DOLAR 8,82730.06%
EURO 10,32290%
ALTIN 497,160,22
BITCOIN 375287-4,24%
Ankara
20°

AÇIK

13:00

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Yürümek – Köşe Yazısı

ABONE OL
26 Temmuz 2017 10:05
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“İnsan yürüdüğünde düşünceler berrak gelir”    Thomas Mann

Belli  bir mesafeye varmak  için beyinden ayaklara ve bacaklara gönderilen sinyallerin doğurduğu adım atma isteğinin sonucunda oluşan eylemdir yürümek.

Bebeklerin de emekleme evrelerinden sonra kendilerini dengede tutarak düşe kalka  küçük adımlar atarak öğrenmeye çalıştıkları harekettir.

İnsan yavrusu için de büyük bir adımdır, insanlık için de büyük bir hareket. Yürüyebilmek için iki ayağın üzerine dikilen insan, başını kaldırarak gökyüzüne bakması  ve  başın dik durabilmesidir.

Unutmayalım ki, yürümek bir çocuk gülümsemesinde canı çürümüş, durmadan savaş isteyenlere  ‘başka bir yaşam mümkündür’ diyebilmektir.

Bir kadın ile bir erkeğin yapabildiği  en romantik adımlardır .Adım atmanın çoğuludur. Bastığın yeri geride bırakarak gözle gördüğüne  doğru uzanabilmektir yürümek.

Kimi zaman da sonbahar sonu, hava iyice  soğuduğunda yapraklar yerlerde uçuşurken yürümek… Bedenin temposuyla, doğanın renkleri nefesinle bir bütünlük oluşturmaktadır.

Kar yağdığında ağaçlar, yüzüne vuran soğukta,bacakların, bedenin doğayla bir oluştur. Yaz akşamlarında aheste aheste deniz kenarında kimi zamanda  dostun omuzunu tutarak yürüyebilmek.

Yürümek candır karşılaşmaya karşılaşmalar da imkan vermektedir. Gördüklerimizin fotoğrafını da  çekebilmektir.Sevdiğinize denk gelir iki laf eder neşelenerek yola devam etmektir.

Yavaşlayarak yorulunca da  hızlanabilmektir .Huzur verir ayakların yol aldıkça düşüncelerde netleşir.

Özellikle  ormanlık alanda yürümekte insanda  dayanıklılığı artırır ve enerjisini yükseltmektedir.

Kendimizle de barışık olmanın anahtarı da  yüreğimizde  kendimize doğru yürümek doğru yürekle görebilmekten geçmektedir.

Eğer yürünemezse   şu sözler   dile getirilir:  Toprağa basmak ve hissetmek rahat yürümek çok mu zordur?

Yürümek  sosyal alanda yürüyüşlerle anlam kazanır yükses sesle söylenen sloganlarda olduğu gibi: “Demokrasi,eşitlik,özgürlük,sosyal adalet,savaşsız bir dünya,parasız eğitim” vb.

Toplantı gösteri ve yürüyüş yapmak için de izin alınmasını  da gerekmemektedir. Mülki idareye trafiğin düzenlenmesi ve kolluk kuvvetlerinin güvenliği sağlaması için bildirim yapmak yeterlidir.

Anayasamızın 34. maddesi de şöyle der:  “Herkes, önceden izin almadan,silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir.

Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı ancak, Milli Güvenlik, Kamu düzeni,suç işlemesinin önlenmesi, genel sağlığın veya genel ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerin korunması amacıyla ve kanunla sınırlanabilir”

AİHM   kararları da  silahsız ve saldırısız bir etkinliğin engellenmesinin düşünce özgürlüğüne aykırı bulmaktadır.

Yılmadan sapmadan yağmur çamur demeden bütün gidenler için kendimize sormamız gerekmektedir. Birlikte yürüyemedikten sonra bu ayaklar  bize neden gerekli?

Zorlukları, engelleri  aşarak eğilmeden bükülmeden dalgalar  gibi insanca yaşam yolundan yürümek. Her  atılan adımında tutarlı olmasıdır.

İnsan her alanda yüreyebilmelidir sadece bacaklarla  ayaklarla değil beyniyle düşüncesiyle duyarlılığıyla var olabilmedir.

Yürümek anlamlı sözlerde de  yerini bulur: Alıp yürümek: Mesleğinde hızla ilermektir. Yol yürümek: Yol almaktır vb.

Yürümek bir  gün yürüyemeceğini  de bilebilmektir. Yürümek daha fazla yürümeyi istemek, yürümeye de doyamamaktadır.

Ağaçların,çiceklerin,ekinlerin köklerine ulaşarak can olarak yürümeli damarlarında yapraklarına ulaşarak  başaklara meyve vermeli dal dal hayat bulmalı yeniden.

Yürümek, yetinmeden ufkunun genişlemesidir. Yaşamın kendisine özgü zamanını yeniden bulabilmektir.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.