DOLAR 8,6414-0.14%
EURO 10,14710.3%
ALTIN 491,30-0,11
BITCOIN 3804344,02%
Ankara
13°

HAFİF YAĞMUR

13:02

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Yenimahalle siyasete kurban mı gidiyor?

ABONE OL
27 Temmuz 2017 12:56
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara’dan Polatlı’ya gerişteki ilk mahallelerden biri olan ve bu anlamda Polatlı’nın vitrininde önemli bir yere sahip Yenimahalle’deki sorunlara bir türlü çözüm bulunamıyor.

Yenimahalle, ilçemizde yıllardır kentsel dönüşüm bekleyen, sorunları gün be gün artarken çözümleri bir türlü bulunamayan bir mahallemiz. Yenimahalle’de 2011 yılında Ak Parti’li Belediye Başkanı Yakup Çelik zamanında bir kentsel dönüşüm projesi yapılmış, halk oylamasına sunulan bu projeyi mahalle halkı istememişti. Sonrasında MHP’li Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’nın halk ile görüşerek yaptığı Yenimahalle Kentsel Dönüşüm Projesi ise mahalle halkı tarafından oldukça beğenilmiş, umutla gerçekleşmesi beklenmiş, fakat buna rağmen Büyükşehirden red alarak uygulanamamıştı. Yıllardır kentsel dönüşüm bekleyen bu mahalle şu anki görüntüsüyle şehrin girişinde olmasına rağmen kırsal bir mahalleden farksız. Bir de bunun üzerine mülteci sorunları eklenince, burada yaşamak neredeyse imkansız bir hale geliyor.

Mevlana evlerinden yükselen çığlık…

Yenimahalle’de 60 haneye sahip Mevlana evlerinde yaşayan vatandaşlar, sorunların çözümü için birçok yetkili merciye isteklerini iletmiş ve iletmeye de devam ediyorlar. Mevlana evleri sitesi sakinleri, seslerinin duyulması adına geçtiğimiz gün Radyo Hür’de Sevim Işık ve Alaattin Taymaz’ın sunduğu Işığın Gör Dediği programında canlı yayına bağlanarak, bu sorunlarını orada da dile getirdiler. Aynı günün akşam saatlerinde İstiklal Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Sevim Işık ve Alaattin Taymaz ile birlikte Yenimahalle’ye, bu sorunları yerinde tespit etmek üzere yola çıktık. Yaptığımız gözlemlerde yaşam şartlarının oldukça elverişsiz olduğunu gördük.

Koku, toz, sinek ve daha fazlası…

Mevlana Evleri etrafında bulunan asfaltsız yoldan geçen bir otomobil bile metrelerce tozun yükselmesine neden oluyor. Bunun dışında çevrede koyun ve keçi otlatılması hem burada bulunan bitki örtüsüne zarar veriyor hem de hayvan dışkılarının neden olduğu ağır bir koku ve aşırı sinek oluşumuna neden oluyor. Yakın zamanda burada bir çocuk parkı yapılmıştı. Fakat bu çocuk parkının da henüz çevre düzenlemesi yapılmamış olması ile beraber, mahalle sakinleri mülteciler sebebiyle kendi çocuklarının bu parktan kovulduklarını, yerli halkın parkı da kullanamadığını belirtiyorlar. Mahalle sakinlerinin en büyük sorunlarından biri ise ekmek alacak bir dükkanın bulunmaması. En yakın bakkal terminalin olduğu yerde yani kilometrelerce uzakta. Zamanında site içerisinde, şu anda boş olarak atıl bir halde bulunan iş merkezinin altında bir fırın açılmış. Bir kadın girişimcinin açtığı bu fırın bir takım sorunlar nedeniyle kapatılmış. Polatlı’nın en ücra köylerinde bile ufak da olsa bir bakkal varken, neredeyse bir köyden fazla ailenin yaşadığı 60 haneli Mevlana evlerinin etrafında ekmek alabilecek tek yer de kapatılmış bir halde duruyor.

Çöküklerle dolu bir yol, ortasında bir direk…

Yenimahalle’deki yol sorunları da saymakla bitmiyor. Yine Mevlana Evlerinin arka tarafından kilit taşlarla döşeli bir yol, üzerinde bulunan çökükler nedeniyle adeta su dalgası gibi şekil almış. Bu yolun tam bitiminde ise elektrik direği bulunuyor. Bu direk sandığınız gibi yolun kenarında, kaldırım üzerinde filan değil, yolun ortasında duruyor. Bu direkle ilgili Elektrik idaresinin çalışmalara başlayarak 15 gün içersinde, araçlar için oldukça tehlike arz eden ve birkaç kez de kazaya sebep olan bu direği bulunduğu yerden kaldırılacağı öğrenildi. Yolun ortasında neredeyse 20 santimetreye ulaşan çökmeler için ne gibi bir çözüm bulunacağı ise merak konusu.

Mahalle halkı çözüm bekliyor, hizmet bekliyor…

Zamanında dişinden tırnağından artırarak, burada ev sahibi olan Mevlana Evleri Sakinleri, yıllardır kentsel dönüşüm bekledikleri söyleyerek, sorunlarının çözümden çok uzak olduğunu, hatta bu sorunların mültecilerin gelmesi ile daha da arttığını belirtiyorlar. Mültecilerin çocuklarının sitenin bulunduğu alanda apartman etrafında tuvalet ihtiyaçlarını giderdiklerini belirten Mevlana evleri sakinleri, bu yetmezmiş gibi yeni yapılan çocuk parkına da kendi çocuklarının giremediğini söylüyorlar. Korkudan rahatlıkla cam veya kapı açamadıklarını söyleyen site sakinleri, mahallede huzurlarının olmadığını da sözlerine ekliyorlar. Site sakinlerinin başlıca talepleri ise şu şekilde; Çevre düzenlemesi, yol yapımı, koyun ve keçi pislikleri ve sineklerden kurtulmak, tozdan ve kokudan kurtulmak, ekmek alabilecekleri bir yer ve en önemlisi güvenlik… Mahalle sakinleri şimdi, daha huzurlu daha temiz daha güvenli bir mahallede yaşamak için; yetkililere seslerini duyurmak istiyor ve çözüm bekliyorlar.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.