DOLAR 8,41450.04%
EURO 9,99840.11%
ALTIN 490,200,26
BITCOIN 320404-0,91%
Ankara
27°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Mülteci Sorunları Valilikte Görüşüldü

ABONE OL
31 Temmuz 2017 10:22
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara genelinde başta Suriye olmak üzere yabancı misafirlere ilişkin sorunlar ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerinin paylaşıldığı değerlendirme toplantısı cumartesi günü Ankara Valisş Ercan Topaca Başkanlığında yapıldı. Toplantı’ya Polatlı’dan; Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer ve yabancı misafirlerin ağırlıklı olarak bulunduğu mahallelerin muhtarları katıldı.

Başta Suriye olmak üzere farklı ülkelerden gelerek ülkemize iltica eden ilimiz genelindeki yabancı misafirlere ilişkin sorunlar ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerinin paylaşıldığı değerlendirme toplantısı, 29 Temmuz Cumartesi günü Ankara Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı toplantı salonunda Vali Ercan Topaca başkanlığında yapıldı.

Toplantıya; Vali Yardımcıları Kemal Karadağ, Süleyman Hürrem Aksoy ve Bilal Bozdemir, Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Asım Balcı, Altındağ, Keçiören, Yenimahalle, Mamak, Polatlı, Beypazarı İlçe Kaymakamları, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mehmet Artar, İl Emniyet Müdürü Mahmut Karaaslan, DSİ 5. Bölge Müdürü Mahmut Dündar, Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı, Sağlık Müdürü Kamil Türkmen, Halk Sağlığı Müdürü Doğan Akdoğan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bülent korkmaz, Göç İdaresi Müdürü Adem Sezer, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürü Bestami Erkoç, Defterdar Vekili Tacettin Öztaş, Planlama ve Koordinasyon Müdürü Ahmet Şahin, Mahalli İdareler Müdürü Aysun Güleç, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Barış Yavuz, Belediyelerin Zabıta Daire Başkan ve Müdürleri, Altındağ, Yenimahalle, Mamak, Polatlı, Beypazarı ve Keçiören ilçelerinin mahalle ve köy muhtarları ile konuyla ilgili diğer görevliler katıldı.

“Muhtarlarımızı düşündüğümüz için bu toplantıyı tertip ettik”

Toplantının gündeminin ilimizde misafir edilen mültecilerle insanlarımız arasında son dönemde yaşanan sorunlar olduğuna dikkat çeken Vali Topaca: “Vatandaşlarımıza en yakın olan, en uçtaki kamu görevlileri olan muhtarlarımızdır. Muhtarlarımız, mahallelerinde her konuda yaşanan sorunu birebir yaşayan, yaşanan sorunların sebeplerini, sonuçlarını yaşayarak gören ve tespit eden, dolayısıyla çözümünde de en doğru fikri alabileceğimiz kamu görevlisi olarak muhtarlarımızı düşündüğümüz için bu toplantıyı tertip ettik. Suriyelilerle ilgili yaşanan sorunların sebebi nedir diye baktığımızda birtakım yanlış ve kasıtlı bilgilerin kamuoyunda yayıldığını gördük. Altındağ ve Mamak ilçelerimizin bir iki mahallelerinde toplantı yaptık. Orada arkadaşlarımızın gündeme getirdiği belirgin tahrik unsuru içeren bazı dedikodular vardı. Örneğin yaptığımız o toplantıda bazı vatandaşlarımız dedi ki: “Sayın Valim, Suriyelilere neden maaş bağlanıyor” Devletimizin Suriyelilere bir maaş bağladığı yok. Vatandaşlarımızda öyle bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Bu kasıtlı olarak oluşturulmaya çalışılan bir algı. Hukuken de mümkün değildir. Sadece ulusal ve uluslararası yardım kuruluşları tarafından kişi başına verilen bir ücret söz konusu. Ama bunun kaynağı devletimiz değil. Kaldı ki bu yardım da tüm Suriyelileri kapsamıyor. Siz muhtarlarımızdan istirhamımız, bu tür konular bir şekilde gündeme geldiğinde vatandaşlarımıza anlatmanızdır.” ifadelerini kullandı.

“Suç işleyenleri toparlayıp geri gönderme merkezlerine gönderiyoruz”

Suriyelilerin açtığı işyerlerinin geç saatlere kadar açık kaldığı ile ilgili şikayetler aldıklarını, bu konuda gerekli ikazların yapıldığını söyleyen Vali Topaca: “Bununla ilgili tedbirleri aldık. Bizim vatandaşlarımızın işyerleri hangi kurallara tabi ise onlar da aynı hukuka tabidir. Bir başka konu da Suriyelilerin işlettiği işyerlerinde Türk Gıda Kodeksi’ne uygun olmayan ürünlerin satıldığı şeklindeydi. Bu konuda da İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz bir çalışma yaptı. Bu işyerlerine verilen süre 31 Temmuz’da doluyor. Bu tarihe kadar gıda kodeksine uygun olmayan, kayıtlı olmayan ürünler, yapılacak denetimlerde toplanarak imha edilecek. Bizim vatandaşlarımızın işyerlerinde satılabilen tescilli, sağlıklı ürünleri satabilecekler. Bir başka şikayet konusu da umuma açık yerlerde, parklarda, yollarda bizim vatandaşlarımızı rahatsız eden davranışlara ilişkin konuydu. Bununla ilgili olarak da denetimlerimizi yapıyoruz. Hırsızlık, fuhuş gibi insanları rahatsız eden hususlarla ilgili de suç işleyenleri toparlayıp geri gönderme merkezlerine gönderiyoruz. Suça karışan çok sayıda kişiyi toparladık ve gönderdik. Sizler de mahallelerinizde bu tür durumlarla karşılaştığınızda en yakın güvenlik birimini, kaymakamlıklarımızı bilgilendirmek suretiyle bu tedbirin alınmasını siz de destekleyin. Diğer bir şikayet konusu da Suriyelilerin çalıştırdıkları işyerlerinin önündeki kaldırımları eşya koymak suretiyle işgal etmeleriydi. Bununla ilgili olarak da Belediyelerimiz çalışma yapıyorlar. Kaymakamlarımız da bunun takipçisi olsunlar.”dedi. Vali Topaca daha sonra Suriyeli çocuklar ile ilgili; “Bu çocukları iyi birer insan olarak eğitmek, yetiştirmek, insanlığa kazandırmak bizim de görevimizdir.”dedi.

Topaca’dan sosyal medya uyarısı

Vali Ercan Topaca, özellikle sosyal medyada kasıtlı olarak yayılmak istenen yalan haberler konusunda da uyarılarda bulundu; “Sosyal medyada bu tür yalan haberler daha çok yayılıyor. Oralarda çıkan haberlere inanmayınız. Devletimizin resmi kanallardan yaptığı açıklamalarını, kullandığı sosyal medya kanallarını takip ederek doğrusunu öğreniniz. Bu konuda Yenimahalle’de yaşanan hadiseyi örnek vermek istiyorum. Yenimahalle’de Demetevler parkında Irak Türkmenleri ile mahalle sakinleri arasında küçük bir kavga çıkmıştı. Suriyeli diye yayın yaptılar. Önce bir kişi öldü dediler, biraz sonra beş kişi öldü dediler, biraz sonra yüz yirmi kişi öldü dediler, biraz sonra yüz kırk kişi öldü dediler. Arkadaşlar ne ölen var ne de ciddi bir yaralanma var. Küçük bir kesici alet yaralanması vardı. O kişinin hastanede yarım saat içinde pansumanı yapıldı ve taburcu edildi. Tabi bu yalan haberlere istinaden vatandaşlarımız sokaklara döküldü. Vatandaşlarımız Pursaklar, Altındağ, Mamak ilçelerinden böyle şeyler oluyormuş diyerek bayraklarını alıp Yenimahalle’ye geldi. Biz de Emniyet Müdürümüz ve Kaymakamımız ile olay yerine giderek insanlarımızı doğru bilgilendirdik, teskin ettik ve dağıttık. Müdahale etmeseydik Allah korusun birçok kişi ölebilirdi. Bunlar iyi niyetli yayın ve paylaşımlar değil. Lütfen vatandaşlarımıza da söyleyin sosyal medyada tanımadığınız, bilmediğiniz hesaplarda yapılan yayınları, söylenen yalanları dikkate almayınız. Vatandaşlarımızı doğru bilgilendirerek bu tür riskleri kısa sürede ortadan kaldıracağız. Var olan eksikleri de çok kısa sürede tamamlayarak hayatın normal akışında devam etmesi için gerekli tedbirleri almaya devam edeceğiz.” Vali Ercan Topaca, toplantının ikinci bölümünde muhtarlara söz hakkı vererek yaşadıkları sorunlara ilişkin görüş ve önerilerini aldı.  Toplantının sonunda Vali Ercan Topaca, toplantıya katılan Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, Büyükşehir Belediyesi ile diğer belediyelerden katılan görevlilerle muhtarlara katkılarından dolayı teşekkür etti.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.