DOLAR 8,65801.42%
EURO 10,17950.81%
ALTIN 487,651,55
BITCOIN 4150271,13%
Ankara
24°

AÇIK

05:14

İMSAK'A KALAN SÜRE

NEFRET – Köşe Yazısı

ABONE OL
25 Temmuz 2017 10:19
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bir kimseye, bir şeye karşı duyulan çok olumsuz duygu;tiksinme, tiksinti.Son dört bin yıllık insanlık tarihinin dört önemli buluşundan biri.İran, Sümer, İbranî, Yahudi- Hıristiyan, İslam dünyasının en önemli silahı. Son beş yüz yıldır da Batı’ nın en iyi savunma ve saldırı silahı. Ortadoğu’dan , Yahudi- Hıristiyan dünyasına ve oradan bütün insanlığa bulaşan bir hastalık. İnsanlığın yüz karası bir kavram.

Senden nefret ediyorum, tiksiniyorum senden; böyle başladı düşmanlık. Ahuramazda, Ehrimen’den nefret etti. Ahuramazda , iyilik tanrısı; Ehrimen , kötülük temsilcisi Şeytan. İlk nefret bir isyanla başladı ; şeytanın tanrıya isyanı.

Sümer, bu coğrafyaya çok uzak değildi. Tanrılar kendilerine yardım etsin diye insanı yarattı ; sonra pişman oldular çünkü insanoğlu çok gürültü ediyor ve tanrılar bundan rahatsız oluyordu. Karar verildi ve insandan kurtulmak için harekete geçti tanrılar; bir tufan bitirebilirdi ancak insanoğlunun işini . Bu karara da gizli bir isyan oldu; haberdar edildi insan bir tanrı tarafından ve bir gemi yaparak soyu kurtuldu insanın. Nefret  tanrıları karşı karşıya getirdiği gibi insanlarla tanrıları da karşı karşıya getirdi.Babil alt üst oldu.

Nefret, Filistin’e uğradı. Hem Musa’ ya hem Firavun’a ihanet eden Yahudiler Nabukednazar’ ın nefreti ile karşı karşıya kaldılar; bir Babil seferi de onlar yaptılar . Sonra Romalıların nefreti uğradı bu coğrafyaya ve İsa da bu nefreti Batı’ ya bulaştırdı. Roma bu nefrete sahip olunca engizisyon kendi dininden olsun olmasın bütün kinini kustu insanlığa. Kilisenin daha doğrusu Vatikan’ın adaylarından başka hakikat yoktu dünyada.

İslam, kendinden önce gelen ve bozulan iki dini düzeltmek için gelmişti. Görevini​ başlangıçta iyi yaptı; iyiliğe, adalete bir çağrıydı ancak bu çağrı da kısa sürede yerini nefrete bıraktı. Ümeyyeoguları ve Kureyşliler birbirlerinden nefret ediyorlardı ve bu nefret, kavramın sahibi Persliler ile yeni bir kimliğe bürünüyor ; Şiîler Sünnîlerden , Sünnîler de Şiîlerden nefret etmeye başlıyordu.

Hristiyanlar Müslümanlardan nefret ediyordu, Müslümanlar Hıristiyanlardan. Yahudiler ikisinden de nefret ediyordu.

Abbasîler Emevilerden, Fatimîler Abbasîlerden, Memlükler Fatimîlerden… nefret ediyordu. Sonra Moğollar kendilerinin dışındaki herkesten ve her milletten.

Her din kendisine inanmayanlardan nefret ediyordu , her mezhep öbür mehepten. Hilâl , Haç’tan nefret ediyordu.

Tiksiniyorum senden dedin mi iş tamam ; oluk oluk kan akıyordu.

Kilise , akıldan; medrese , tasavvuftan nefret ediyordu.Galileo , kiliseden canını zar zor da olsa kurardı ; Hallaç, kendi hocası dahil medresenin hışmına uğradı.

Nefret, nefreti​doğurdu ve insanlık kanda boğuldu.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.