortalarına kadar dünyanın her bölgesinde destan yazmış bir milletin evlatlarıyız. Bununla ne kadar övünsek az. Tabi ki Malazgirt Anadolu tarihi açısından Türk tarihi açısından Türkiye tarihi açısından çok büyük bir kıymet, çok büyük bir değer. Çanakkale çok büyük bir destan ama imkanlar ve imkansızlıklar mukayese edildiğinde, bütün kalbimle söylüyorum az önce bahsettiklerim Sakarya ile mukayese olamaz. Çünkü o büyük destan bizi onurlandıran  Çanakkale destanında devlet ayaktadır, Osmanlı vardır, hükümet vardır, müttefiklerimiz vardır, ona rağmen yedi düvele karşı bir zafer kazanmıştır. Ama Sakarya yapılırken bir tek lider vardır; Mustafa Kemal Atatürk ve Türk milletidir.”

“Bu millet Duatepe’de yeniden ayağa kalkmıştır”

“Hem de yokluğa, imkansızlığa rağmen bu millet Duatepe’de yeniden ayağa kalkmıştır. Allah göstermesin Polatlı aşılsaydı Polatlı geçilseydi belki bugün devletimiz olmayacaktı. Bu gece Sakarya’nın ne kadar önemli olduğunu gösteren bir örnektir. Biz Polatlı Belediyesi olarak  göreve gelir gelmez Sakarya başta olmak üzere iki büyük tarihi mirasımızın ki diğeri de Antik Gordion şehri, bu iki büyük tarihi mirasımızın daha iyi tanıtılması anlatılması için POTA’yı kurduk. Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi ile Kadim Bey’i mesleğinden emekli ederek bu işin başına getirdik. Allaha şükür o günden bugüne de çok güzel işler yaptılar. Sakarya’nın Polatlı’da yapıldığının bilinirliğinin dünden çok daha fazla olduğuna inanıyorum. Bizim için Gordion da tarihi bir mirastır. Bu her iki tarihi mirasın önümüzdeki yıllarda Polatlı’da ki  tarihi turizminin çok büyük katkı vereceğine inanıyorum. Bu iki büyük kıymeti önceden fark eden ve büyük emek sarf ederek aylarca uğraşarak bu belgeseli hazırlayan Sayın İsmail Kahraman hocamıza ve projenin paydaşlarına teşekkür etmek istiyorum. Kendilerini tebrik ediyorum, teşekkür ediyorum. İnşallah bundan sonraki süreçte de bu büyük zaferi, bu kutlu zaferi Polatlı’da ve Ülkemizin her bir yerinde daha görkemli kutlamalarla kutlarız diye düşünüyorum. Hakkını teslim etmek gerekir ki 2015 yılında Milli Park ilan edilmiş olması çok önemli bir aşamadır. Eski Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu Beyin gayretleriyle oldu bu iş. Sakarya’da Duatepe’de bizim şehitlik anıtında çalışmalar devam ediyor. İnşallah onlarla birlikte Polatlı tarih turizminin merkezi olabilecek bir vaziyete doğru gelecektir diye düşünüyorum. Bu duygularla zaferimizi tekraren kutluyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.”

Kahraman: “Polatlılılar çok şanslılar, tarihin sıfır noktasındalar”

Avrasya Gazete ve Televizyon Yayıncıları Derneği Genel Başkanı İsmail Kahraman ise 1071 Malazgirt Meydan Savaşıyla başlayan Türk ilerlemesinin 1683 yılına kadar devam ettiğini, bu tarihten sonra başlayan geri çekilmenin Sakarya Meydan Muharebesiyle son bulduğunu söyledi. Anadolu’nun 3 bin yıllık tarihinin 28 dakikalık belgeselle gündeme getirildiğini dile getiren Kahraman; “1071 Malazgirt Meydan Muharebesi kutsal yürüyüşün başlangıcı idi Viyana’ya kadar gidilmiş, Rumeli toprakları, Adriyatik sahilleri  bir medeniyet coğrafyası içine alınmıştı. Ve 1683 geri dönüş… ve tarihin kara talihi; çekile çekile gelmişiz. Batı Anadolu gitmiş, buralara kadar gelmişiz.  Gordion’da düğümü çözerek Asya’da imparatorluk kurmak isteyenler buralara hakim olmak istemiş. Ve Sakarya Meydan muharebesi 22 gün 22 gece süren tarihi en uzun meydan muharebesine, burası Polatlı, Haymana, Ankara,  Anadolumuz sahne olmuş.  Mustafa Kemal Paşaya Gazilik unvanı verilmiş, istiklal Marşımızın yazılmasına vesile olmuş. Ve tarihin dönüm noktası olmuş, Sakarya Meydan Muharebesi. Polatlı’da Sakarya Meydan Muharebesinin gerçekleştiği Gordion’dan Sakarya Meydan Muharebesine 3 bin yıllık geçmişin yaşandığı büyük bir medeniyete harman olmuş bölge tarihin sıfır noktasıdır. Polatlılılar çok şanslılar, tarihin sıfır noktasındalar, Kurtuluş Savaşının Önsözünün yazıldığı yerdeler.” dedi.

Eserin hazırlanmasına katkı verenlere plaket…

Belgeselin Polatlı gala gösterimi sonrasında eserin hazırlanmasına katkı verenlere plaket takdim edildi. Avrasya Gazeteciler Dernek Başkanı İsmail Kahraman, İçişleri Bakanlığı Dernekler Daire Başkanı Yusuf Söğütdelen, Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Menderes Demir, Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parklar Müdürü Ömer Aygül, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca, Anadolu Spor Gazetecileri Genel Başkanı İbrahim Erdoğan, Avrasya Gazeteciler birliği denetleme kurulu başkanı Şaban Mergül, Ankara Giresun ve İlçeleri Derneği 2. Başkanı Şükran Gürak, Profesör Bahattin Demirtaş, ödül alan isimler oldu.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hack forum hack forum hacker blog defacer diyetisyen null forum hack forum hack haber logsuz shell
reklam ajansı ankara reklam ajansı Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Ankara Muhasebeci Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara Sanal Ofis Ankara
aromatik bitki eğitimi topraksız tarım eğitimi regresyon eğitimi