Ana sayfa GÜNDEM Komşu’dan “Berke”ye tepki

Komşu’dan “Berke”ye tepki

4075
0

Sekiz yıldır komşuluk yapan iki aile, yıllardır bir arada yaşarken son bir yıldır sorun yaşamaya başladı.

Üst katta oturan komşu, alt katta oturan ve engelli çocuğu olan aileden mütemadiyen şikayet ediyor. Polis ve zabıtaya sürekli şikayet eden üst komşu, annesinin Berke ile ilgilenmediğini iddia ediyor.

Engelli çocuğa üst komşudan tepki

Engelli çocuğu olan bir anne, komşusunun engelli çocuğu ile ilgili şikayetleri nedeniyle evine giremeyecek hale geldiğini belirterek komşusuyla arasındaki sürtüşmeye çözüm arıyor.

Berke Kar, 17 yaşında ve doğuştan engelli bir birey. 8 yıldır 3 katlı bir apartmanın ikinci katında ikamet ediyorlar. Anne Gülhan Kar, son bir yıldır üst komşu tarafından çocuğunun gürültü yaptığı iddiasıyla hakkında şiddet sözcükleri içeren ifadelerle sürekli şikayet ettiğini iddia ediyor. İddialara göre üst katta yaşayan aile ile sekiz yıldır komşular, ancak son bir yıldır Engelli Berke’yi sebep göstererek sürekli şikayet ediliyorlar. Aile de tam tersi oğullarının gürültü yapmadığını ifade ediyor. Anne Gülhan Kar, oğlunun sürekli gürültü yapan bir çocuk olmadığını, aksine üst kattan yere vurulmalar çocuğa karşı bağırmalar olduğunda çocuğun tepki verdiğini dile getiriyor. Konuya ilişkin bilgisine başvurduğumuz Cemil Meriç Engelsiz hayat Merkezi Müdiresi Sevim Çiçek Yıldız ise “eğer Berke sürekli bağıran gürültü yapan bir engelli çocuk olsaydı 8 yıl içerisinde her yaşta bunu yapmış olması gerekirdi, 7 yıl gürültü yapmayıp son bir yıldır bunu yapmasının ihtimal dâhilinde olmadığı” görüşünü aktardı. Yıldız ayrıca Berke ve annesini tanıdıklarını, henüz Berke’nin sesini bile duymadıklarını dile getirdi. Bu olayın kişisel bir nedenden dolayı mı meydana geldiği, yoksa engelli çocuk nedeniyle mi yapıldığı bilinmiyor. Kar ailesi, konuya ilişkin hukuki mücadeleye başlamak üzere hazırlık yapıyor.

“Engelli çocuğumuz var diye bizimle uğraşılması bizleri çok üzüyor”

Berke’nin annesi Gülhan Kar yaptığımız görüşmede oğlu Berke’yi yıllardır Sakarya okulunda bulunan özel sınıfa götürdüğünü, yıllardır özel bir eğitim ve rehabilitasyon merkezinde eğitim aldıklarını ve bunların dışında Cemil Meriç Engelsiz Hayat Merkezinde eğitim çalışmalarına katıldıklarını dile getirdi. Gülhan Kar günün çok zamanını eğitim merkezinde geçirmelerine rağmen üst komşusunun sürekli kendilerini şikayet etmesine çok üzüldüklerini dile getirdi. Bu şikayetlerden etkilenen Berke ise üst komşusunun sürekli duvarlara vurarak uyarı vermelerinden, kapıya polis ve zabıtanın gelmesinden dolayı tepki verdiğini dile getirdi. Anne Gülhan hanım “Engelli çocuğumuz var diye bizimle uğraşılması bizleri çok üzüyor. 8 yıldır bir arada yaşadığım komşularımızın sın bir yılda neden böyle davrandıklarına bir türlü anlam veremiyorum. Bu konuya yetkililer tarafından çözüm bulunmasını istiyorum” dedi.