DOLAR 8,40830.02%
EURO 10,00590.11%
ALTIN 489,740,15
BITCOIN 3218841,04%
Ankara
27°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

İçme Suyu Boru Hatları Yenilenecek

ABONE OL
28 Temmuz 2017 10:51
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) tarafından, Polatlı’nın içme suyu hattının yenilenmesi, kayıp kaçakların önlenmesi ve faturalandırılamayan içme suyunun kontrol altına alınabilmesi amacıyla içme suyu boru hatlarının yenilenmesi çalışmaları başladı.

Polatlı’nın içme suyu hattının yenilenmesi, kayıp kaçakların önlenmesi ve faturalandırılamayan içme suyunun kontrol altına alınabilmesi amacıyla, 2016 yılı içerisinde Polatlı merkezi içme suyu tatbikat projesi hazırlanmıştı.

Yaklaşık 550 kilometre olarak onaylanan bu projenin 2017 yılı içerisinde de ihale işlemleri yapıldı. İlk etapta 285 kilometre hattın değişmesi amacıyla Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) tarafından çalışmalara başlandı. İlk etapta çalışmalar Mehmet Akif Mahallesi ve Şentepe Mahallesinde başlandı. ASKİ Polatlı Müdürlüğünden yapılan açıklamada su kesintilerinin sadece bağlantı noktalarında kısa süreli olarak yaşanabileceği belirtildi.

Aspes borular yenilenecek

Dün çalışmaların başladığı yerlerden biri olan Karapınar kavşağında; Ak Parti İlçe Başkanı Aysel Demir, Belediye Meclis Üyeleri Durmuş Ali Yaman, İlyas Kara ve ASKİ Polatlı Müdürü Hasan İpek ile birlikte çalışmalar incelendi. Müdür İpek, burada yapılan çalışmayla ilgili bir açıklamada bulunarak; “Öncelikle şehir merkezinde değiştirmeyi düşünüyoruz. Ayrıca yaklaşık 28 kilometre muhtelif çaplarda Aspes borunun da yenilenmesi çalışmaları yapılacak. İlk etapta bu kısmın bitirilmesi planlandı. Daha sonraki yıllarda geri kalan kısım iş programı çerçevesinde planlanacak. Polatlı’nın kayıp kaçakla ilgili geçmişten gelen ciddi sorunları var. Polatlı’ya gelen su miktarı ile ilgili Yüzükbaşında yaptığımız çalışmalar vardı. Mevcut 10 tane kuyunun seviyesini %70 oranında artırdık. Açılan artı dört kuyu ile de Polatlı’nın uzun süre su sıkıntısı yaşamaması çözümünü ürettik. Fakat Polatlı merkezde eski şebeke hattından kaynaklanan kayıp kaçak oranları var. Bu oranları da gidermek için, aspes boruları yenilemek suretiyle böyle bir çalışmanın gerekli olduğuna ASKİ olarak karar verildi. Buradaki tek amacımız Polatlı’nın 24 saat su alabilmesini sağlamak, yeteri kadar suyu buraya temin etmek ve şehir merkezindeki kayıp kaçakları minimum orana indirmektir.”dedi.

Demir: “Melih Gökçek’in desteği ile Polatlı’da aspesli boru kalmayacak”

Ak Parti İlçe Başkanı Aysel Demir ise, konuya ilişkin yaptığı açıklamada; “Büyükşehir ASKİ Polatlı’da çok ciddi bir çalışmaya başladı. ASKİ’ye yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür ediyoruz. Melih Gökçek’in desteği ile Polatlı’da aspesli boru kalmayacak. Kayıp kaçaklar önlenecek. Ayrıca yapılan bu çalışmalar nedeniyle vatandaşlarımızın daha duyarlı olmasını istiyoruz. Evlerinin önü kazıldığı için belki biraz rahatsızlık duyacaklar ama ileriye dönük bu yatırımın yapılması lazım. Hem kaçak suyun önlenmesi hem de sağlıklı su içmeleri için bu çalışmalara katlanmaları gerekiyor.”cümlelerine yer verdi.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.