DOLAR 13,4306-0.34%
EURO 15,1880-0.59%
ALTIN 792,98-0,06
BITCOIN 449461-6,52%
Ankara
-1°

KAPALI

15:54

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Günler 30 Geçe – Köşe Yazısı

ABONE OL
30 Ağustos 2017 09:20
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Atatürk diyor ki: Gençler! Geleceğe güvenimizi güçlendiren ve sürdüren sizsiniz. Siz, almakta olduğunuz eğitimle, bilgi ile insanlıkta üstünlüğün, yurt sevgisinin, düşünce özgürlüğünün en değerli örneği olacaksınız. Ey yükselen yeni kuşak! Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizlersiniz…

Bugün sizlerle çok sevdiğim ve bugünü en güzel şekilde tasvir eden bir yazı paylaşacağım. Yazı “Sözün En Güzeli” sayfasına aittir. Umarım beğenirsiniz.

Sevgiler…

Ordunun komuta kademesi 27 Temmuz gecesi Akşehir Karargâhı’nda toplandı. Asker 9 aydır hazırlanıyordu. Başkomutan Mustafa Kemal akademideyken not defterine, “Cesaret gösteren ve tehlikeye atılan kazanır. Korkak kalp, daima mağluptur.”diye yazmıştı. Şimdi bunu kanıtlama zamanıydı.

Askeri Lise’den beri öğrendiği Picardi’de, Sofya’da gördüğü, kitaplarda okuduğu, tüm askeri bilgisini, şimdi yurdunu kurtarmak için kullanacaktı. Ve Anadolu halkı, onun çağrısıyla kağnıdan at nalına, çorabından öküzüne kadar elindekini avucundakini ordunun emrine verecekti.

Başkomutan Mustafa Kemal, saldırı için bir yıl önce Yunan taarruzunun başladığı günü seçti. 26 Ağustos. 20 Ağustos 1922 tarihli Hâkimiyet-i Milliye gazetesi, Reis Paşa’nın 21.Ağustos’ta köşkte bir ziyafet vereceğini duyurdu. Bu bir şaşırtma haberdi. Gazete çıktığında Mustafa Kemal cepheye gitmişti bile.

Yola çıkmadan son bir sofra kurdurmuş ve ayrılırken arkadaşlarına, “Taarruzdan 15 gün sonra İzmir’deyiz.” demişti. Yunanlıların en güçlü olduğu nokta Afyon’du. Şimdi, hayat boyu uyguladığı bir ilkeyi devreye sokacak ve düşmana en güçlü olduğu yerde saldıracaktı.

Gazi Mustafa Kemal Kocatepe’de…

Gazi, 26 Ağustos’un ilk saatlerinde Afyon Şuhut’ta dere kenarındaki çadırında uyandı. Bir süvari kafilesi eşliğinde Kocatepe’ye hareket etti. Büyük bir gizlilik içinde yürüttüğü bu harekâtla Afyon’u güneybatısından çevirerek Yunan birliklerinin İzmir bağlantısını kesmeyi, bu arada Eskişehir tarafından indirilecek süvari birlikleriyle, düşmanı çember içinde kuşatıp, yok etmeyi planlıyordu. Bu, Kartacalı Hannibal’ın Cannae Harbinde uyguladığı taktikti.

Kafile az ilerde bir boğaza geldi. Boğazı aşınca o büyük karanlığa gizlenmiş mahşeri kalabalığı gördüler. Kocatepe’nin etekleri asker kaynıyor, hareketliliği emirlerin fısıltısı, atların hırıltısı ele veriyordu. 50 km yürümüş binlerce asker, kısa bir dinlenmeden sonra taarruz emri için tetikte bekliyordu.

Fevzi Paşa sessizce Kur’an okuyordu. Gazi saatine baktı, “Vakit tamam! İnşaallah zafer bizimdir. Hayırlı olsun!” dedi.

Savaş, Dumlupınar’da 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesi’yle kazanıldı. İşgal askerleri İzmir’e doğru kaçmaya başlamıştı. Gazi, 1.Eylül günü bütün ordulara, “İlk hedefiniz Akdeniz’dir! İleri!” emrini verdi. Ordu, 14 gün sonra İzmir’deydi. Başkumandan, “15 gün sonra İzmir’de buluşuruz!” diye veda ettiği arkadaşlarına, “Bir gün yanılmışım.” dedi. “Ama kusur bende değil, düşmanda.”

Mustafa Kemal Paşa zaferi İzmir’de mücadele arkadaşlarıyla kutladı. Kurtuluşu ve kuruluşu kutladılar. Rumeli türküleri söylediler. Gecenin sonunda Gazi, harbin bitmesi şerefine zeybek oynadı. Bu, çilekeş bir halkın zafer dansıydı.

(ALINTI)

 

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.