DOLAR 8,6985-0.13%
EURO 10,41250.03%
ALTIN 499,880,59
BITCOIN 286724-3,13%
Ankara
26°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:12

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Zafer Kutlaması ve Temel Atma Töreni Duatepe’de!

ABONE OL
14 Eylül 2017 12:09
0

BEĞENDİM

ABONE OL

13 Eylül Sakarya Zaferinin 96. Yıl dönümü için Duatepe’de dün Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce kutlama ve 17 eser için toplu temel atma töreni gerçekleştirildi.

Sakarya Zaferinin 96. Yıl dönümü için düzenlenen tören, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun katılımı ile gerçekleştirildi. Bakan Eroğlu, öncelikle Kartaltepe’ye giderek burada Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı Tanıtım Merkezi ve Mehmetçik Anıtı’nda incelemelerde bulundu. Duatepe’de saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan tören, Çelenklerin sunulması, Sakarya Meydan Muharebesinin anlatılması ve Kartaltepe’de yapımı devam eden Sakarya Muharebeleri Tanıtım Merkezi projesinin animasyon tanıtımı ile devam etti. Bakan Eroğlu, Tanıtım Merkezinin 13 Eylül 2018 tarihi saat 12.59’da açılacağını söyledi.

Kutlama ve Temel atma töreni yoğun katılımla gerçekleşti

Sonrasında Milli Savunma Üniversitesi Alparslan Savunma Bilimleri Enstitüsü Müdürü Albay Hüsnü Özlü Sakarya Zaferini anlatan bir konuşma yaptı. Daha sonra Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Duatepe’de toplanan vatandaşlara Sakarya Zaferinin anlam ve önemine değinen bir konuşma yaparak sonrasında temel atma töreni ile ilgili projeler hakkında bilgi verdi. Duatepe’de yapılan Tarihe Tanıklık Ediyoruz konulu 13 Eylül Sakarya Zaferi Kutlamalarına, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yanı sıra; Ankara Milletvekili Ahmet Gündoğdu, Çorum Milletvekili Salih Uslu, Ankara Milletvekili Ahmet Gündoğdu, Ankara Milletvekili Gülsüm Bilgehan, Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, Ankara Garnizon Komutanı Korgeneral Ali Sivri, Vali Yardımcıları, Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer ve eşi Aysel Tunçer, Topçu ve Füze Okul Komutanı Tuğgeneral Hurşit Ağırcan, Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Kurum ve Kuruluş Müdürleri, Belediye Meclis Üyeleri, askeri erkân, gaziler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, siyasiler ve vatandaşlar katıldı.

17 eser, 49 milyon TL yatırım

Şehitlikleri ihya eden çalışmalara imza atan Orman ve Su İşleri Bakanlığınca dün yapılan temel atma töreninde, 17 eserin toplam yatırım maliyeti 49 milyon lira olarak açıklandı. Kartaltepe’de Duatepe’de ve Sakarya Köyünde dün eş zamanlı olarak bu 17 eser için toplu temel atma töreni gerçekleştirildi. Sonrasında Duatepe’de oluşturulan anfi tiyatroda Sakarya Muharebesi Canlandırması tüm katılımcılarca beğeniyle izlendi. Hava Kuvvetleri tören sonunda jet uçaklarla geçiş yaptı. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, törende yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bu zafer tarihimizde bir dönüm noktasıdır”

“Bu zafer tarihimizde bir dönüm noktasıdır. İstiklal Harbinin dönüm noktasıdır. Dolayısıyla ben bu zaferinizi kutluyorum. Ayrıca özellikle bu muharebelerde şehit düşen 5713 kahramanı ve gazilerimiz hayırla yad ediyorum. Ruhları şad olsun. Allah onlardan razı olsun. Çünkü bu şehitler bu vatan için bu bayrak için canlarını seve seve feda ettiler. Onlara karşı minnet borcumuz var. Onlara sahip çıkıyoruz ve de değerli kardeşlerim tabi bu alanı hükümetimiz Sakarya Meydan Muharebesinin tarihimizdeki emniyetine binaen Milli Park ilan etti. Biz de Orman Su İşleri Bakanlığı olarak Milli parklara gereken bütün şehitlerin ihyası aynı zamanda orayı ziyaretten geldim, İnşallah bu zaferin nasıl kazanıldığını gelecek nesillere anlatmak için muhteşem bir tanıtım merkezi yapıyoruz. Onun da bugün temelini atacağız, diğer eserlerle beraber. Görüldüğü gibi bugün 17 tane bunca eserin temelini atma açılış merasimini de yapmış olacağız. Özellikle bu tanıtım merkezi fevkalade önemli. Bunu vurgulamak istiyorum. Çünkü İstiklal Harbi kolay kolay kazanılmadı.”

“Bu toprakları bize vatan yaptı”

“Muhteşem bir tanıtım merkezinde hazırladık. Ve İstiklal Harbi nasıl kazanıldı. 1071’den 2071 yılına kadar bir tarihi zaman tüneli içinde gençlere bunları tanıtmak istiyoruz. Özelikle bu zafer tarihimiz açısından bir dönüm noktası. Atalarımız 1071’de Ağustos ayı zaferler ayı 26 Ağustos 1071 tarihinde Sultan Alparslan özellikle beyaz kefeni giyerek beyaz atın üzerinde gerçekten muhteşem bir zaferi Malazgirt Zaferini kazandı. Allaha şükür milletimiz  o tarihten itibaren Selçuklar, Osmanlılar akın akın bu toprakları bize vatan yaptı.  Hatta 1683 yılına kadar Viyana kapılarına kadar dayandı.”

Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O sathı bütün vatandır

“Atatürk 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsuna çıkarak büyük bir istikrarla meşalesinin ateşini yaktı. Erzurum Sivas kongreleri Amasya vs. neticede burada 23 Nisan 1920 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldı. Onların aziz hatıraları önünde hürmetle eğiliyoruz. Allah onlardan razı olsun. Az önce ifade edildiği gibi düşman maalesef Eskişehir, Afyonkarahisar, Kütahyayı işgal ederek işte Sakarya Nehrinin kenarına kadar geldiği zaman neticede Başkomutan Aziz Atatürk bir harakat talimatını verdi. Hatta şu tarihte çok önemli 26 Ağustos özellikle 1921 tarihinde Aziz Atatürk şunu söyledi: “Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O sathı bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanı ile ıslanmadıkça vatan terk olunamaz” Gerçekten muhteşem bir söz tarihe geçen sözle büyük bir mücadele verildi. Ben bu kahramanları burada saygı ile minnetle şükranla anıyorum.”

“15 Temmuz devleti yok etme girişimiydi”

“Sevgili gençler ayakta kalmanın yegane yolu güçlü olmaktan geçiyor. Çok güçlü olmamız gerekiyor. Çünkü düşmanın hileleri devam ediyor. Bakın daha geçen yıl 15 Temmuzda alçak Feto terör örgütü bir darbe girişiminde bulundu. Bu aslında vatanı işgal ettirme neticede devleti yok etme girişimiydi.  Ama Allaha şükür milletimizin kahramanlığı herkesin cesareti sayesinde bu bir destan yazıldı. 15 Temmuz Destanı ile. Bu darbe girişimi püskürtüldü. Ama düşmanın hiledeseleri devam ediyor. Bakın bugün alçak FETO örgütü dışında PKK, … PYD ile bütün terör örgütlerini besleyen bazı ülkeler var. Maksatları ülkemizin önünü kesmek, yükselişini önlemek. Ülkemizin özellikle ileriki hedefleri işgal etmek. Bu konuda Aziz Milletimiz birlik beraberlik kardeşliğimizi daha da pekiştirmemiz ve gelecek nesillere mutlaka büyük hedefler göstermemiz gerekiyor.”

“Türkiye’nin bahtı açıktır, yıldızı parlaktır”

“Tarihte bizim kızıl elmalarımız vardı. Artık bugün ki kızıl elma özellikle 2023 yılında, akabinde İstanbul’un fethinin 600. Yılının kutlarken 2053 yılında bayrağımızı daha da zirveye taşımak ve Malazgirt Zaferinin birinci yılında yani 2071 yılında yeni doğacak çocuklar Türkiye’yi küresel bir güç yapacaklardır. Türkiye’nin bahtı açıktır, yıldızı parlaktır. Allahın izniyle bu millet 21. Asra birliğimizi vuracaktır. Hep birlikte inşallah. Ben tekrar zaferi kutluyorum. Sakarya Zaferini  gönülden kutluyorum. Ayrıca bu zaferde özellikle bu muharebede hayatlarını kaybeden bütün şehitlerimize Cenabı Allahtan rahmet niyaz ediyorum. Gazi Mustafa Kemal ve diğer bütün gazilere de Allahtan rahmet niyaz ediyorum. Ruhları şad olsun. Tabi ki değerli kardeşlerim burada Orman Su İşleri Bakanlığı çalışmaları devam edecektir. Ama görüldüğü gibi bütün şehitlikleri ihya ediyoruz. Ayrıca bugün inşallah Sakarya Destanı tanıtım merkezinde temek atacağız gezdik gördük inşaatınız da ilerliyor Allah nasip ederse önümüzdeki yıl bu tanıtım merkezinin bütün Türkiye’ye tanıtacağız. Hatta bu konuda bir talebimiz var Polatlı’nın Ankara’nın güzel insanları inşallah o tarihte en azından 1071 tane  yavru oraya 2071 hedefleri yani Malazgirt Zaferinin birinci yılını kutlayacak olan çocuklar oraya gelirse 1071 çocuğu ve İstanbul fethinin 600. Yılını kutlayacak olan gençler 2053 ü genç orada olursa gerçekten çok dikkat çekici bir merasim olur. Çünkü gelecek nesillere büyük hedefleri göstermek hepimizin boyunun borcudur.  Bu millet üzerinde çok oyun oynanıyor. Ben sadece mühendis olarak değil bir tarihçi olarak söylüyorum. Bu topraklardan bizi atmak için sürekli hiledeseler hep. Ama ben şuna inanıyorum ki  düşman milletlerin hiledeseleri planları varsa cenabı Allahın da bir planı var.  Allahın yardımı ile inşallah bu millet çok daha büyüyecek bu şanlı bayrak bu topraklarda ilelebet dalgalanacak.”

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.