DOLAR 8,6372-0.35%
EURO 10,1404-0.22%
ALTIN 490,14-0,28
BITCOIN 373517-3,86%
Ankara
22°

AÇIK

13:02

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

ADANMIŞLIK

ABONE OL
22 Temmuz 2017 11:06
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bir hedefe ulaşmak için bütün duygu ve düşüncelerin o hedefe yöneltilmesi, bağlanması. O hedeften başka hiçbir şey düşünülmemesi. Bütün varlığı ile o hedefe , amaca ulaşma arzusu. Bu arzunun önüne çıkabilecek bütün engelleri aşma gayreti.

Başarının da başarısızlığın da temeli adanmışlık duygusu. Adanmışlık mutlak zafer getirir mi? Evet ancak kontrolsüz bir adanmışlık aynı zamanda felaketlerin de nedeni olabilir. Başarı sonunda ele geçirilen güç başarı sahibini zafer sarhoşu edebilir ve bu da çöküşün başlangıcı olur.

Adanmışlık, iradenin hedefe ulaşmak için kendini hedefin emrine vermesi.Bir çeşit kontrolsüz eylem hali. Kendi olmaktan uzaklaşma durumu. Hedefin kölesi olmak; kendine yabancılaşması

Dinler tarihi ve siyasi tarih adanmışlık örnekleri ile dolu; Hz Musa, İsa, Muhammed. Musa kendini Yahudilere adamıştı; onları Tanrının davetine icap ettirme ve Firavun’un zulmünden kurtarma. İsa bozulan Yahudiliği düzeltmek ve İbranileri yeniden Tanrının yoluna sokmak.Hz Muhammed, putperstligi yok etmek ve adaleti yeryüzünde tesis edecek bir sistem kurmak.Eylemlerinin kayağı tanrısal olan bu adanmışlıklar kontrollü idi ve dinsel bir amaçtan başka amaçları yoktu.

Siyasi adanmışlıklar hem bireyseldi hem dinsel. Yönetimi ele geçirmek isteyenler kendi amaçlarını çoğu kez din ile perdeledi ve Tanrı adına ortaya çıkıp yönetimi ele geçirdi. Felaket de bundan sonra başladı; öteki adanmışlıklar ile karşı karşıya kalan muzaffer adanmışlıklar dünyayı din adına kan gölüne çevirdi.

Musa , hem tanrı hem Firavun olan bir güçle savaştı ; başarılı oldu ancak İbranilerin ihaneti sonunu getirdi. İsa, İbranilerin dünyevi adanmışlıklarının kurbanı oldu.Hz. Muhammed bütün karşı adanmışlıklara rağmen başarılı oldu çünkü Tanrı kendisinin ve Kur’an’ın kendi koruması altında olduğuna dair bir garanti vermişti. Hz Ebubekir sorunsuz hükmetti; Hz. Ömer, Osman ,Ali kabile adanmışlığı olan asabiyeye kurban gittiler. Kerbela da bir karşı adanmışlık sorunu idi.

Muzaffer her adanmışlık bir başarı hikayesi oluşturuyor ancak sonu çogu zaman bir felaketle bitiyordu.

Yirmi yüzyıl siyasi adanmışlıklar tarihi: Hitler, Mussolini, Lenin, Stalin, Mal…Hitler 1.Dunya Savaşı’ nda gururu kırıılan Alman milletini ayağa kaldırmak için topyekûn bir Nazi adanmışlığı, Mussolini Roma imparatorluğu için faşizm adanmışlığı, Lenin ve Stalin ezilen halklar ve proletarya için başlatılan ama panslavizm ile biten Marksist adanmışlığı ićind idiler. Hitler ve Mussolini kendi milletlerinin de içinde bulunduğu felaketlere yol açtılar; dünya cehenneme döndü ve elli milyona yakın insan öldü. Lenin’in başlattığı eylem Stalinci milliyetçiliğe dönüştü ve Rusya’nın da milyonlara varan azınlık katliamı yapıldı.

Atatürk de bir adanmışlık peşinde idi; Türk milletini çağdaş uygarlık seviyesini üzerine çıkarma adanmışlığı. Önce Osmanlı’nın küllerinden yeni bir devlet ortaya çıkardı ,sonra aklın ve bilimin önderliğinde bir çağdaşlaşma hareketine girişti. Ufak çaplı kırıp dökmeleroldu ama hem içeride hem dışarıda büyük çaplı sorunlara yol açmadı. Ne olduğunu bilmeyen kalabalıklardan bir millet yaratma çabası ve Maturîdî olduğunu söyleyen ama Maturîdîlik’in ne olduğunu bilmeyen kalabalıklardan akla ve bilime dayalı bir millet oluşturma çabası karşı adanmışlıkla ile uğraşmak zorunda kaldı.

Bütün adanmışlıklar başarılı olabiliyor ancak kontrolsüz eylemler bir hüsran ile girebiliyor.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.