DOLAR 8,6372-0.35%
EURO 10,1404-0.22%
ALTIN 490,14-0,28
BITCOIN 373517-3,86%
Ankara
22°

AÇIK

13:02

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Kalite ve Şıklık Doğasında Var

ABONE OL
26 Temmuz 2017 10:36
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Bir evin içinde ya da işyerinde insanla birlikte yaşayan, insana dair ahşabın dokunduğu her şeyde dokunuşları olan, mobilya mağazasının ötesinde bir mobilya tasarım atölyesindeyiz…

Tasarladıkları mobilyayı kullanan insanların mutluluklarını bile hayal edecek kadar mesleğini seven Serhat Birlik Mobilya sahibi Soner Demir ile iz bırakan tasarımlar ve ahşaba olan tutkusu hakkında hoş bir söyleşi gerçekleştirdik.

Ahşabın Hikâyesini Anlatan Tasarımlar

“Özgünlük kaynağa dönüş ile meydana gelir. Doğanın diliyle her şey konuşulabilir!”  (Antoni Gaudí)

Gelenekten geleceğe, efsanevi ustaların elinden çıkan, mükemmel formlardan ilham alarak ürettikleri mobilya tasarımlarıyla Polatlı’ da fark yaratan Serhat ( Birlik) Mobilya sahibi Soner Demir ile iz bırakan tasarımlar ve ahşaba olan tutkusu hakkında konuştuk. Bir evin içinde ya da işyerinde insanla birlikte yaşayan, insana dair ahşabın dokunduğu her şeyde dokunuşları olan, mobilya mağazasının ötesinde bir mobilya tasarım atölyesindeyiz… Tasarladıkları mobilyayı kullanan insanların mutluluklarını bile hayal edecek kadar mesleğini seven Serhat Birlik Mobilya sahibi Soner Demir ile iz bırakan tasarımlar ve ahşaba olan tutkusu hakkında hoş bir söyleşi gerçekleştirdik.

A.Taymaz: Mağazanızdan içeri girdiğimde, kendimi herhangi bir mobilya mağazasında değil de bir mobilya tasarım atölyesinde gibi hissettim. ‘’ Doğanın diliyle herşey konuşabilir.’’ diyen Antoni Gaudi’ ye hak verdim. Ahşap resmen sizin tasarımınızda, kendi hikâyesini anlatmış. Tasarımcılık sizce nedir?

Soner Demir: Tasarlamak, bir insanlık gereğidir. İnsanlara yardım etmektir. Siz bu sabah kendinizi tasarladınız mesela; Lacivert gömleğiniz, mavi tonlarda kravatınız, kemerinizle uyumlu ayakkabılarınız…Yani kendinizi tasarlamışsınız. Bence tasarım da tam olarak böyle bir şey… İnsana dair her şey… Çünkü tasarım insanın kullanımı üzerine yapılmıştır. Koyarsın oraya, çok güzeldir ya da çok pahalı… Ama hiçbir şeydir kullanılmayınca.

 A.Taymaz: Hikâyeniz nasıl başladı? Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Soner Demir: Mobilya sektörü uçsuz bucaksız bir hayal dünyası… Çeşitli dallardaki zanaatkârlarla tanışmayı ve işlerinin inceliklerini öğrenmeyi çok seviyorum. Bu sevgi bana mobilya tasarımlarının sırlarını da öğretti ve öğretmeye de devam ediyor. Dünyaya bir daha gelsem yine aynı mesleği seçerdim.

A.Taymaz: Ürünlerinizin tasarım ve üretim aşamasında nasıl bir yol izliyorsunuz?

Soner Demir: Hayal kurmak en uzun süreçtir benim için… Daha sonrası sabır, azim ve ahşaba her dokunduğumda ahşabın kendi hikâyesini fısıldamasıyla olur. Hayalimdeki 3 boyutlu ürün, gerçek boyutuna ulaştığında hissettiğim duyguyu anlatabilecek kelime belki de henüz hiç bir cümle içinde kullanılmamış olabilir. Tasarladığım ürünü kullanan kişinin mutluluğunu bile hayal edebilmek, yaptığın işi sevmekle ilgili…

A.Taymaz: Tasarladığınız ürünler arasında neler var?

Soner Demir: Bir evin içinde ya da işyerinde insanla birlikte yaşayan, insana dair ahşabın dokunduğu her şey…

A.Taymaz: Neden ahşap?

Soner Demir: Kokusu başka, dokusu başka… Suni olan hayatımızda doğadan gelen bir gerçek nedir deseler; Ahşap derim.

A.Taymaz: Tasarımlarınızda sizi yansıtan unsurlar neler?

Soner Demir: Az, özdür… Hayatta olduğu kadar, mobilya sektöründe de öyle olması gerektiğine inanıyorum. Hayatın ve dünyanın kalabalığına gerek yok. Yalın ve sade fikirleri evimize taşımalıyız, ihtiyacımız kadar…

A.Taymaz: İşlerine odaklanmış, kibar ve çözüm yönlü bir ekip olarak, Polatlı’ da mobilya sektöründe fark yaratacak bir hizmet anlayışı görüyorum, ismi gibi ‘’ Birlik Mobilya’’ Bunu nasıl sağladınız?

Soner Demir: ‘’ İnsanın bir evi, mutfağı, salonu, yatak odası, bürosu, çalışma masası olur. Onlar birlikte daha mutlu oldukça biz de birlikte daha mutluyuz. ‘’ diyoruz! Bu sebepten dolayı ‘’ Birlik Mobilya’’ yız.

A.Taymaz: İnsanların alışkanlık ve geleneklerini en çok yansıttıkları yer mutfak… Farklı kültürlerin yaşam alanlarına, salonlarına, yemek odalarına, yatak odalarına, tasarımınızla kattığınızlık şıklık ve kalite ortada… Farklı kültürlerin mutfaklarında da tasarımlarınızı görmek mümkün? Bu zoru nasıl başarıyorsunuz?

Soner Demir: Gelenekten geleceğe, her kültüre hitap eden tasarımlar gerçekleştiriyoruz. Farklı kültürlerden tasarımlarımıza gösterilen ilgi, doğru iş üzerine uğraş verdiğimizin göstergesi olarak bizi mutlu ediyor. Bizi tercih eden insanları görüyoruz, tanıyoruz, seviyoruz. Onları mutlu ediyoruz.

A.Taymaz: Gelecek projeleriniz arasında neler var?

Soner Demir: Polatlı’mızın ve Sanayi esnafımızın geleceği ile ilgili, mobilya sektöründe yatırımlarımıza devam edeceğiz. Polatlı’mıza ve ülkemize değer veren ve değer gören bir marka üretme düşüncemiz var.

Farklılığın farkına varmak için Birlik Mobilya, siz değerli Polatlı’ları Sümer caddesi üzerindeki mağazasına davet ediyor. Birlik Mobilya’ nın işlerine odaklanmış, genç, başarılı ve azimli sahibi Soner Demir Bey’ e bu güzel söyleşi için teşekkür ediyoruz.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.